REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leczenie poza kolejnością - refundowane

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Pacjent, który poniósł określone koszty w związku z leczeniem poza kolejnością, może domagać się ich refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
 
Źródłem sprawy była decyzja wrocławskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który w kwietniu 2004 r. odmówił Franciszkowi P. refundacji kosztów wszczepienia endoprotezy. Wnioskodawca starał się o ten zabieg wcześniej. W szpitalu otrzymał informację, że operacja odbędzie się najwcześniej za 2–3 lata. Zabieg mógł zostać przeprowadzony poza kolejnością, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości około 6000 zł. Franciszek P. zdecydował się na płatny zabieg, jednak po operacji złożył wniosek do NFZ o refundację kosztów leczenia, który był załatwiony odmownie.
Rozpatrujący odwołanie sąd I instancji zasądził zwrot kosztów zabiegu. Jednak Sąd Okręgowy w J. rozpatrujący apelację uznał, że pojawiło się w tej sprawie zagadnienie prawne i zadał pytanie: czy ubezpieczonemu, który w celu udzielenia mu świadczenia zdrowotnego poza kolejnością dostępu do tego świadczenia, wprowadzoną przez świadczeniodawcę posiadającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielenie świadczeń zdrowotnych, zakupił z własnych środków wyrób medyczny służący wykonaniu tego świadczenia, przysługuje roszczenie o zrekompensowanie tego zakupu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na rozprawie przedstawiciel Prokuratury Krajowej podniósł dwie kwestie. Pierwszą był fakt, iż powołane w pytaniu prawnym przepisy ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym przestały obowiązywać od 1 stycznia br. Jednak przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.) również nie odpowiadają wprost na pytanie, czy należy się zwrot kosztów leczenia wykonywanego poza kolejnością. Artykuł 35 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. stanowi, że świadczeniobiorcy przyjętemu do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej zapewnia się bezpłatnie leki i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia. Zarazem jednak art. 20 ust. 1 tej ustawy usankcjonował udzielanie świadczeń zdrowotnych według kolejności zgłoszeń.
Drugim problemem, na który zwrócił uwagę prokurator, był fakt, że Sąd Najwyższy zajmował się już powyższą kwestią i w podobnej sprawie 28 maja 2002 r. wydał uchwałę (III UZP 3/2002, OSNP 2002/23/575) korzystną dla pacjentów.
Sąd Najwyższy w tej sytuacji uznał, że postawione przez Sąd Okręgowy pytanie prawne nie zasługuje na udzielenie odpowiedzi i postanowieniem odmówił podjęcia uchwały. Uzasadniając orzeczenie, wskazał wprost na powołaną wcześniej uchwałę z 28 maja 2002 r., w której stwierdzono m.in., że osoba ubezpieczona, która na żądanie szpitala zakupiła indywidualnie materiał medyczny przysługujący bezpłatnie w myśl przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, może dochodzić zrekompensowania kosztów tego materiału. Sąd stwierdził, że w świetle tej uchwały szpital nie może żądać opłat od chorego. Jeżeli jednak pacjent poniósł określone koszty, to Narodowy Fundusz Zdrowia jest obowiązany je zrekompensować. Jednak rozstrzygnięcie w tej sprawie należy wyłącznie do kompetencji Sądu Okręgowego w J. Wniosek sądu nie przedstawił bowiem konkretnego zagadnienia prawnego, a kierunek wykładni może wskazywać powołana uchwała.


Postanowienie Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r. (sygn. II UZP 8/05).

Opracowała:
Michał Culepa
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA