REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?/ fot. Fotolia
Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie mieszkania komunalnego w praktyce może stanowić pewien problem. Dane GUS-u z końca 2016 r. wskazują bowiem, że wówczas na przydział takiego lokalu od miasta czekało ponad 64 000 gospodarstw domowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dla wielu osób komunalne „M” stanowi jedyne rozwiązanie.

Z myślą o takich lokatorach, portal RynekPierwotny.pl przygotował informacje dotyczące wnioskowania o mieszkanie komunalne. Przy okazji warto przedstawić planowane zmiany w zasadach przydziału mieszkań należących do miasta.

REKLAMA

Samorządy mają dużą autonomię w ustalaniu zasad najmu swoich „M”

REKLAMA

Ogólne zasady wynajmu mieszkań należących do gminnego zasobu, zostały określone przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. (potocznie zwaną „ustawą o ochronie lokatorów”). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że obowiązujące przepisy przyznają samorządom dużą autonomię w sprawach dotyczących zarządzania ich mieszkaniami. Ustawa o ochronie lokatorów, w kwestiach dotyczących kryteriów wynajmu mieszkań komunalnych, odsyła do uchwał rady gminy. Lektura odpowiednich gminnych uchwał to czynność, którą zaleca się każdej osobie zainteresowanej wynajmem mieszkania komunalnego. Taki mieszkaniec gminy może również zasięgnąć informacji od urzędników zajmujących się polityką mieszkaniową.

Jak tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl kryteria kwalifikacji przyszłych lokatorów mieszkań komunalnych, mogą dość znacząco różnić się w przypadku poszczególnych gmin. Warto jednak zwrócić uwagę, że prawo do ubiegania się o najem lokum z gminnego zasobu, powinien mieć każdy mieszkaniec gminy posiadający niskie dochody i niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Taki wniosek wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, wydanego 2 czerwca 2011 r. (sygn. akt. II SA/Go 239/11). Wspomniany wyrok wskazuje również, że gmina nie powinna wprowadzać kryteriów różnicujących szansę na lokal dla osób w podobnej sytuacji materialnej oraz mieszkaniowej.

Za przykład wymagań wobec przyszłych najemców lokali komunalnych, mogą posłużyć zasady obecnie obowiązujące na terenie Warszawy. Stołeczne miasto wynajmuje mieszkania ze swojego zasobu osobom, które:

  • są bezdomne
  • posiadają dla siebie mniej niż 6 mkw. powierzchni mieszkania
  • zamieszkują w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl osoby spełniające przynajmniej jeden z powyższych warunków, muszą dodatkowo posiadać średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nieprzekraczający maksymalnego poziomu (160% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym lub 220% najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). Na preferencyjne zasady najmu (z pominięciem standardowych wymagań), mogą liczyć między innymi ciężko chorzy lub niepełnosprawni warszawiacy. Mieszkaniec Warszawy wnioskujący o mieszkanie komunalne, oprócz wypełnionego wniosku i dokumentów poświadczających dochód, będzie musiał dostarczyć między innymi oświadczenie o posiadanych tytułach prawnych do lokalu. Najważniejszym elementem dokumentacji pozostaje jednak wniosek, w którym trzeba podać szczegółowe informacje dotyczące stanu obecnego lokum i posiadanego majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niebawem lokal komunalny będzie wynajmowany tylko na 5 - 10 lat?

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkań komunalnych powinny wiedzieć, że rząd planuje rewolucję dotyczącą zasad przydzielania takich lokali. Szczegółowe informacje o planach polityków, znajdziemy w rządowym projekcie oznaczonym sygnaturą UD99. Ten projekt przewiduje między innymi następujące modyfikacje zasad wynajmu mieszkań komunalnych:

  • umożliwienie zawierania nowych umów najmu mieszkań komunalnych tylko na czas określony (od 5 lat do 10 lat) 
  • zmuszenie gmin do sprawdzania (nie częściej niż raz na 30 miesięcy), czy lokatorzy mieszkań komunalnych nadal spełniają kryteria dochodowe
  • wprowadzenie zakazu wynajmowania mieszkań komunalnych osobom posiadającym tytuł prawny do lokum w tej samej albo sąsiedniej miejscowości
  • ustalenie wyższych (nawet rynkowych) stawek najmu dla osób, które nie spełniają albo przestały spełniać kryteria dochodowe

REKLAMA

Powyższe zasady mają dotyczyć umów najmu mieszkań komunalnych zawieranych po roku od wprowadzenia nowych przepisów. Warto zwrócić uwagę, że nowe regulacje będą dotyczyły wszystkich gmin (pomimo ich autonomii w zakresie zarządzania zasobami mieszkaniowymi).

Nowe regulacje mają m.in. utrudnić zajmowanie mieszkań komunalnych przez osoby, które mogłyby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe w inny sposób. Wciąż nie wiadomo, kiedy propozycja zaostrzenia zasad wynajmu mieszkań komunalnych będzie rozpatrywana przez Sejm. Na dzień 20 listopad 2017 roku, odpowiedni projekt ustawy nie zyskał jeszcze ostatecznej aprobaty rządu.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA