REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Molnupiravir i Paxlovid leki do leczenia Covid-19 w domu

Molnupiravir, Paxlovid
Molnupiravir, Paxlovid
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Molnupiravir i Paxlovid - mamy w Polsce dostępne dwa leki hamujące replikację SARS-CoV-2.

Oba leki różnią się mechanizmem działania przeciwwirusowego.

REKLAMA

EMA dopuściła Paxlovid dla dorosłych

Europejska Agencja Leków zaleciła dopuszczenie do obrotu Paxlovidu dla osób dorosłych, które nie wymagają wspomagania tlenem i są w grupie zwiększonego ryzyka.

Pacjent musi się zgodzić na zażywanie Molnupiraviru

Wniosek o dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej Molnupiraviru jest wciąż procedowany przez EMA. Minister Zdrowia dopuścił go do użytku w Polsce na specjalnych zasadach. To oznacza, że lekarz musi poinformować pacjenta o braku rejestracji leku, a ten wyrazić zgodę na jego zażywanie.

Być może brak rejestracji jest powodem dlaczego rząd nie chce rozprowadzać nowego leku poprzez apteki, o czym mówi w poniższym artykule prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa Molnupiravir

Jak powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska Molnupiravir działa poprzez powodowanie wielu dodatkowych mutacji w genomie wirusa SARS-CoV-2, które uniemożliwiają mu dalszą replikację, ponieważ mutacji jest po prostu w pewnym momencie za dużo. "Wirusy często mutują, ale wykazują się doskonałą równowagą. Z jednej strony generując ogromną zmienność prowadzącą do utraty możliwości namnażania, ale także zachowując wystarczającą wierność swoich kopii, aby mogły zachować pełen cykl replikacji" – powiedziała i dodała, że gdy tempo mutacji jest za wysokie to "pojawia się katastrofa błędów prowadząca do eliminacji wirusa. Od dawna uważano to za potencjalny sposób tworzenia leków przeciwwirusowych. Na przykład taki był pomysł na leczenie HIV".

Obniżenie ryzyka hospitalizacji i zgonu wynosi 30%

"Odnośnie skuteczności Molnupirawiru to jakiś czas temu Merck przedstawił aktualizację skuteczności swojego leku. Zamiast poprzednich 50%, obniżenie ryzyka hospitalizacji i zgonu wynosi obecnie 30%." – stwierdziła.

Paxlovid zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci o 89%

Drugi lek, Paxlovid, zawiera dwie substancje czynne: PF-07321332 i rytonawir. "Ta pierwsza to inhibitor głównej proteazy Mpro SARS-CoV-2, enzymu niezbędnego wirusowi do replikacji. Podobnie działa rytonawir, który jest starszym lekiem stosowanym przy zakażeniach wirusem HIV" – powiedziała. Paxlovid zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci o 89 proc, jeśli zostanie podany dorosłym w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych objawów Covid-19. "Firma Pfizer spodziewa się, że lek zachowa aktywność także przeciwko różnym wariantom SARS-CoV-2, ponieważ blokuje on podstawowy i wysoce konserwatywny enzym zaangażowany w replikację wirusa" – podsumowała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA