REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?/ fot. Fotolia
Jak trzeba wnioskować o komunalne mieszkanie?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie mieszkania komunalnego w praktyce może stanowić pewien problem. Dane GUS-u z końca 2016 r. wskazują bowiem, że wówczas na przydział takiego lokalu od miasta czekało ponad 64 000 gospodarstw domowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dla wielu osób komunalne „M” stanowi jedyne rozwiązanie.

Z myślą o takich lokatorach, portal RynekPierwotny.pl przygotował informacje dotyczące wnioskowania o mieszkanie komunalne. Przy okazji warto przedstawić planowane zmiany w zasadach przydziału mieszkań należących do miasta.

REKLAMA

Samorządy mają dużą autonomię w ustalaniu zasad najmu swoich „M”

REKLAMA

Ogólne zasady wynajmu mieszkań należących do gminnego zasobu, zostały określone przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. (potocznie zwaną „ustawą o ochronie lokatorów”). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że obowiązujące przepisy przyznają samorządom dużą autonomię w sprawach dotyczących zarządzania ich mieszkaniami. Ustawa o ochronie lokatorów, w kwestiach dotyczących kryteriów wynajmu mieszkań komunalnych, odsyła do uchwał rady gminy. Lektura odpowiednich gminnych uchwał to czynność, którą zaleca się każdej osobie zainteresowanej wynajmem mieszkania komunalnego. Taki mieszkaniec gminy może również zasięgnąć informacji od urzędników zajmujących się polityką mieszkaniową.

Jak tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl kryteria kwalifikacji przyszłych lokatorów mieszkań komunalnych, mogą dość znacząco różnić się w przypadku poszczególnych gmin. Warto jednak zwrócić uwagę, że prawo do ubiegania się o najem lokum z gminnego zasobu, powinien mieć każdy mieszkaniec gminy posiadający niskie dochody i niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Taki wniosek wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, wydanego 2 czerwca 2011 r. (sygn. akt. II SA/Go 239/11). Wspomniany wyrok wskazuje również, że gmina nie powinna wprowadzać kryteriów różnicujących szansę na lokal dla osób w podobnej sytuacji materialnej oraz mieszkaniowej.

Za przykład wymagań wobec przyszłych najemców lokali komunalnych, mogą posłużyć zasady obecnie obowiązujące na terenie Warszawy. Stołeczne miasto wynajmuje mieszkania ze swojego zasobu osobom, które:

  • są bezdomne
  • posiadają dla siebie mniej niż 6 mkw. powierzchni mieszkania
  • zamieszkują w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl osoby spełniające przynajmniej jeden z powyższych warunków, muszą dodatkowo posiadać średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nieprzekraczający maksymalnego poziomu (160% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym lub 220% najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). Na preferencyjne zasady najmu (z pominięciem standardowych wymagań), mogą liczyć między innymi ciężko chorzy lub niepełnosprawni warszawiacy. Mieszkaniec Warszawy wnioskujący o mieszkanie komunalne, oprócz wypełnionego wniosku i dokumentów poświadczających dochód, będzie musiał dostarczyć między innymi oświadczenie o posiadanych tytułach prawnych do lokalu. Najważniejszym elementem dokumentacji pozostaje jednak wniosek, w którym trzeba podać szczegółowe informacje dotyczące stanu obecnego lokum i posiadanego majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niebawem lokal komunalny będzie wynajmowany tylko na 5 - 10 lat?

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkań komunalnych powinny wiedzieć, że rząd planuje rewolucję dotyczącą zasad przydzielania takich lokali. Szczegółowe informacje o planach polityków, znajdziemy w rządowym projekcie oznaczonym sygnaturą UD99. Ten projekt przewiduje między innymi następujące modyfikacje zasad wynajmu mieszkań komunalnych:

  • umożliwienie zawierania nowych umów najmu mieszkań komunalnych tylko na czas określony (od 5 lat do 10 lat) 
  • zmuszenie gmin do sprawdzania (nie częściej niż raz na 30 miesięcy), czy lokatorzy mieszkań komunalnych nadal spełniają kryteria dochodowe
  • wprowadzenie zakazu wynajmowania mieszkań komunalnych osobom posiadającym tytuł prawny do lokum w tej samej albo sąsiedniej miejscowości
  • ustalenie wyższych (nawet rynkowych) stawek najmu dla osób, które nie spełniają albo przestały spełniać kryteria dochodowe

REKLAMA

Powyższe zasady mają dotyczyć umów najmu mieszkań komunalnych zawieranych po roku od wprowadzenia nowych przepisów. Warto zwrócić uwagę, że nowe regulacje będą dotyczyły wszystkich gmin (pomimo ich autonomii w zakresie zarządzania zasobami mieszkaniowymi).

Nowe regulacje mają m.in. utrudnić zajmowanie mieszkań komunalnych przez osoby, które mogłyby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe w inny sposób. Wciąż nie wiadomo, kiedy propozycja zaostrzenia zasad wynajmu mieszkań komunalnych będzie rozpatrywana przez Sejm. Na dzień 20 listopad 2017 roku, odpowiedni projekt ustawy nie zyskał jeszcze ostatecznej aprobaty rządu.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA