REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkołach już we wrześniu 2019 r.

Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkołach już we wrześniu 2019 r./ fot. Fotolia
Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkołach już we wrześniu 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już niedługo wszyscy uczniowie do ukończenia 19. roku życia objęci zostaną profilaktyczną opieką zdrowotną w szkole. Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami sprawować będzie pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna.

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami podpisana została w dniu 27 maja 2019 r. Przepisy ustawy zapewniają wszystkim uczniom równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkołach bez względu na ich miejsce zamieszkania. Gabinety powinny mieścić się w szkołach. Jednakże w przypadku braku gabinetu w szkole może znajdować się on w miejscu określonym w umowie o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. Profilaktyczną opieką zdrowotną objęci będą uczniowie do ukończenia 19. roku życia. Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego profilaktyczną opieką zdrowotną otoczeni będą do ukończenia szkoły ponadpodstawowej.

REKLAMA

Warunki organizacyjne opieki, o której mowa w niniejszym artykule zapewnić ma dyrektor oraz organ prowadzący szkołę.

Opieka zdrowotna sprawowana nad uczniami powinna odbywać się z poszanowaniem praw pacjenta. Podobnie jak w przypadku wszystkich osób leczących się w Polsce należy zachować w tajemnicy informacje uzyskane w związku ze sprawowaniem tej opieki, również związane ze stanem zdrowia uczniów. W gabinetach szkolnych pielęgniarki oraz higienistki obowiązane będą do poszanowania intymności oraz godności uczniów w czasie udzielania im świadczeń zdrowotnych. Pełnoletni uczniowie oraz rodzice będą mieli prawo wyrazić sprzeciw dot. opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 7 ust. 3. rodzice na pierwszym zebraniu rodziców oraz pełnoletni uczniowie na pierwszych zajęciach z wychowawcą w roku szkolnym uzyskują informację o zakresie opieki zdrowotnej oraz o prawie do wyrażenia sprzeciwu (…) złożonego w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę. Informację tę umieszcza się ponadto w miejscu ogólnie dostępnym w szkole.

Współpraca pielęgniarki lub  higienistki szkolnej z rodzicami albo pełnoletnimi uczniami ma polegać przede wszystkim na przekazywaniu informacji o:

  • stanie zdrowia i rozwoju psychofizycznym ucznia,
  • terminach i zakresie udzielania świadczeń profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami,
  • możliwościach i sposobie kontaktowania się z osobami sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.

Ponadto pielęgniarka lub higienistka szkolna będzie informować oraz wspierać rodziców, jak również pełnoletnich uczniów w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • organizacji korzystania ze świadczeń profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej nad uczniami, w tym profilaktycznych badań lekarskich, badań przesiewowych, przeglądów stomatologicznych oraz szczepień ochronnych,
  • realizacji zaleceń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza dentysty.

Do jej obowiązków należeć będzie również branie udziału w zebraniach z rodzicami albo rady rodziców. Zebrania, o których mowa w zdaniu poprzednim będą miały celu przede wszystkim omówienie zagadnień z zakresu edukacji zdrowotnej, jak również promocji zdrowia uczniów.

Opieka omawiana w niniejszym artykule finansowana będzie ze środków ujętych w planie finansowym NFZ.

Monitorowanie opieki zdrowotnej nad uczniami należeć będzie do wojewodów oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Na mocy ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami uczniowie objęci zostaną również opieką stomatologiczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA