REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leczenie poza kolejnością - refundowane

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Pacjent, który poniósł określone koszty w związku z leczeniem poza kolejnością, może domagać się ich refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
 
Źródłem sprawy była decyzja wrocławskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który w kwietniu 2004 r. odmówił Franciszkowi P. refundacji kosztów wszczepienia endoprotezy. Wnioskodawca starał się o ten zabieg wcześniej. W szpitalu otrzymał informację, że operacja odbędzie się najwcześniej za 2–3 lata. Zabieg mógł zostać przeprowadzony poza kolejnością, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości około 6000 zł. Franciszek P. zdecydował się na płatny zabieg, jednak po operacji złożył wniosek do NFZ o refundację kosztów leczenia, który był załatwiony odmownie.
Rozpatrujący odwołanie sąd I instancji zasądził zwrot kosztów zabiegu. Jednak Sąd Okręgowy w J. rozpatrujący apelację uznał, że pojawiło się w tej sprawie zagadnienie prawne i zadał pytanie: czy ubezpieczonemu, który w celu udzielenia mu świadczenia zdrowotnego poza kolejnością dostępu do tego świadczenia, wprowadzoną przez świadczeniodawcę posiadającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielenie świadczeń zdrowotnych, zakupił z własnych środków wyrób medyczny służący wykonaniu tego świadczenia, przysługuje roszczenie o zrekompensowanie tego zakupu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na rozprawie przedstawiciel Prokuratury Krajowej podniósł dwie kwestie. Pierwszą był fakt, iż powołane w pytaniu prawnym przepisy ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym przestały obowiązywać od 1 stycznia br. Jednak przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.) również nie odpowiadają wprost na pytanie, czy należy się zwrot kosztów leczenia wykonywanego poza kolejnością. Artykuł 35 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. stanowi, że świadczeniobiorcy przyjętemu do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej zapewnia się bezpłatnie leki i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia. Zarazem jednak art. 20 ust. 1 tej ustawy usankcjonował udzielanie świadczeń zdrowotnych według kolejności zgłoszeń.
Drugim problemem, na który zwrócił uwagę prokurator, był fakt, że Sąd Najwyższy zajmował się już powyższą kwestią i w podobnej sprawie 28 maja 2002 r. wydał uchwałę (III UZP 3/2002, OSNP 2002/23/575) korzystną dla pacjentów.
Sąd Najwyższy w tej sytuacji uznał, że postawione przez Sąd Okręgowy pytanie prawne nie zasługuje na udzielenie odpowiedzi i postanowieniem odmówił podjęcia uchwały. Uzasadniając orzeczenie, wskazał wprost na powołaną wcześniej uchwałę z 28 maja 2002 r., w której stwierdzono m.in., że osoba ubezpieczona, która na żądanie szpitala zakupiła indywidualnie materiał medyczny przysługujący bezpłatnie w myśl przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, może dochodzić zrekompensowania kosztów tego materiału. Sąd stwierdził, że w świetle tej uchwały szpital nie może żądać opłat od chorego. Jeżeli jednak pacjent poniósł określone koszty, to Narodowy Fundusz Zdrowia jest obowiązany je zrekompensować. Jednak rozstrzygnięcie w tej sprawie należy wyłącznie do kompetencji Sądu Okręgowego w J. Wniosek sądu nie przedstawił bowiem konkretnego zagadnienia prawnego, a kierunek wykładni może wskazywać powołana uchwała.


Postanowienie Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r. (sygn. II UZP 8/05).

Opracowała:
Michał Culepa
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA