REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami 2019 i 2020 r.

Marta Pawłowska
Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami 2019 i 2020 r.
Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami 2019 i 2020 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 27 maja 2019 r. podpisano ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Już niedługo w każdej szkole dzieci będą miały zapewnioną opiekę dentysty oraz pielęgniarki.

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami wejdzie w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące orzeczeń lekarskich dla uczniów klas sportowych, które w życie wejdą 1 stycznia 2020 r.

REKLAMA

Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkołach

Wszyscy uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania albo higienistki szkolnej. Pielęgniarki oraz higienistki sprawować będą profilaktyczną opiekę zdrowotną. Gabinety mają mieścić się w szkołach albo w miejscu określonym w umowie o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Monitorowanie opieki zdrowotnej nad uczniami

Nadzór nad tym jak uczniowie otoczeni są opieką sprawować będą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Do zadań wojewody należeć będzie przetwarzanie oraz gromadzenie informacji o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami pozyskanych w ramach statystyki publicznej.

Z kolei do zadań Instytutu należeć będzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • analiza informacji gromadzonych w ramach statystyki publicznej i ocena realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami;
 • opracowywanie i przedstawianie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, corocznej informacji o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami;
 • proponowanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kierunków zmian w opiece zdrowotnej nad uczniami;
 • proponowanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kierunków zmian w kształceniu zawodowym osób sprawujących opiekę zdrowotną nad uczniami;
 • opiniowanie programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami;
 • współpraca z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania w zakresie opracowywania i opiniowania programów edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia dla podmiotów działających na rzecz zapewnienia warunków realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami.

Opieka dentystyczna

Na podstawie ustawy omawianej w niniejszym artykule dzieci w wieku szkolnym zostaną objęte również opieką dentystyczną. Będzie można również zatrudnić higienistkę stomatologiczną. Opiekę stomatologiczną będzie możną sprawować w gabinetach szkolnych, a jeśli taki gabinet nie zostanie zorganizowany w dentobusie lub gabinecie zlokalizowanym poza szkołą. Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia na pomysł wysyłania dentobusów w niektóre regiony (zwłaszcza w te, w których dostęp do opieki zdrowotnej jest utrudniony) wpadło już w 2008 r. Przez wiele lat nie udało się jednak tego zrealizować. Gabinetów stomatologicznych w polskich szkołach jest bardzo mało. W 2018 roku liczba szkolnych gabinetów, w których udzielane są świadczenia finansowane ze środków publicznych wyniosła 720 (dane Narodowego Funduszu Zdrowia). Najwięcej gabinetów w roku ubiegłym znajdowało się w województwie lubelskim (174), najmniej w śląskim (4). Podkreślić należy, że rodzice oraz pełnoletni uczniowie będą mieli prawo wyboru innego lekarza dentysty niż ten szkolny.

Przypomnijmy, że organem prowadzącym szkołę publiczną jest jednostka samorządu terytorialnego, więc to jej zadaniem będzie utworzenie gabinetu.

Darmowa opieka do 19. roku życia

Ustawa podpisana przez Prezydenta 27 maja 2019 r. ma na celu przede wszystkim zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole niezależnie od jej typu oraz miejsca zamieszkania ucznia. Profilaktyczna opieka zdrowotna oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne mają być sprawowane nad uczniami do ukończenia 19. roku życia. Z kolei uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego opieką otoczeni będą aż do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Podkreślenia wymaga fakt, że dentysta sprawujący opiekę stomatologiczną nad uczniami wykonuje świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Nowe obowiązki dyrektora i organu prowadzącego szkołę

Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły oraz organ prowadzący szkołę to podmioty odpowiedzialne za zapewnienie warunków organizacyjnych opieki zdrowotnej nad uczniami. Dyrektorzy współpracować będą z podmiotami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami oraz rodzicami w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych lub higienicznych, w oparciu o procedury organizacyjne postępowania w celu zapewnienia warunków organizacyjnych opieki zdrowotnej. Ponadto dyrektorzy szkół będą obowiązani zapewnić pracownikom szkoły szkolenia albo inne formy zdobycia wiedzy na temat sposobu postępowania wobec uczniów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych, odpowiednio do potrzeb zdrowotnych uczniów.

Z kolei zgodnie z art. 12. ust. 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami organ prowadzący szkołę zapewni uczniom możliwość korzystania z:

 1. gabinetu profilaktyki zdrowotnej, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
 2. gabinetu dentystycznego spełniającego wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190 i 2219 oraz z 2019 r. poz. 492).

Finansowanie opieki zdrowotnej nad uczniami

Opieka zdrowotna finansowana będzie ze środków ujętych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Realizacja zadań, które wykonywać będzie Instytut Matki i Dziecka w Warszawie finansowana będzie z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA