Kategorie

Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?/ fot. Fotolia
Fotolia
Otrzymanie mieszkania komunalnego w praktyce może stanowić pewien problem. Dane GUS-u z końca 2016 r. wskazują bowiem, że wówczas na przydział takiego lokalu od miasta czekało ponad 64 000 gospodarstw domowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dla wielu osób komunalne „M” stanowi jedyne rozwiązanie.

Z myślą o takich lokatorach, portal RynekPierwotny.pl przygotował informacje dotyczące wnioskowania o mieszkanie komunalne. Przy okazji warto przedstawić planowane zmiany w zasadach przydziału mieszkań należących do miasta.

Samorządy mają dużą autonomię w ustalaniu zasad najmu swoich „M”

Reklama

Ogólne zasady wynajmu mieszkań należących do gminnego zasobu, zostały określone przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. (potocznie zwaną „ustawą o ochronie lokatorów”). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że obowiązujące przepisy przyznają samorządom dużą autonomię w sprawach dotyczących zarządzania ich mieszkaniami. Ustawa o ochronie lokatorów, w kwestiach dotyczących kryteriów wynajmu mieszkań komunalnych, odsyła do uchwał rady gminy. Lektura odpowiednich gminnych uchwał to czynność, którą zaleca się każdej osobie zainteresowanej wynajmem mieszkania komunalnego. Taki mieszkaniec gminy może również zasięgnąć informacji od urzędników zajmujących się polityką mieszkaniową.

Jak tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl kryteria kwalifikacji przyszłych lokatorów mieszkań komunalnych, mogą dość znacząco różnić się w przypadku poszczególnych gmin. Warto jednak zwrócić uwagę, że prawo do ubiegania się o najem lokum z gminnego zasobu, powinien mieć każdy mieszkaniec gminy posiadający niskie dochody i niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Taki wniosek wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, wydanego 2 czerwca 2011 r. (sygn. akt. II SA/Go 239/11). Wspomniany wyrok wskazuje również, że gmina nie powinna wprowadzać kryteriów różnicujących szansę na lokal dla osób w podobnej sytuacji materialnej oraz mieszkaniowej.

Za przykład wymagań wobec przyszłych najemców lokali komunalnych, mogą posłużyć zasady obecnie obowiązujące na terenie Warszawy. Stołeczne miasto wynajmuje mieszkania ze swojego zasobu osobom, które:

 • są bezdomne
 • posiadają dla siebie mniej niż 6 mkw. powierzchni mieszkania
 • zamieszkują w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl osoby spełniające przynajmniej jeden z powyższych warunków, muszą dodatkowo posiadać średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nieprzekraczający maksymalnego poziomu (160% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym lub 220% najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). Na preferencyjne zasady najmu (z pominięciem standardowych wymagań), mogą liczyć między innymi ciężko chorzy lub niepełnosprawni warszawiacy. Mieszkaniec Warszawy wnioskujący o mieszkanie komunalne, oprócz wypełnionego wniosku i dokumentów poświadczających dochód, będzie musiał dostarczyć między innymi oświadczenie o posiadanych tytułach prawnych do lokalu. Najważniejszym elementem dokumentacji pozostaje jednak wniosek, w którym trzeba podać szczegółowe informacje dotyczące stanu obecnego lokum i posiadanego majątku.

Niebawem lokal komunalny będzie wynajmowany tylko na 5 - 10 lat?

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkań komunalnych powinny wiedzieć, że rząd planuje rewolucję dotyczącą zasad przydzielania takich lokali. Szczegółowe informacje o planach polityków, znajdziemy w rządowym projekcie oznaczonym sygnaturą UD99. Ten projekt przewiduje między innymi następujące modyfikacje zasad wynajmu mieszkań komunalnych:

 • umożliwienie zawierania nowych umów najmu mieszkań komunalnych tylko na czas określony (od 5 lat do 10 lat) 
 • zmuszenie gmin do sprawdzania (nie częściej niż raz na 30 miesięcy), czy lokatorzy mieszkań komunalnych nadal spełniają kryteria dochodowe
 • wprowadzenie zakazu wynajmowania mieszkań komunalnych osobom posiadającym tytuł prawny do lokum w tej samej albo sąsiedniej miejscowości
 • ustalenie wyższych (nawet rynkowych) stawek najmu dla osób, które nie spełniają albo przestały spełniać kryteria dochodowe
Reklama

Powyższe zasady mają dotyczyć umów najmu mieszkań komunalnych zawieranych po roku od wprowadzenia nowych przepisów. Warto zwrócić uwagę, że nowe regulacje będą dotyczyły wszystkich gmin (pomimo ich autonomii w zakresie zarządzania zasobami mieszkaniowymi).

Nowe regulacje mają m.in. utrudnić zajmowanie mieszkań komunalnych przez osoby, które mogłyby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe w inny sposób. Wciąż nie wiadomo, kiedy propozycja zaostrzenia zasad wynajmu mieszkań komunalnych będzie rozpatrywana przez Sejm. Na dzień 20 listopad 2017 roku, odpowiedni projekt ustawy nie zyskał jeszcze ostatecznej aprobaty rządu.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.