REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

COVID-19: punkty pobrań wymazów na obecność wirusa

COVID-19: punkty pobrań
COVID-19: punkty pobrań
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie w Polsce działają 522 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

COVID-19: punkty pobrań

W kraju działają obecnie 522 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, udostępnionych PAP. Do tej pory NFZ przeznaczył blisko 3 mld zł na sfinansowanie testów RT-PCR oraz 213 mln zł na testy antygenowe.

REKLAMA

Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk zaznacza, że liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Obecnie działają 522 punkty; podczas gdy, dla porównania, w sierpniu funkcjonowało ich ok. 470.

"Placówki medyczne elastycznie reagują na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. Szczególną uwagę zwracamy na regiony, gdzie występuje wzrost zachorowań np. w województwie lubelskim w ostatnim okresie ponownie rozpoczęły funkcjonowanie 4 punkty pobrań, 3 w województwie kujawsko-pomorskim. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów" – wskazała.

COVID-19: karetki wymazowe

Pracę stacjonarnych punktów – jak przypomniała - uzupełniają karetki wymazowe. Z karetki wymazowej mogą skorzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą udać się do punktu stacjonarnego, np. pacjenci leżący lub niesamodzielni.

COVID-19: punkty pobrań w woj. lubelskim

Z danych regionalnych przekazanych PAP wynika, że w województwie lubelskim działa obecnie 39 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, w tym 9 w samym Lublinie. Dodatkowo funkcjonuje 13 karetek wymazowych. NFZ akcentuje, że ze względu na coraz większą liczbę zakażonych osób, punkty wymazowe elastycznie wydłużają godziny pracy, tak aby zabezpieczyć potrzeby wszystkich zgłaszających się na test pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

COVID-19: punkty pobrań w woj. podlaskim

W województwie podlaskim funkcjonuje aktualnie 29 punktów pobrań oraz 10 karetek wymazowych - 6 karetek działa w subregionie białostockim, 2 w subregionie suwalskim i 2 w subregionie łomżyńskim.

COVID-19: punkty pobrań w Małopolsce

W Małopolsce jest obecnie 36 punktów pobrań. Część z nich działa również w weekendy i święta. W związku ze zwiększającą się liczbą zakażonych, wszystkie punkty w Małopolsce wydłużają obecnie godziny pracy.

COVID-19: punkty pobrań w woj. kujawsko - pomorskim

REKLAMA

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczonych jest 28 stacjonarnych punktów wymazowych, kolejne trzy - w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku są w trakcie uruchamiania. Ponadto w województwie funkcjonuje 10 mobilnych zespołów wymazowych.

Aktualnie na Pomorzu funkcjonuje 27 punktów wymazowych, z czego 4 w Gdańsku, 3 w Gdyni, 1 w Sopocie oraz 19 w innych miastach województwa. Kolejny punkt w regionie ma ruszyć od 15 listopada.

COVID-19: punkty pobrań w woj. świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim funkcjonują 34 punkty wymazowe. Od najbliższego poniedziałku planowane jest uruchomienia kolejnego.

COVID-19: punkty pobrań w woj. zachodniopomorskim

W zachodniopomorskim obecnie jest 29 punktów wymazowych. W samym Szczecinie – 6. Punkty cały czas zgłaszają wydłużenie godzin pracy w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną.

"W przypadku jakichkolwiek zgłaszanych sygnałów dotyczących konieczności utworzenia nowych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, czy wydłużenia czasu pracy już istniejących, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, by w pełni zabezpieczyć dostęp do badań, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań" – zapewniła rzecznik NFZ. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • jeden z kolejki
    2022-01-26 13:32:57
    W Gryfinie jest jeden punkt wymazowy na całą gminę/
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

REKLAMA

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

REKLAMA

MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

REKLAMA