REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

Subskrybuj nas na Youtube
Deklaracja
Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w poniedziałek w Warszawie na konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu spotkali się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Aliansu Przeciw Depresji i stołecznego ratusza.

Co to jest deklaracja "Warszawa przeciw depresji"

W poniedziałek podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego burmistrzowie stolicy podpisali deklarację "Warszawa przeciw depresji". Deklaracja dotyczy tworzenia lokalnych aliansów dla zdrowienia w lokalnych społecznościach i przeciw depresji.

REKLAMA

REKLAMA

Według WHO w najbliższych kilku latach depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Jak wynika z najnowszych danych, liczba chorych wynosi obecnie ponad 350 mln, a w Europie blisko 85 mln. Oficjalnie w Polsce z depresją zmaga się ponad 1,5 mln osób.

"Wiemy, że depresja może dotknąć każdego, na każdym etapie życia i jest bardzo poważną chorobą. Dlatego chcemy, aby mieszkańcy wiedzieli, gdzie szukać wsparcia i pomocy, którą zapewniamy w miejskich placówkach" – powiedziała podczas konferencji zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Dodała, że "dramatycznie rośnie również liczba młodych ludzi w kryzysie psychicznym, dlatego rozwijana jest miejska oferta pomocowa dla dzieci i młodzieży".

Depresja a samobójstwo

Według danych WHO depresja jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić.

Diagnozowanie depresji

Dyrektor sekretariatu Aliansu Przeciw Depresji Piotr Toczyński podkreślił, że należy przypominać o wytycznych dla lekarzy pierwszego kontaktu, dotyczących diagnozowania depresji u pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Od trzech lat Naczelna Izba Lekarska i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne bardzo zabiegają o to, aby te wytyczne do lekarzy POZ dotarły i douczyli się w zakresie stosowania kwestionariusza przesiewowego depresji oraz rozpoznawania i leczenia depresji. W placówkach POZ z powodzeniem można by leczyć z powodzeniem kilkadziesiąt procent chorych" – powiedział Toczyński.

Zdaniem Sanem Ozem z biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zaangażowanie społeczności lokalnej w walce z depresją odgrywa ważną rolę.

"Ludzie, którzy stają wobec trudności w życiu, nie powinni być postrzegani jako ofiary. Należy je wzmacniać, by mogły działać na rzecz własnego dobrostanu" – podkreśliła Ozem i dodała, że wszystko zaczyna się od trzech poziomów.

"Chodzi o to, żeby decyzje były podejmowane były z uwzględnieniem opinii z różnych stron, a głos społeczności lokalnych był słyszalny. W tym celu trzeba zaangażować społeczność poprzez dyskusje, spotkania czy warsztaty" – stwierdziła i dodała, że takie działania zmniejszają skalę problemu w danym regionie.

Według doktor Joanny Krzyżanowskiej–Zbuckiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii 3 na 4 osoby chorujące na depresję nie otrzymuje właściwej pomocy.

REKLAMA

"Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Dostępność podstawowej pomocy psychiatrycznej nadal jest bardzo słaba, czas oczekiwania na konsultacje to kilka miesięcy lub dłużej. Nawet jeżeli człowiek wie, że potrzebuje pomocy, to nie ma dokąd się zgłosić i nawet jeżeli lekarz POZ chce mu pomóc, to nie ma do kogo go skierować" – wyjaśniła Krzyżanowska-Zbucka.

Dodała, że kolejną przyczyną jest stygmatyzacja. "Jest to dość szczególne, bo tej odmienności nie widać, a chorzy borykają się ze stereotypem, że to są osoby groźne i nieprzewidywalne. To bardzo niebezpieczne zjawisko, bo opóźnia zgłoszenie się do pomoc" – podsumowała.

Co to jest program "Szkoła dobrostanu psychicznego"

Zdaniem Kaznowskiej warszawska oferta pomocowa to przede wszystkim wsparcie w szkołach, w których realizowany jest program "Szkoła dobrostanu psychicznego", szkolenia m.in. na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków i dostęp do sieci poradni psychologiczno-pedagogicznych.

"W zeszłym roku szkolnym nasi specjaliści udzielili łącznie ponad 16 tys. konsultacji, przeprowadzali zajęcia grupowe i inne działania specjalistyczne" – przekazała.

Depresja – poradnie w Warszawie

W miejskich podmiotach funkcjonuje osiem ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Placówki oferują m.in. porady i diagnostykę, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej) i wizyty. Ośrodki znajdują się w Śródmieściu, na Białołęce, na Bielanach, Ochocie, w Ursusie, na Pradze-Południe, w Wawrze i na Woli. W miejskich podmiotach leczniczych funkcjonują poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży m.in. na Żoliborzu, Woli, Ursynowie i Pradze-Północ.

Depresja – placówki medyczne w Warszawie

W ramach unijnych projektów w Warszawie działają także dwa środowiskowe centra – przy Szpitalu Wolskim i placówka Warszawa–Ochota. W 2021 r. z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej w miejskich przychodniach i szpitalach skorzystało blisko 7 tys. dzieci i młodzieży, którym udzielono niemal 50 tys. konsultacji. W miejskich przychodniach funkcjonuje 26 poradni zdrowia psychicznego i oddziałów dziennych dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Od jesieni ubiegłego roku na terenie dzielnicy Śródmieście działa Alians Przeciw Depresji w Warszawie. To jeden z pierwszych w Polsce lokalnych sojuszy mieszkańców, instytucji i lekarzy na rzecz osób doświadczających depresji. Alians działa pod patronatem prezydenta Warszawy i przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Celem Aliansu jest m.in. wspieranie zdrowia psychicznego dzieci, nastolatków, młodzieży i osób starszych, a także promocja zdrowia psychicznego w miejscu pracy i wspieranie rządzących w przekształcaniu usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Na zakończenie konferencji burmistrzowie Warszawy podpisali deklarację "Warszawa przeciw depresji", dotycząca tworzenia lokalnych aliansów przeciw depresji i zdrowienia w lokalnych społecznościach.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA