Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 marca 2022 r.: Do kiedy lekarz, pielęgniarka, student mają się obowiązkowo zaszczepić?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów
obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów
Shutterstock
Pracuję jako pielęgniarka. Czy 1 marca 2022 r. mam być w pełni zaszczepiona, czy dopiero od 1 marca 2022 r. rozpoczynam szczepienie?

1 marca 2022 r. osoby podlegające obowiązkowemu szczepieniu powinny być już zaszczepione. Data ta nie jest pierwszym dniem, od którego pielęgniarka, lekarz student powinni udać się do punktów szczepień.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - 1 marca 2022 r. to graniczna data dla wykonania szczepień

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 22 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadza obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla osób wykonujących zawody medyczne oraz studentów medycyny. Rozporządzenie to weszło w życie w dniu 23 grudnia 2022 r.

Rozporządzenie wprowadza termin 1 marca 2022 r. jako termin wykonania obowiązku szczepień.

Nie jest to termin wejścia w życie rozporządzenia po kilkumiesięcznym vacatio legis. Termin 1 marca 2022 r. to końcowa data, kiedy pielęgniarka, lekarz, student ma się poddać szczepieniu ochronnemu, czego efektem będzie otrzymanie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - a przepisy unijne

UWAGA! 21 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła przepisy dotyczące unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 ustanawiające wiążący okres, przez jaki będą uznawane zaświadczenia o szczepieniu do celów podróży wewnątrz UE. Będzie on wynosić 9 miesięcy (dokładnie 270 dni) po serii pierwotnych szczepień w dwóch dawkach lub serii jednodawkowej szczepionki Johnson and Johnson.

Przyjęty 9-miesięczny okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w których zaleca się podanie dawki przypominającej najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień. Zaświadczenie pozostanie ważne jeszcze przez trzy miesiące po upływie wspomnianego okresu sześciu miesięcy, aby zapewnić możliwość dostosowania krajowych kampanii szczepień oraz dostępność dawek przypominających dla obywateli.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lutego 2022 r.

Na stronie KE w związku z tymi zmianami czytamy o dawkach przypominających:

"Jak dotąd nie ma badań wyraźnie potwierdzających skuteczność dawek przypominających, jeśli chodzi o przenoszenie wirusa COVID-19. W związku z czym nie jest możliwe określenie ważności dawek przypominających. Na podstawie pierwszych danych można oczekiwać, że ochrona zapewniana przez dawki przypominające może trwać dłużej niż ochrona wynikająca z serii szczepień pierwotnych. Na podstawie nowych dowodów naukowych Komisja może, w razie potrzeby, zaproponować odpowiedni okres ważności również w odniesieniu do zaświadczeń o szczepieniu dawką przypominającą."

Ozdrowieńcy nie muszą się szczepić przez 6 miesięcy

Obowiązek zaszczepienia się ma zastosowanie także do lekarzy, pielęgniarek, studentów, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Konieczny brak przeciwwskazań

Obowiązek zaszczepienia się stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - unijne cyfrowe zaświadczenie COVID

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID to interoperacyjne zaświadczenie zawierające informacje na temat zaszczepienia posiadacza, jego wyniku testu lub powrotu do zdrowia, wydane w kontekście pandemii COVID-19. Jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba:

  • albo została zaszczepiona przeciwko COVID-19
  • albo uzyskała negatywny wynik testu
  • albo przeszła COVID-19.

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID - najważniejsze cechy:

  • w formacie elektronicznym lub papierowym
  • kod QR
  • nieodpłatne
  • w języku narodowym i po angielsku
  • zabezpieczone
  • ważne we wszystkich krajach UE

Obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych - treść rozporządzenia

Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają:

1) osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;

2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;

3) studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(36)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Fsm
    2022-01-20 13:48:41
    Od początku tej pandemii strachu pracując w dwóch placówkach ochrony zdrowia z pacjentami chorymi na covid nawet kataru nie miałem a byłem nie zaszczepiony . Dwa tygodnie od szczepienia choruje ..takie to kur..a super szczypawki. Pies was *******
    15
    pokażodpowiedzi (5)
  • Lin
    2022-01-21 21:04:25
    To jest rozporządzenie a nie ustawa więc kto nie chce nie musi się szczepić a pracodawca nie ma prawa zwolnić za to pracownika.
    5
  • Lucyna
    2022-01-20 15:35:29
    Niestety chodzi tylko o pieniądze za szczepionki i testy a zdrowie nas głupoli nikogo nie interesuje ani Niedzielskiego ani horbama ani innych pseudo medyków
    6
  • Ja
    2022-01-20 21:54:08
    Czy ich pogięło samo niech się szprycuja,tyle zaszczepionych a wzrasta lista chorych
    4
    pokażodpowiedzi (1)
  • Zraz
    2022-01-20 16:16:40
    Kolejne nadużycie władzy.
    6
  • Aaaa
    2022-01-22 19:51:48
    Pytanie dlaczego posłowie tak ochoczo nie chcą się szczepić tym preparatem tylko nakazują innym. Sami odrzucili ustawę o obowiązu szczepienia posłów i senatorów przecicko covid . Poza tym covid nie jest na liście chorób zakaźnych i szczepienia nie są obowiązkowe to dlatego próbuje się zmusić społeczeństwo do przyjęcia tego genetycznego preparatu na podstawie rozporządzenia. nikt nie może zostać przymuszony przez pracodawcę do podaniu się szczepieniu eksperymentalnym preparatem na podstawie rozporządzenia. Zresztą jak widać szczepienia te przyniosły przeciwny skutek do zamierzonego mianowicie wzrost zakażeń również wśród zaszczepionych. Ale z uporem maniaka szczepmy się pomimo że szczepionki nic nie dają.
    4
  • Poł
    2022-01-22 20:43:18
    Nawołuję by odchodzić z pracy, i rezygnować ze studiów, życie jest ważniejsze, a szczepienie tym preparatem za którym nie stoją dowody naukowe, zwyczajnie po cichu zabija. Jeśli nie zabije bezpośrednio upośledzając funkcje ważnych narządów to obniży twoja odporność do tego stopnia że następnej zwykłej grypy możesz nie przeżyć. Zapalenie m.sercowego obecnie jest ok 1,5 częstsze niż przed wynalezieniem tej trucizny.
    5
    pokażodpowiedzi (1)
  • Ja
    2022-01-22 06:16:36
    Sobie ustalili rozporządzenie lub ustawę,aby się nie szczypać,ale ludzie muszą.Ludzie!!!!! Jak to możliwe???
    1
  • Anika
    2022-01-20 08:45:31
    Nikt nie zwraca uwagi w chwili obecnej na paszporty covidowe,dajcie spokój z propagandą. Jestem zaszczepiona trzema dawkami a wraz musiałam robić wymaz ,nikogo nie interesuje paszport.
    4
    pokażodpowiedzi (1)
  • Ja
    2022-01-22 16:29:41
    Idioci dalej brną w te chore szczepienia jak widać że to nic nie daje.
    4
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego

Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Skorzystanie z niego wymaga jednak rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.

Nowy wzór ZUS DRA w PDF dla rozliczenia składki zdrowotnej od 1 maja 2023 r. [zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy]

Do rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. wypełnia się blok XII nowego wzoru ZUS DRA. Formularz jest już opublikowany, ale obowiązuje od 1 maja 2023 r.

ZUS ZSWA do 31 marca 2023 r. Poradnik ZUS [PDF do ściągnięcia]

31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

Darowizna na krwiodawstwo

Honorowy dawca krwi może skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym za 2022 r. Limit darowizn wynosi 6% dochodu/przychodu.

MRiPS: 3176,88 zł świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne orzeczenie od wojewódzkiego zespołu orzeczniczego

Od 1 stycznia 2024 r. rząd wprowadzi nowy system pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą trzy poziomy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na najwyższym osoba niepełnosprawna otrzyma dwukrotność obecnej renty socjalnej, czyli 3176,88 zł brutto.

Tabletka, kapsułka, czopek, globulka, syrop, zawiesina. Dlaczego lekarstwa mają różną postać?

Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku". 

Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego [2023 r. i 2024 r., wymogi, podstawa programowa, rozporządzenie]
Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r. i 2024 r.

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki [wymogi, rozporządzenie]

Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z matematyki w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany]

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wypłacania ekwiwalentu kandydatom na strażaków OSP uczestniczącym w szkoleniu podstawowym. Będą też nowe zasady naliczania ekwiwalentu za udział w akcji ratowniczej.

P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

Minister P. Czarnek do rodziców: nie dezerterujcie z waszych obowiązków wychowawczych [wywiad]

Dzieci rodzą się w rodzinie i ich kondycja - również moralna - zależy od kondycji moralnej rodziny – powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek odnosząc się do ostatnich przypadków agresji młodych ludzi wobec rówieśników. I zaapelował: nie możemy dezerterować z naszych obowiązków wychowawczych.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego [wymogi, lektury, rozporządzenie]

Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

OpenAI: nowy GPT-4 zda egzamin prawniczy. Czy za 10 lat zastąpi prawnika, księgową, programistę, dziennikarza?

Firma OpenAI zaprezentowała najnowszą wersję swojego modelu sztucznej inteligencji, GPT-4. Model językowy ma być m.in. zdolny do zdania egzaminu prawniczego z bardzo dobrym wynikiem i udzielać bardziej poprawnych odpowiedzi niż jego poprzednie wersje, takie jak GPT-3 i ChatGPT. Microsoft poinformował, że na nowym systemie oparł swoją wyszukiwarkę Bing.

Ustawa o Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 już obowiązuje

Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 obowiązuje od 15 marca. Regulacja stwarza ramy prawne dla realizacji unijnej polityki rolnej w naszym kraju.

Rusza przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Wnioski można składać tylko w formie elektronicznej

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara Wspólnej Polityki Rolnej za 2023 r. można składać już od 15 marca. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Wszystkie umowy zlecenia oskładkowane w I kwartale 2024 r.? Umowy o dzieło bez ZUS [NEWS DGP]

Umowy zlecenia zostaną oskładkowane w całości od przyszłego roku - takie zobowiązanie wynika z najnowszego Krajowego Planu Reform na lata 2023/2024. Dokument trafił do konsultacji. 

Światowy Dzień Recyklingu. Marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców

Światowy Dzień Recyklingu. Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recycling.