REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostępność do bezpłatnych maseczek ochronnych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
Dostępność do bezpłatnych maseczek ochronnych /fot. Shutterstock
Dostępność do bezpłatnych maseczek ochronnych /fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z nałożeniem obowiązku zakrywania ust i nosa pojawiają się inicjatywy legislacyjne dotyczące zapewnienia każdemu obywatelowi dostępności do bezpłatnych maseczek ochronnych.

Środki ochrony zapobiegające przenoszeniu koronawirusa, a tym samym ograniczające rozprzestrzenianie się groźnego patogenu SARS - CoV-2 coraz częściej stają się przedmiotem inicjatyw legislacyjnych. Jedną z ostatnich jest pomysł przedstawicieli grupy wnioskodawców Klubu Parlamentarnego: Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz 15 zawarty w poselskim projekcie ustawy o zapewnieniu bezpłatnych maseczek ochronnych. Projekt ustawy stanowi, że w związku z nałożeniem obowiązku zakrywania ust i nosa, minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z właściwym miejscowo wojewodą zapewnia każdemu obywatelowi dostępność do bezpłatnych maseczek ochronnych. Sposób, warunki oraz tryb ich dostarczenia ma określić w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw zdrowia.

REKLAMA

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Samorząd i administracja. Pakiet e-booków

OPZZ pozytywnie oceniło tę inicjatywę będącą kolejnym, prewencyjnym środkiem bezpieczeństwa zdrowia publicznego. W przekazanej opinii podkreśliliśmy jednak, iż brak dołączonego projektu rozporządzenia regulującego konkretne wytyczne, znacznie utrudnia merytoryczną ocenę regulacji. Warto przypomnieć, że w praktyce, z dniem 16 kwietnia br., od kiedy zaczęły obowiązywać przepisy o obowiązkowym zasłanianiu ust i nosa w miejscach publicznych, wiele samorządów wprowadziło już takie rozwiązanie rozdając swoim mieszkańcom różnorodne środki ochrony, m.in. maseczki ochronne, ale także płyny dezynfekcyjne czy jednorazowe rękawiczki. Przy bezpiecznym rozdawaniu mieszkańcom tych środków ochrony, pomagają m.in. urzędnicy, pracownicy miejskich instytucji, harcerze, służby miejskie, wolontariusze. Niektóre samorządy wprowadziły tryb uzgodnień odbioru dogodny dla mieszkańca (poprzez zamówienie telefoniczne czy wysłanie e-maila). Uwzględniły również zapotrzebowanie na środki ochrony osób szczególnie narażonych na zakażenie koronawirusem: seniorów czy innych osób z tzw. grupy wysokiego ryzyka. Nie bez znaczenia jest także krótka instrukcja odnośnie dbałości, prania itd., która powinna być dołączona do zestawu maseczki. Istnieją bowiem dowody naukowe jednoznacznie pokazujące, że maseczki, jeśli się ich nie zmienia, są największym skupiskiem wszelkich patogenów (nie tylko wirusa SARS-CoV-2), poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla przebywania bakterii i wirusów.

Wskazane powyżej elementy praktycznego wdrożenia zapewnienia bezpłatnych maseczek przez niektóre samorządy w ocenie OPZZ mogłyby być podstawą do opracowania założeń rozporządzenia odnośnie sposobu, trybu i warunków ich dostarczania. Wskazaliśmy, także na konieczność doprecyzowania źródła finansowania tj. budżetu państwa, ponieważ to rząd nakładając na obywateli obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, powinien zapewnić ich sfinansowanie i odpowiednią dostępność.

https://www.opzz.org.pl/

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    7 kwietnia 2024 r.: Wybory samorządowe - jakie uprawnienia przysługują członkom komisji wyborczej?

    Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. W pracach komisji wyborczych zaangażowane są tysiące osób. Z racji pełnienia funkcji członka komisji wyborczej przysługują określone uprawnienia. Jakie to są uprawnienia?

    Leczenie polskiej oświaty potrwa jeszcze długo? Wyniki badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”

    Jak wygląda sytuacja polskiej oświaty? Oto wyniki 11. edycji badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” przeprowadzonego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

    Dziś rozpoczyna się Europejskie Forum Rolnicze

    Dziś w podrzeszowskiej Jasionce na Podkarpaciu rozpocznie się Europejskie Forum Rolnicze. Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia będą m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie. Forum potrwa do środy.

    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]

    REKLAMA

    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    REKLAMA

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    REKLAMA