REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

COVID-19: punkty pobrań wymazów na obecność wirusa

COVID-19: punkty pobrań
COVID-19: punkty pobrań
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie w Polsce działają 522 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

COVID-19: punkty pobrań

W kraju działają obecnie 522 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, udostępnionych PAP. Do tej pory NFZ przeznaczył blisko 3 mld zł na sfinansowanie testów RT-PCR oraz 213 mln zł na testy antygenowe.

REKLAMA

Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk zaznacza, że liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Obecnie działają 522 punkty; podczas gdy, dla porównania, w sierpniu funkcjonowało ich ok. 470.

"Placówki medyczne elastycznie reagują na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. Szczególną uwagę zwracamy na regiony, gdzie występuje wzrost zachorowań np. w województwie lubelskim w ostatnim okresie ponownie rozpoczęły funkcjonowanie 4 punkty pobrań, 3 w województwie kujawsko-pomorskim. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów" – wskazała.

COVID-19: karetki wymazowe

Pracę stacjonarnych punktów – jak przypomniała - uzupełniają karetki wymazowe. Z karetki wymazowej mogą skorzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą udać się do punktu stacjonarnego, np. pacjenci leżący lub niesamodzielni.

COVID-19: punkty pobrań w woj. lubelskim

Z danych regionalnych przekazanych PAP wynika, że w województwie lubelskim działa obecnie 39 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, w tym 9 w samym Lublinie. Dodatkowo funkcjonuje 13 karetek wymazowych. NFZ akcentuje, że ze względu na coraz większą liczbę zakażonych osób, punkty wymazowe elastycznie wydłużają godziny pracy, tak aby zabezpieczyć potrzeby wszystkich zgłaszających się na test pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

COVID-19: punkty pobrań w woj. podlaskim

W województwie podlaskim funkcjonuje aktualnie 29 punktów pobrań oraz 10 karetek wymazowych - 6 karetek działa w subregionie białostockim, 2 w subregionie suwalskim i 2 w subregionie łomżyńskim.

COVID-19: punkty pobrań w Małopolsce

W Małopolsce jest obecnie 36 punktów pobrań. Część z nich działa również w weekendy i święta. W związku ze zwiększającą się liczbą zakażonych, wszystkie punkty w Małopolsce wydłużają obecnie godziny pracy.

COVID-19: punkty pobrań w woj. kujawsko - pomorskim

REKLAMA

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczonych jest 28 stacjonarnych punktów wymazowych, kolejne trzy - w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku są w trakcie uruchamiania. Ponadto w województwie funkcjonuje 10 mobilnych zespołów wymazowych.

Aktualnie na Pomorzu funkcjonuje 27 punktów wymazowych, z czego 4 w Gdańsku, 3 w Gdyni, 1 w Sopocie oraz 19 w innych miastach województwa. Kolejny punkt w regionie ma ruszyć od 15 listopada.

COVID-19: punkty pobrań w woj. świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim funkcjonują 34 punkty wymazowe. Od najbliższego poniedziałku planowane jest uruchomienia kolejnego.

COVID-19: punkty pobrań w woj. zachodniopomorskim

W zachodniopomorskim obecnie jest 29 punktów wymazowych. W samym Szczecinie – 6. Punkty cały czas zgłaszają wydłużenie godzin pracy w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną.

"W przypadku jakichkolwiek zgłaszanych sygnałów dotyczących konieczności utworzenia nowych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, czy wydłużenia czasu pracy już istniejących, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, by w pełni zabezpieczyć dostęp do badań, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań" – zapewniła rzecznik NFZ. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA