REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka składki zdrowotnej zamiast reformy KRUS

Mariusz Jędrzejczak

REKLAMA

Brak rzeczywistej reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skłonił rządzących do zapowiedzi podwyższenia składki zdrowotnej od początku 2010 roku.

Jeśli reforma KRUS zostanie przeprowadzona w zaproponowanym kształcie, rząd pozbawi się potencjalnych środków niezbędnych dla wsparcia reform w publicznej ochronie zdrowia.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie nakłady na ten sektor wynoszą około 46,4 mld zł, czyli nieco ponad 4,2 proc. PKB. Według związków zawodowych i środowisk medycznych powinny stanowić minimum 6,2 proc. PKB. Objęcie rolników, nawet jeśli pominąć tych najmniej zasobnych, ogólnymi zasadami ubezpieczenia społecznego, pozwoliłoby się zbliżyć do postulowanych wielkości. Utrzymywanie dotychczasowego systemu ubezpieczeń rolników, nawet po tak zwanej reformie KRUS, będzie nadal kosztować budżet około 15 mld zł rocznie.

Nie ma więc żadnych powodów, poza politycznymi, aby utrzymywać ten nieracjonalny i niesprawiedliwy system. Rolnicy i ich rodziny są pełnoprawnymi uczestnikami systemu publicznej ochrony zdrowia, na utrzymanie którego łożą nieproporcjonalnie mniej niż pozostała część społeczeństwa, z emerytami włącznie. Nie podlegają również powszechnemu obowiązkowi opłacania PIT. Jednocześnie są, jak dotąd, jedynymi bezpośrednimi beneficjentami przystąpienia Polski do UE (dopłaty bezpośrednie).

Wiele krajów zachodnich nie od dziś dopłaca do ubezpieczeń pracujących w rolnictwie. Problem jednak polega na skali zjawiska. W Holandii np. odsetek zatrudnionych w rolnictwie wynosi około 3,5 proc. ludności czynnej zawodowo, we Francji i Niemczech nie więcej niż 6 proc. do 7 proc. W biedniejszej Polsce kilkakrotnie więcej. Trzeba otwarcie powiedzieć, że nie stać nas na taką rozrzutność.

REKLAMA

Z punktu widzenia pozostałych uczestników systemu istotne jest, jaką alternatywę mają rządzący ze względu na rezygnację z rzeczywistej reformy KRUS. Jak się wydaje, ma nią być propozycja podwyższenia składki zdrowotnej o 1 proc. od początku 2010 roku. Jest to faktyczne podwyższenie podatków dla nierolniczej części ubezpieczonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie to, o czym pisała GP, zmniejszy wynagrodzenia netto wszystkich zatrudnionych o około 25 zł, a co gorsza obniży emerytury o kilkanaście złotych. W konsekwencji zaś, skutecznie zniweluje skutek obniżenia podatków dokonanych od połowy 2007 roku i na początku 2008 roku. W istocie trudno sobie wyobrazić bardziej niekonsekwentne działania rządu

MARIUSZ JĘDRZEJCZAK

p.o. dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA