REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 marca 2022 r.: Do kiedy lekarz, pielęgniarka, student mają się obowiązkowo zaszczepić?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów
obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracuję jako pielęgniarka. Czy 1 marca 2022 r. mam być w pełni zaszczepiona, czy dopiero od 1 marca 2022 r. rozpoczynam szczepienie?

1 marca 2022 r. osoby podlegające obowiązkowemu szczepieniu powinny być już zaszczepione. Data ta nie jest pierwszym dniem, od którego pielęgniarka, lekarz student powinni udać się do punktów szczepień.

REKLAMA

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - 1 marca 2022 r. to graniczna data dla wykonania szczepień

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 22 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadza obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla osób wykonujących zawody medyczne oraz studentów medycyny. Rozporządzenie to weszło w życie w dniu 23 grudnia 2022 r.

Rozporządzenie wprowadza termin 1 marca 2022 r. jako termin wykonania obowiązku szczepień.

Nie jest to termin wejścia w życie rozporządzenia po kilkumiesięcznym vacatio legis. Termin 1 marca 2022 r. to końcowa data, kiedy pielęgniarka, lekarz, student ma się poddać szczepieniu ochronnemu, czego efektem będzie otrzymanie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - a przepisy unijne

REKLAMA

UWAGA! 21 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła przepisy dotyczące unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 ustanawiające wiążący okres, przez jaki będą uznawane zaświadczenia o szczepieniu do celów podróży wewnątrz UE. Będzie on wynosić 9 miesięcy (dokładnie 270 dni) po serii pierwotnych szczepień w dwóch dawkach lub serii jednodawkowej szczepionki Johnson and Johnson.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęty 9-miesięczny okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w których zaleca się podanie dawki przypominającej najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień. Zaświadczenie pozostanie ważne jeszcze przez trzy miesiące po upływie wspomnianego okresu sześciu miesięcy, aby zapewnić możliwość dostosowania krajowych kampanii szczepień oraz dostępność dawek przypominających dla obywateli.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lutego 2022 r.

Na stronie KE w związku z tymi zmianami czytamy o dawkach przypominających:

"Jak dotąd nie ma badań wyraźnie potwierdzających skuteczność dawek przypominających, jeśli chodzi o przenoszenie wirusa COVID-19. W związku z czym nie jest możliwe określenie ważności dawek przypominających. Na podstawie pierwszych danych można oczekiwać, że ochrona zapewniana przez dawki przypominające może trwać dłużej niż ochrona wynikająca z serii szczepień pierwotnych. Na podstawie nowych dowodów naukowych Komisja może, w razie potrzeby, zaproponować odpowiedni okres ważności również w odniesieniu do zaświadczeń o szczepieniu dawką przypominającą."

Ozdrowieńcy nie muszą się szczepić przez 6 miesięcy

Obowiązek zaszczepienia się ma zastosowanie także do lekarzy, pielęgniarek, studentów, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Konieczny brak przeciwwskazań

Obowiązek zaszczepienia się stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - unijne cyfrowe zaświadczenie COVID

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID to interoperacyjne zaświadczenie zawierające informacje na temat zaszczepienia posiadacza, jego wyniku testu lub powrotu do zdrowia, wydane w kontekście pandemii COVID-19. Jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba:

  • albo została zaszczepiona przeciwko COVID-19
  • albo uzyskała negatywny wynik testu
  • albo przeszła COVID-19.

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID - najważniejsze cechy:

  • w formacie elektronicznym lub papierowym
  • kod QR
  • nieodpłatne
  • w języku narodowym i po angielsku
  • zabezpieczone
  • ważne we wszystkich krajach UE

Obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych - treść rozporządzenia

Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają:

1) osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;

2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;

3) studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(36)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Fsm
    2022-01-20 13:48:41
    Od początku tej pandemii strachu pracując w dwóch placówkach ochrony zdrowia z pacjentami chorymi na covid nawet kataru nie miałem a byłem nie zaszczepiony . Dwa tygodnie od szczepienia choruje ..takie to kur..a super szczypawki. Pies was *******
    15
    pokażodpowiedzi (5)
  • Lin
    2022-01-21 21:04:25
    To jest rozporządzenie a nie ustawa więc kto nie chce nie musi się szczepić a pracodawca nie ma prawa zwolnić za to pracownika.
    5
  • Lucyna
    2022-01-20 15:35:29
    Niestety chodzi tylko o pieniądze za szczepionki i testy a zdrowie nas głupoli nikogo nie interesuje ani Niedzielskiego ani horbama ani innych pseudo medyków
    6
  • Ja
    2022-01-20 21:54:08
    Czy ich pogięło samo niech się szprycuja,tyle zaszczepionych a wzrasta lista chorych
    4
    pokażodpowiedzi (1)
  • Zraz
    2022-01-20 16:16:40
    Kolejne nadużycie władzy.
    6
  • Aaaa
    2022-01-22 19:51:48
    Pytanie dlaczego posłowie tak ochoczo nie chcą się szczepić tym preparatem tylko nakazują innym. Sami odrzucili ustawę o obowiązu szczepienia posłów i senatorów przecicko covid . Poza tym covid nie jest na liście chorób zakaźnych i szczepienia nie są obowiązkowe to dlatego próbuje się zmusić społeczeństwo do przyjęcia tego genetycznego preparatu na podstawie rozporządzenia. nikt nie może zostać przymuszony przez pracodawcę do podaniu się szczepieniu eksperymentalnym preparatem na podstawie rozporządzenia. Zresztą jak widać szczepienia te przyniosły przeciwny skutek do zamierzonego mianowicie wzrost zakażeń również wśród zaszczepionych. Ale z uporem maniaka szczepmy się pomimo że szczepionki nic nie dają.
    4
  • Poł
    2022-01-22 20:43:18
    Nawołuję by odchodzić z pracy, i rezygnować ze studiów, życie jest ważniejsze, a szczepienie tym preparatem za którym nie stoją dowody naukowe, zwyczajnie po cichu zabija. Jeśli nie zabije bezpośrednio upośledzając funkcje ważnych narządów to obniży twoja odporność do tego stopnia że następnej zwykłej grypy możesz nie przeżyć. Zapalenie m.sercowego obecnie jest ok 1,5 częstsze niż przed wynalezieniem tej trucizny.
    5
    pokażodpowiedzi (1)
  • Ja
    2022-01-22 06:16:36
    Sobie ustalili rozporządzenie lub ustawę,aby się nie szczypać,ale ludzie muszą.Ludzie!!!!! Jak to możliwe???
    1
  • Anika
    2022-01-20 08:45:31
    Nikt nie zwraca uwagi w chwili obecnej na paszporty covidowe,dajcie spokój z propagandą. Jestem zaszczepiona trzema dawkami a wraz musiałam robić wymaz ,nikogo nie interesuje paszport.
    4
    pokażodpowiedzi (1)
  • Ja
    2022-01-22 16:29:41
    Idioci dalej brną w te chore szczepienia jak widać że to nic nie daje.
    4
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

REKLAMA

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

REKLAMA

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

REKLAMA