REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

Deklaracja
Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w poniedziałek w Warszawie na konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu spotkali się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Aliansu Przeciw Depresji i stołecznego ratusza.

Co to jest deklaracja "Warszawa przeciw depresji"

W poniedziałek podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego burmistrzowie stolicy podpisali deklarację "Warszawa przeciw depresji". Deklaracja dotyczy tworzenia lokalnych aliansów dla zdrowienia w lokalnych społecznościach i przeciw depresji.

REKLAMA

REKLAMA

Według WHO w najbliższych kilku latach depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Jak wynika z najnowszych danych, liczba chorych wynosi obecnie ponad 350 mln, a w Europie blisko 85 mln. Oficjalnie w Polsce z depresją zmaga się ponad 1,5 mln osób.

"Wiemy, że depresja może dotknąć każdego, na każdym etapie życia i jest bardzo poważną chorobą. Dlatego chcemy, aby mieszkańcy wiedzieli, gdzie szukać wsparcia i pomocy, którą zapewniamy w miejskich placówkach" – powiedziała podczas konferencji zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Dodała, że "dramatycznie rośnie również liczba młodych ludzi w kryzysie psychicznym, dlatego rozwijana jest miejska oferta pomocowa dla dzieci i młodzieży".

Depresja a samobójstwo

Według danych WHO depresja jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić.

Diagnozowanie depresji

Dyrektor sekretariatu Aliansu Przeciw Depresji Piotr Toczyński podkreślił, że należy przypominać o wytycznych dla lekarzy pierwszego kontaktu, dotyczących diagnozowania depresji u pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Od trzech lat Naczelna Izba Lekarska i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne bardzo zabiegają o to, aby te wytyczne do lekarzy POZ dotarły i douczyli się w zakresie stosowania kwestionariusza przesiewowego depresji oraz rozpoznawania i leczenia depresji. W placówkach POZ z powodzeniem można by leczyć z powodzeniem kilkadziesiąt procent chorych" – powiedział Toczyński.

Zdaniem Sanem Ozem z biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zaangażowanie społeczności lokalnej w walce z depresją odgrywa ważną rolę.

"Ludzie, którzy stają wobec trudności w życiu, nie powinni być postrzegani jako ofiary. Należy je wzmacniać, by mogły działać na rzecz własnego dobrostanu" – podkreśliła Ozem i dodała, że wszystko zaczyna się od trzech poziomów.

"Chodzi o to, żeby decyzje były podejmowane były z uwzględnieniem opinii z różnych stron, a głos społeczności lokalnych był słyszalny. W tym celu trzeba zaangażować społeczność poprzez dyskusje, spotkania czy warsztaty" – stwierdziła i dodała, że takie działania zmniejszają skalę problemu w danym regionie.

Według doktor Joanny Krzyżanowskiej–Zbuckiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii 3 na 4 osoby chorujące na depresję nie otrzymuje właściwej pomocy.

REKLAMA

"Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Dostępność podstawowej pomocy psychiatrycznej nadal jest bardzo słaba, czas oczekiwania na konsultacje to kilka miesięcy lub dłużej. Nawet jeżeli człowiek wie, że potrzebuje pomocy, to nie ma dokąd się zgłosić i nawet jeżeli lekarz POZ chce mu pomóc, to nie ma do kogo go skierować" – wyjaśniła Krzyżanowska-Zbucka.

Dodała, że kolejną przyczyną jest stygmatyzacja. "Jest to dość szczególne, bo tej odmienności nie widać, a chorzy borykają się ze stereotypem, że to są osoby groźne i nieprzewidywalne. To bardzo niebezpieczne zjawisko, bo opóźnia zgłoszenie się do pomoc" – podsumowała.

Co to jest program "Szkoła dobrostanu psychicznego"

Zdaniem Kaznowskiej warszawska oferta pomocowa to przede wszystkim wsparcie w szkołach, w których realizowany jest program "Szkoła dobrostanu psychicznego", szkolenia m.in. na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków i dostęp do sieci poradni psychologiczno-pedagogicznych.

"W zeszłym roku szkolnym nasi specjaliści udzielili łącznie ponad 16 tys. konsultacji, przeprowadzali zajęcia grupowe i inne działania specjalistyczne" – przekazała.

Depresja – poradnie w Warszawie

W miejskich podmiotach funkcjonuje osiem ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Placówki oferują m.in. porady i diagnostykę, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej) i wizyty. Ośrodki znajdują się w Śródmieściu, na Białołęce, na Bielanach, Ochocie, w Ursusie, na Pradze-Południe, w Wawrze i na Woli. W miejskich podmiotach leczniczych funkcjonują poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży m.in. na Żoliborzu, Woli, Ursynowie i Pradze-Północ.

Depresja – placówki medyczne w Warszawie

W ramach unijnych projektów w Warszawie działają także dwa środowiskowe centra – przy Szpitalu Wolskim i placówka Warszawa–Ochota. W 2021 r. z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej w miejskich przychodniach i szpitalach skorzystało blisko 7 tys. dzieci i młodzieży, którym udzielono niemal 50 tys. konsultacji. W miejskich przychodniach funkcjonuje 26 poradni zdrowia psychicznego i oddziałów dziennych dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Od jesieni ubiegłego roku na terenie dzielnicy Śródmieście działa Alians Przeciw Depresji w Warszawie. To jeden z pierwszych w Polsce lokalnych sojuszy mieszkańców, instytucji i lekarzy na rzecz osób doświadczających depresji. Alians działa pod patronatem prezydenta Warszawy i przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Celem Aliansu jest m.in. wspieranie zdrowia psychicznego dzieci, nastolatków, młodzieży i osób starszych, a także promocja zdrowia psychicznego w miejscu pracy i wspieranie rządzących w przekształcaniu usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Na zakończenie konferencji burmistrzowie Warszawy podpisali deklarację "Warszawa przeciw depresji", dotycząca tworzenia lokalnych aliansów przeciw depresji i zdrowienia w lokalnych społecznościach.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  REKLAMA

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA