REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

Deklaracja
Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w poniedziałek w Warszawie na konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu spotkali się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Aliansu Przeciw Depresji i stołecznego ratusza.

Co to jest deklaracja "Warszawa przeciw depresji"

W poniedziałek podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego burmistrzowie stolicy podpisali deklarację "Warszawa przeciw depresji". Deklaracja dotyczy tworzenia lokalnych aliansów dla zdrowienia w lokalnych społecznościach i przeciw depresji.

REKLAMA

REKLAMA

Według WHO w najbliższych kilku latach depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Jak wynika z najnowszych danych, liczba chorych wynosi obecnie ponad 350 mln, a w Europie blisko 85 mln. Oficjalnie w Polsce z depresją zmaga się ponad 1,5 mln osób.

"Wiemy, że depresja może dotknąć każdego, na każdym etapie życia i jest bardzo poważną chorobą. Dlatego chcemy, aby mieszkańcy wiedzieli, gdzie szukać wsparcia i pomocy, którą zapewniamy w miejskich placówkach" – powiedziała podczas konferencji zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Dodała, że "dramatycznie rośnie również liczba młodych ludzi w kryzysie psychicznym, dlatego rozwijana jest miejska oferta pomocowa dla dzieci i młodzieży".

Depresja a samobójstwo

Według danych WHO depresja jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić.

Diagnozowanie depresji

Dyrektor sekretariatu Aliansu Przeciw Depresji Piotr Toczyński podkreślił, że należy przypominać o wytycznych dla lekarzy pierwszego kontaktu, dotyczących diagnozowania depresji u pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Od trzech lat Naczelna Izba Lekarska i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne bardzo zabiegają o to, aby te wytyczne do lekarzy POZ dotarły i douczyli się w zakresie stosowania kwestionariusza przesiewowego depresji oraz rozpoznawania i leczenia depresji. W placówkach POZ z powodzeniem można by leczyć z powodzeniem kilkadziesiąt procent chorych" – powiedział Toczyński.

Zdaniem Sanem Ozem z biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zaangażowanie społeczności lokalnej w walce z depresją odgrywa ważną rolę.

"Ludzie, którzy stają wobec trudności w życiu, nie powinni być postrzegani jako ofiary. Należy je wzmacniać, by mogły działać na rzecz własnego dobrostanu" – podkreśliła Ozem i dodała, że wszystko zaczyna się od trzech poziomów.

"Chodzi o to, żeby decyzje były podejmowane były z uwzględnieniem opinii z różnych stron, a głos społeczności lokalnych był słyszalny. W tym celu trzeba zaangażować społeczność poprzez dyskusje, spotkania czy warsztaty" – stwierdziła i dodała, że takie działania zmniejszają skalę problemu w danym regionie.

Według doktor Joanny Krzyżanowskiej–Zbuckiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii 3 na 4 osoby chorujące na depresję nie otrzymuje właściwej pomocy.

REKLAMA

"Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Dostępność podstawowej pomocy psychiatrycznej nadal jest bardzo słaba, czas oczekiwania na konsultacje to kilka miesięcy lub dłużej. Nawet jeżeli człowiek wie, że potrzebuje pomocy, to nie ma dokąd się zgłosić i nawet jeżeli lekarz POZ chce mu pomóc, to nie ma do kogo go skierować" – wyjaśniła Krzyżanowska-Zbucka.

Dodała, że kolejną przyczyną jest stygmatyzacja. "Jest to dość szczególne, bo tej odmienności nie widać, a chorzy borykają się ze stereotypem, że to są osoby groźne i nieprzewidywalne. To bardzo niebezpieczne zjawisko, bo opóźnia zgłoszenie się do pomoc" – podsumowała.

Co to jest program "Szkoła dobrostanu psychicznego"

Zdaniem Kaznowskiej warszawska oferta pomocowa to przede wszystkim wsparcie w szkołach, w których realizowany jest program "Szkoła dobrostanu psychicznego", szkolenia m.in. na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków i dostęp do sieci poradni psychologiczno-pedagogicznych.

"W zeszłym roku szkolnym nasi specjaliści udzielili łącznie ponad 16 tys. konsultacji, przeprowadzali zajęcia grupowe i inne działania specjalistyczne" – przekazała.

Depresja – poradnie w Warszawie

W miejskich podmiotach funkcjonuje osiem ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Placówki oferują m.in. porady i diagnostykę, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej) i wizyty. Ośrodki znajdują się w Śródmieściu, na Białołęce, na Bielanach, Ochocie, w Ursusie, na Pradze-Południe, w Wawrze i na Woli. W miejskich podmiotach leczniczych funkcjonują poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży m.in. na Żoliborzu, Woli, Ursynowie i Pradze-Północ.

Depresja – placówki medyczne w Warszawie

W ramach unijnych projektów w Warszawie działają także dwa środowiskowe centra – przy Szpitalu Wolskim i placówka Warszawa–Ochota. W 2021 r. z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej w miejskich przychodniach i szpitalach skorzystało blisko 7 tys. dzieci i młodzieży, którym udzielono niemal 50 tys. konsultacji. W miejskich przychodniach funkcjonuje 26 poradni zdrowia psychicznego i oddziałów dziennych dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Od jesieni ubiegłego roku na terenie dzielnicy Śródmieście działa Alians Przeciw Depresji w Warszawie. To jeden z pierwszych w Polsce lokalnych sojuszy mieszkańców, instytucji i lekarzy na rzecz osób doświadczających depresji. Alians działa pod patronatem prezydenta Warszawy i przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Celem Aliansu jest m.in. wspieranie zdrowia psychicznego dzieci, nastolatków, młodzieży i osób starszych, a także promocja zdrowia psychicznego w miejscu pracy i wspieranie rządzących w przekształcaniu usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Na zakończenie konferencji burmistrzowie Warszawy podpisali deklarację "Warszawa przeciw depresji", dotycząca tworzenia lokalnych aliansów przeciw depresji i zdrowienia w lokalnych społecznościach.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA