Amantadyna leczy COVID-19? Kiedy koniec badań?
REKLAMA
REKLAMA
W grudniu 2020 roku minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, ze Agencja Badań Medycznych rozpoczęła badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19.
REKLAMA
Rok badań nad amantadyną
Z uwagi na upływ roku od rozpoczęcia badań Warchoł skierował list do Niedzielskiego: "Zwracam się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań, by przyspieszyć badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19. Od ich zlecenia niedługo upłynie już rok czasu. Z informacji, które otrzymuję, wynika, że są zablokowane. Tymczasem kolejne doniesienia naukowe świadczą o tym, że amantadyna może mieć pozytywne skutki dla zakażonych".
Wyniki badań w innych krajach
Wiceszef MS powołał się m.in. na wyniki badań opublikowane kilka dni temu przez czasopismo naukowe "Nature", które "wykazały, że amantadyna może skutecznie wspierać walkę z COVID-19", a także do tego, że "do podobnych wniosków" doprowadziły wcześniejsze eksperymenty naukowców z uniwersytetu w Cambrigde". "O tym, że stosowanie leku u zakażonych może powstrzymać rozwój infekcji, mówi od dawna prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie" - dodał Warchoł.
Czy badania są blokowane
Wiceszef MS podniósł też następującą wątpliwość - "dziś z niepokojem odbieram informacje, że te badania są blokowane". "Część ośrodków naukowych nawet nie rozpoczęła rekrutacji pacjentów do badań, 13 z nich zrekrutowało zaledwie 8 proc. i tylko koordynujący badania Uniwersytet Medyczny w Katowicach zrekrutował pacjentów ponad plan. (...) Dzieje się tak w sytuacji, gdy szpitale są pełne zakażonych, a liczba osób zapadających na COVID-19 sięga ponad 27 tys. dziennie".
MZ: badania kliniczne nad amantadyną trwają, obecnie nie ma potwierdzenia skuteczności leku
Badania kliniczne nad amantadyną trwają, na ten moment nie ma potwierdzenia skuteczności leku. Przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów – przekazało Ministerstwo Zdrowia w reakcji na pismo resortu sprawiedliwości.
Badania kliniczne w dwóch ośrodkach
Resort zdrowia wskazał, że badania kliniczne nad amantadyną prowadzone są obecnie przez dwa podmioty - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.
REKLAMA
REKLAMA