REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka składki zdrowotnej zamiast reformy KRUS

Mariusz Jędrzejczak

REKLAMA

Brak rzeczywistej reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skłonił rządzących do zapowiedzi podwyższenia składki zdrowotnej od początku 2010 roku.

Jeśli reforma KRUS zostanie przeprowadzona w zaproponowanym kształcie, rząd pozbawi się potencjalnych środków niezbędnych dla wsparcia reform w publicznej ochronie zdrowia.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie nakłady na ten sektor wynoszą około 46,4 mld zł, czyli nieco ponad 4,2 proc. PKB. Według związków zawodowych i środowisk medycznych powinny stanowić minimum 6,2 proc. PKB. Objęcie rolników, nawet jeśli pominąć tych najmniej zasobnych, ogólnymi zasadami ubezpieczenia społecznego, pozwoliłoby się zbliżyć do postulowanych wielkości. Utrzymywanie dotychczasowego systemu ubezpieczeń rolników, nawet po tak zwanej reformie KRUS, będzie nadal kosztować budżet około 15 mld zł rocznie.

Nie ma więc żadnych powodów, poza politycznymi, aby utrzymywać ten nieracjonalny i niesprawiedliwy system. Rolnicy i ich rodziny są pełnoprawnymi uczestnikami systemu publicznej ochrony zdrowia, na utrzymanie którego łożą nieproporcjonalnie mniej niż pozostała część społeczeństwa, z emerytami włącznie. Nie podlegają również powszechnemu obowiązkowi opłacania PIT. Jednocześnie są, jak dotąd, jedynymi bezpośrednimi beneficjentami przystąpienia Polski do UE (dopłaty bezpośrednie).

Wiele krajów zachodnich nie od dziś dopłaca do ubezpieczeń pracujących w rolnictwie. Problem jednak polega na skali zjawiska. W Holandii np. odsetek zatrudnionych w rolnictwie wynosi około 3,5 proc. ludności czynnej zawodowo, we Francji i Niemczech nie więcej niż 6 proc. do 7 proc. W biedniejszej Polsce kilkakrotnie więcej. Trzeba otwarcie powiedzieć, że nie stać nas na taką rozrzutność.

REKLAMA

Z punktu widzenia pozostałych uczestników systemu istotne jest, jaką alternatywę mają rządzący ze względu na rezygnację z rzeczywistej reformy KRUS. Jak się wydaje, ma nią być propozycja podwyższenia składki zdrowotnej o 1 proc. od początku 2010 roku. Jest to faktyczne podwyższenie podatków dla nierolniczej części ubezpieczonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie to, o czym pisała GP, zmniejszy wynagrodzenia netto wszystkich zatrudnionych o około 25 zł, a co gorsza obniży emerytury o kilkanaście złotych. W konsekwencji zaś, skutecznie zniweluje skutek obniżenia podatków dokonanych od połowy 2007 roku i na początku 2008 roku. W istocie trudno sobie wyobrazić bardziej niekonsekwentne działania rządu

MARIUSZ JĘDRZEJCZAK

p.o. dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA