REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

REKLAMA

ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.

W parlamencie na uchwalenie czeka sześć poselskich projektów ustaw zmieniających funkcjonowanie systemu lecznictwa. Wciąż nie wiadomo ostatecznie, jakie propozycje zmian do projektów zgłosi rząd. To natomiast zdaniem posłów może opóźnić prace nad projektami.

REKLAMA

- Poprawki rządowe są w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Aby posłowie mogli nad nimi pracować, muszą być przyjęte przez Radę Ministrów. Wciąż nie wiadomo, kiedy może to nastąpić - mówi Damian Raczkowski, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, która ma umożliwić przekształcanie publicznych szpitali bez ich wcześniejszej likwidacji w spółki prawa handlowego, przesądzone wydaje się wycofanie rządu z propozycji ograniczenia możliwości tworzenia szpitali tylko do samorządów wojewódzkich (urzędy marszałkowskie).

- W dalszym ciągu szpitale będą mogły tworzyć i nadzorować samorządy niższego szczebla, czyli powiatowe lub gminne - mówi Jarosław Katulski, przewodniczący Podkomisji ds. projektu ustawy o ZOZ.

Aby zachęcić szpitale do zmiany formy prawnej, resort zdrowia musi przygotować projekt ustawy, która pomoże im zlikwidować tzw. stary dług, czyli dług, który powstał przed 2004 rokiem. Ze wstępnych zapowiedzi resortu wynika, że zadłużone szpitale zyskać mają możliwość zamiany swoich zobowiązań na 20-letnie obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Te propozycje wymagają jednak akceptacji resortu finansów. Jeżeli nie zostaną przyjęte, szpitale nie będą przekształcać się w spółki, bo w dalszym ciągu będą obciążone długami - uważa Jarosław Katulski.

Kolejny projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników ochrony zdrowia również wymaga zmian. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. zmianę przepisów dotyczących dodatków naukowych. Obecnie projekt ustawy narzuca dyrektorom placówek ochrony zdrowia obowiązek przyznawania takich dodatków pracownikom medycznym. Zdaniem resortu pracy decyzja w tej sprawie powinna należeć do dyrektora placówki. Uściślenia wymaga również kwestia udzielania lekarzom należnego odpoczynku w sytuacji, gdy musieli pracować powyżej 24 godzin. Resort pracy proponuje, aby pracownicy mieli gwarancje, że będzie on rozliczany w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym pracowali w wyższym wymiarze czasu.

Prace w podkomisjach nad projektami ustaw reformującymi system ochrony zdrowia mają zakończyć się do końca czerwca.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  REKLAMA

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  REKLAMA

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

  REKLAMA