REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OZZP: Potrzeba ustawy o zawodzie psychologa i stworzenia samorządu zawodowego psychologów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
OZZP: Potrzeba ustawy o zawodzie psychologa i stworzenia samorządu zawodowego psychologów /fot. Fotolia
OZZP: Potrzeba ustawy o zawodzie psychologa i stworzenia samorządu zawodowego psychologów /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad ustawą o zawodzie psychologa. Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP) zbadał opinie psychologów na temat potrzebnych według nich regulacji prawnych.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP) przeprowadził badanie ankietowe, w którym udział wzięło 4277 psychologów z całej Polski.Celem badania było poznanie opinii środowiska psychologów na temat ustawy o zawodzie psychologa i potrzeby stworzenia samorządu zawodowego psychologów.

REKLAMA

Najważniejsze wnioski z raportu:

  • 100 proc. uznało, że zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego.
  • 90 proc. ankietowanych jest zdania, że ustawa powinna nie tylko chronić tytuł zawodowy psychologa, ale też regulować prawo wykonywania zawodu.
  • Respondenci wskazali następujące obszary działań zawodowych psychologów: diagnoza, orzekanie i opiniowanie, działania ukierunkowane na rozwój jednostki, poradnictwo psychologiczne, promocja zdrowia, prewencja, interwencja kryzysowa, zmniejszanie
    i usuwanie zaburzeń, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie psychologii, nauczanie psychologii oraz kierowanie podmiotem/przedsięwzięciem, w ramach którego wykonywane są usługi psychologiczne
    w różnych kontekstach praktycznych.
  • Według połowy ankietowanych wszystkie osoby z dyplomem magistra na kierunku psychologia uzyskanym do czasu wejścia w życie ustawy powinny zachować prawo wykonywania zawodu bez dodatkowych warunków.
  • Blisko 99 proc. uważa, że kształcenie na kierunku psychologia powinno odbywać się w ramach studiów stacjonarnych dziennych a tylko 34 proc. jest zadania, że również w systemie studiów zaocznych.
  • Ponad 80 proc. psychologów biorących udział w badaniu opowiedziało się za obowiązkowym stażem wdrożeniowym dla wszystkich lub/i wybranych specjalności. W ocenie większości stażysta nie powinien ponosić kosztów z tego tytułu. Blisko połowa uznała, że opiekun stażu powinien otrzymać stosowne gratyfikacje za wykonanie tej dodatkowej pracy.
  • Prawie 70 proc. respondentów potwierdziło konieczność powołania samorządu zawodowego psychologów. Wskazali, że samorząd zawodowy powinien m.in. prowadzić ewidencję psychologów, nadzorować wykonywanie zawodu i chronić prawa klientów/odbiorców usług psychologicznych, uchwalić kodeks etyki zawodowej oraz chronić prawa zawodowych psychologów i reprezentować grupę psychologów w kontaktach z zewnętrznymi gremiami. Do zadań samorządu zaliczono także sporządzenie listy narzędzi (metod i testów) zastrzeżonych wyłącznie dla psychologów.

Polecamy: Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0

Raport został przekazany właściwym instytucjom: Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowane jest przekazanie go do pozostałych resortów zatrudniających psychologów.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w raporcie zostaną wykorzystane w trakcie wielokrotnie komunikowanych prac nad ustawą o zawodzie psychologa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wiemy jakiej ustawy chcą psychologowie. Jakich potrzebują unormowań i jakiego wsparcia swojej pracy. Konieczne są regulacje w zakresie prawa wykonywania zawodu i tytułu zawodowego psychologa. Postulujemy stworzenie bezpłatnej, dostępnej dla wszystkich obywateli ewidencji psychologów on-line. To podniesie bezpieczeństwo korzystania z naszych usług: każdy w ciągu kilku sekund dowie się, czy faktycznie ma do czynienia z psychologiem, a nie z osobą podającą się za psychologa. mówiła Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP. Podkreśliła także, że ustawa powinna regulować czynności i obszary działania zawodu psychologa.

- Potrzebna jest prawo funkcjonujące w praktyce, które określałoby, kto w Polsce może tytułować się psychologiem. Definicja musi być precyzyjna ale jednocześnie przemyślana , bo musi obejmować wszystkich psychologów pracujących w różnych branżach i specjalnościach. – dodawał Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.

Psychologowie kładli nacisk na bezpieczeństwo pacjentów i klientów. Ustawa, która mocno zaakcentuje status zawodu psychologa jako zawodu zaufania publicznego będzie jednym z elementów gwarantujących wysoką jakość usług psychologicznych.

- Postulujemy silny, sprawny samorząd zawodowy psychologów. Samorząd będzie musiał stworzyć oczekiwany przez środowisko kodeks etyczny zawodu psychologa i uporządkować wiele spraw dotyczących zawodu, które dotychczas były zaniedbane. Jestem przekonany, że kilkuletnie starania OZZP na rzecz poprawy warunków pracy psychologów, które nieodłącznie wiążą się z regulacjami prawnymi dotyczącymi zawodu psychologa, uwieńczone zostaną sukcesem – podsumował Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.

www.opzz.org.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA