Jedno izolatorium w każdym województwie
REKLAMA
REKLAMA
Dla kogo izolatorium?
Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną i stale zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 Narodowy Fundusz Zdrowia wznowił możliwość rozliczania świadczeń udzielanych w izolatoriach.
REKLAMA
Opieką w izolatorium mogą być objęte osoby, u których stwierdzono zachorowanie COVID-19 lub podejrzenie zachorowania, które lekarz skierował do izolatorium. Są to np. osoby o łagodnym przebiegu choroby, niewymagające leczenia w szpitalu, i osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny przebywać w miejscu zamieszkania.
Po jednym izolatorium w województwie
NFZ w odpowiedzi na pytania PAP przekazał, że planowane jest uruchomienie jednego izolatorium w danym województwie.
REKLAMA
"Pierwsze izolatoria już zostały wpisane do wykazu, w woj. podlaskim, mazowieckiem, opolskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Kolejne np. na podkarpaciu, będę uruchamiane w najbliższych dniach" – poinformowała rzecznik Funduszu Sylwia Wądrzyk.
W woj. dolnośląskim izolatorium działa w Miliczu, w Milickim Centrum Medycznym. Łącznie jest tam dziesięć miejsc. W województwie zachodniopomorskim izolatorium działa w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, łącznie jest dziesięć miejsc. W woj. warmińsko-mazurskim izolatorium ruszy w Ostródzie w poniedziałek; będzie przeznaczone dla 30 osób. Trwają uzgodnienia dotyczące utworzenia izolatorium w woj. lubelskim.
Finansowanie z NFZ
Świadczenia udzielane w izolatoriach są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
REKLAMA
REKLAMA