REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leczenie poza kolejnością - refundowane

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Pacjent, który poniósł określone koszty w związku z leczeniem poza kolejnością, może domagać się ich refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
 
Źródłem sprawy była decyzja wrocławskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który w kwietniu 2004 r. odmówił Franciszkowi P. refundacji kosztów wszczepienia endoprotezy. Wnioskodawca starał się o ten zabieg wcześniej. W szpitalu otrzymał informację, że operacja odbędzie się najwcześniej za 2–3 lata. Zabieg mógł zostać przeprowadzony poza kolejnością, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości około 6000 zł. Franciszek P. zdecydował się na płatny zabieg, jednak po operacji złożył wniosek do NFZ o refundację kosztów leczenia, który był załatwiony odmownie.
Rozpatrujący odwołanie sąd I instancji zasądził zwrot kosztów zabiegu. Jednak Sąd Okręgowy w J. rozpatrujący apelację uznał, że pojawiło się w tej sprawie zagadnienie prawne i zadał pytanie: czy ubezpieczonemu, który w celu udzielenia mu świadczenia zdrowotnego poza kolejnością dostępu do tego świadczenia, wprowadzoną przez świadczeniodawcę posiadającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielenie świadczeń zdrowotnych, zakupił z własnych środków wyrób medyczny służący wykonaniu tego świadczenia, przysługuje roszczenie o zrekompensowanie tego zakupu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na rozprawie przedstawiciel Prokuratury Krajowej podniósł dwie kwestie. Pierwszą był fakt, iż powołane w pytaniu prawnym przepisy ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym przestały obowiązywać od 1 stycznia br. Jednak przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.) również nie odpowiadają wprost na pytanie, czy należy się zwrot kosztów leczenia wykonywanego poza kolejnością. Artykuł 35 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. stanowi, że świadczeniobiorcy przyjętemu do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej zapewnia się bezpłatnie leki i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia. Zarazem jednak art. 20 ust. 1 tej ustawy usankcjonował udzielanie świadczeń zdrowotnych według kolejności zgłoszeń.
Drugim problemem, na który zwrócił uwagę prokurator, był fakt, że Sąd Najwyższy zajmował się już powyższą kwestią i w podobnej sprawie 28 maja 2002 r. wydał uchwałę (III UZP 3/2002, OSNP 2002/23/575) korzystną dla pacjentów.
Sąd Najwyższy w tej sytuacji uznał, że postawione przez Sąd Okręgowy pytanie prawne nie zasługuje na udzielenie odpowiedzi i postanowieniem odmówił podjęcia uchwały. Uzasadniając orzeczenie, wskazał wprost na powołaną wcześniej uchwałę z 28 maja 2002 r., w której stwierdzono m.in., że osoba ubezpieczona, która na żądanie szpitala zakupiła indywidualnie materiał medyczny przysługujący bezpłatnie w myśl przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, może dochodzić zrekompensowania kosztów tego materiału. Sąd stwierdził, że w świetle tej uchwały szpital nie może żądać opłat od chorego. Jeżeli jednak pacjent poniósł określone koszty, to Narodowy Fundusz Zdrowia jest obowiązany je zrekompensować. Jednak rozstrzygnięcie w tej sprawie należy wyłącznie do kompetencji Sądu Okręgowego w J. Wniosek sądu nie przedstawił bowiem konkretnego zagadnienia prawnego, a kierunek wykładni może wskazywać powołana uchwała.


Postanowienie Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r. (sygn. II UZP 8/05).

Opracowała:
Michał Culepa
Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA