Marszałkowie województw naliczą opłaty wynikające z wyłączania gruntów
24 wrz 2015
Proponowana zmiana pozwoli uniknąć kosztów po stronie starostów. Pieniądze będą gromadzone przez samorząd województwa, gdzie są rozdysponowane. Po zmianach to marszałek województwa będzie wierzycielem należności
Samorządowcy w sytuacjach kryzysowych - poradnik
21 paź 2011
Zły wizerunek samorządowca przekłada się w bezpośredni sposób na wizerunek całego miasta bądź gminy. Negatywne opinie o samorządzie mogą spowodować, że nawet przez kilka lat dany region będą szerokim łukiem omijać poważni inwestorzy, którzy przykładają wyjątkową wagę do swojego wizerunku i nie chcą, aby zła sława o danym miejscu przeniosła się na ich markę.
Powódź i susza – w znowelizowanym Prawie wodnym
13 maja 2011
Znowelizowana ustawa Prawo wodne wprowadza szereg nowych i zmienionych definicji. Dodano dwa nowe rozdziały regulujące problem ochrony przed powodzią
oraz przed suszą, a także uzupełniono przepisy dotyczące przygotowania
wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego oraz
planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Kosztami zmian w planach zagospodarowania przestrzennego obarczone zostały gminy i województwa.
Kary za brak informacji o odpadach
21 kwi 2011
Do 15 marca 2011 r. wytwórcy odpadów, w tym przede wszystkim przedsiębiorcy, mieli obowiązek przekazać marszałkom województw zbiorcze zestawienie o wytworzonych w 2010 roku odpadach. Tych, którzy tego nie zrobili albo przygotowali nierzetelne zestawienia, marszałek musi ukarać grzywną 10 tys. zł.
Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności
26 sty 2011
Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.
Azbest – niebezpieczny odpad i palący problem samorządów
20 gru 2010
Historia azbestu zatoczyła ogromne koło - od zachwytu połączonego z
przypisywaniem mu właściwości magicznych,
do całkowitego zakazu jego stosowania w wielu krajach. Trwający obecnie żmudny proces usuwania azbestu - wymaga wysiłku i aktywnego współdziałania samorządów z mieszkańcami.
Najniższe zarobki w urzędach marszałkowskich
17 gru 2010
Spośród urzędników, którzy zajmują się funduszami unijnymi w instytucjach wdrażających programy unijne, najmniej zarabiają pracownicy urzędów marszałkowskich. To jedynie tam w porównaniu z 2009 rokiem, nastąpił spadek wynagrodzeń.
Ile powinny wynosić wynagrodzenia w samorządzie i diety radnych w 2010 roku
15 lis 2010
Po wyjaśnieniach Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy okazało się, że do końca nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej należy obliczać w 2010 roku wysokość diet dla radnych i wynagrodzenia dla samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru. Obowiązują bowiem w tej sprawie dwie różne interpretacje.
Limity finansowe dla komitetów wyborczych
16 lip 2010
Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.
Czy radni decydują o wypłacie trzynastek wójtom, starostom i marszałkom
31 mar 2009
Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych wydała 27 lutego 2009 r. stanowisko dotyczące uwarunkowania wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), starosty i marszałka od uchwały rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa. Sprawdź, jakie uprawnienia w tym zakresie mają radni.
Marszałek województwa wyda zaświadczenie o pracy w Polsce
03 cze 2008
Osoba, która chce prowadzić firmę w krajach UE, otrzyma zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia lub działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce.
Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale
23 kwi 2008
ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla wójta
22 kwi 2008
Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r. dla wójta gminy można wypłacić na wniosek i z podpisem przewodniczącego rady gminy? Czy też tzw. „trzynastka” dla wójta gminy powinna być przyznana przez radę gminy uchwałą?
Rząd chce ograniczyć dwuwładzę w województwie
10 gru 2007
Wojewodowie i podległe im urzędy oddadzą część swoich kompetencji marszałkom województw. Reforma ograniczy wydatki budżetowe na zatrudnienie i przyspieszy procedury w urzędach.
Marszałkowie będą wdrażać Program Operacyjny Kapitał Ludzki
23 lip 2007
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało z samorządami województw porozumienie regulujące zasady wdrażania regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zgodnie z umową, marszałkowie będą Instytucjami Pośredniczącymi dla wojewódzkiej części programu, na wdrożenie której otrzymają ok. 7 mld euro.