REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Zdrowia: Producenci leków chcą podniesienia cen o inflację. Niektórzy mają 100% marży

Subskrybuj nas na Youtube
Producenci leków chcą podniesienia cen o inflację.
Producenci leków chcą podniesienia cen o inflację.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Duzi producenci leków na receptę apelują do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie mechanizmu inflacyjnej indeksacji cen. Resort odpowiada, że to wykluczone.

"Puls Biznesu" przypomina, że leki w Polsce w dużej mierze produkowane są z substancji czynnych sprowadzanych z Azji. Dokładnych danych nie ma, ale szacuje się, że 80 proc. wykorzystywanych w Europie, trafia tu z tego kierunku, przede wszystkim z Chin i Indii.

REKLAMA

REKLAMA

Według gazety, branża i Ministerstwo Zdrowia myślą intensywnie nad tym, jak zmienić ten stan rzeczy i zwiększyć bezpieczeństwo lekowe kraju. Jednocześnie rodzi się nowy problem - według firm farmaceutycznych produkcja leków na receptę w Polsce jest zagrożona, bo zwyczajnie przestaje się opłacać.

Prezes Polpharmy Sebastian Szymanek uważa, że "Polska, podobnie jak cała Europa, w ostatnich dekadach uzależniła się od importu substancji czynnych z Azji, gdzie było po prostu taniej, a władze mocno wspierały sektor. Podobnie może się stać z lekami na receptę ich produkcja w Polsce przestaje się opłacać, opłaca się natomiast import. Bez zmian urealniających ceny i kwoty refundacji może dojść do tego, że krajowy sektor farmaceutyczny będzie produkował leki bez recepty, suplementy i kosmetyki, a najważniejsze leki na receptę będzie po prostu sprowadzał z innych krajów, pakował i dystrybuował" - przewiduje prezes największego producenta leków z polskim kapitałem. Szymanek zwrócił uwagę na pandemię i wywołane nią zaburzenia łańcuchów dostaw, co pokazało, jakie to jest niebezpieczne.

Podwyżki cen leków o inflację

Najwięksi producenci w kraju apelują więc do Ministerstwa Zdrowia, by wprowadzić automatyczny mechanizm inflacyjnej indeksacji cen i pokrywania rosnących kosztów.

Indeksacja cen leków o inflację

Prezes firmy Sandoz Polska z grupy Novartis Thomas Weigold zaznacza, że dla dużych producentów leków, którzy zainwestowali w infrastrukturę w Polsce, kluczowa jest stabilność otoczenia i uznanie, że producenci leków w Polsce są branżą strategicznie ważną. "Przy takim wzroście kosztów, jaki obserwujemy, i niskich cenach leków refundowanych potrzebne jest rozważenie mechanizmu inflacyjnej indeksacji cen. Nie można zachowywać się tak, jakby dało się prowadzić business as usual" - mówi prezes Weigold, który kieruje dużą fabrykę leków w Strykowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leki refundowane a inflacja

REKLAMA

Także Paweł Roszczyk, członek zarządu i dyrektor zarządzający Adamed Pharmy przekonuje, że "producenci leków od ponad dwóch lat działają w wyjątkowo trudnych warunkach". "Pandemia była testem, który zdaliśmy - produkcja została utrzymana, mimo zaburzeń w łańcuchu dostaw substancji czynnych nie mieliśmy do czynienia ze znaczącymi brakami leków. Teraz test jest jeszcze trudniejsze, bo bezprecedensowy wzrost kosztów mocno odbija się na rentowności i sprawia, że produkcja leków refundowanych w Polsce przestaje się opłacać. Dlatego liczymy na dialog w sprawie wsparcia firm, które zainwestowały i wciąż inwestują tu w bazę produkcyjną, zwiększając bezpieczeństwo lekowe Polski, i na wprowadzenie konkretnych rozwiązań" - oświadczył Paweł Roszczyk.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przyznał podczas wrześniowej debaty o bezpieczeństwie lekowym, że "pandemia unaoczniła nam problemy z łańcuchami dostaw". "Polskich producentów substancji czynnych nie zostało zbyt wielu, a niektóre leki są w całości uzależnione od produkcji chińskiej" - przyznał wiceminister Miłkowski.

Odnosząc się do postulatów producentów leków w Polsce o ustanowienie automatycznej indeksacji cen opartej o inflację, gazeta zauważa, że strona publiczna uznaje je za "niezasadne, bo branża i tak dobrze zarabia".

Ile wynosi marża na lek w Polsce?

W odpowiedzi na pytania "Pulsu Biznesu" w tej sprawie, biuro prasowe MZ poinformowało, iż w apelach branży farmaceutycznej "podawano informacje na temat wzrostu kosztów produkcji leków i funkcjonowania przedsiębiorstw od 2011 r., jednak bez podania, jakie były zyski związane z refundacją od tej daty". Według ministerstwa, "praktyka refundacyjna pokazuje", że niekiedy marże wynoszą nawet blisko 100 proc."

"Wielokrotnie obserwowano obniżanie cen leków o 60, czy nawet blisko 70 proc., gdy na rynku pojawiały się leki konkurencji, a także dalsze obniżanie ceny w późniejszych latach refundacji. Kiedy lek ma ugruntowaną pozycję wśród lekarzy, to nawet pojawienie się odpowiednika dużo tańszego dla pacjenta nie zmusza koncernu farmaceutycznego do obniżenia ceny swoich leków. Powyższe zjawisko, występujące w codziennej praktyce obowiązywania ustawy o refundacji, przedstawia wadliwość proponowanego rozwiązania" - czytamy w opublikowanej przez "Puls Biznesu" odpowiedzi ministerstwa. - podaje "Puls Biznesu".

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA