Ważne: Każdy pacjent onkologiczny będzie miał koordynatora. Infolinia onkologiczna
REKLAMA
REKLAMA
Krajowa Sieć Onkologiczna
Niedzielski poinformował, że wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej zostało poprzedzone trwającym ok. trzech lat programem pilotażowym, realizowanym w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym.
REKLAMA
"Projekt ustawy, który dzisiaj przyjęliśmy, zupełnie zmieni zarówno organizację opieki nad pacjentem, ale też sam model prowadzenia pacjenta onkologicznego" – ocenił.
Trzy kategorie ośrodków onkologicznych
Niedzielski zapowiedział, że ośrodki onkologiczne zostaną podzielone na trzy kategorie: od najbardziej do najmniej specjalistycznych. "Ten podział oznacza, że tylko ośrodki najbardziej wyspecjalizowane będą mogły realizować procedury, które wymagają największego zaangażowania" – stwierdził.
Według ministra zdrowia oznacza to, że trudne przypadki będą leczone w ośrodkach właściwie do tego przygotowanych.
"Te ośrodki będą bardzo ściśle monitorowane. (...) Będziemy monitorowali skuteczność leczenia tych ośrodków i co dwa lata dokonywali podsumowania" – zapowiedział.
Koordynator pacjenta onkologicznego
Poinformował, że jednym z rozwiązań przetestowanych w czasie pilotażu jest to, że każdy pacjent w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora. "Rolą koordynatora będzie zapewnienie tego, że pacjent jest prawidłowo prowadzony na ścieżce pacjenta" – mówił.
Niedzielski wyjaśnił, że ścieżka pacjenta będzie wystandaryzowana i oparta na najwyższych międzynarodowych standardach leczenia pacjenta onkologicznego.
"Bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie najlepszej opieki niezależnie od tego, gdzie mieszka pacjent. To jest ważne, żeby pacjenci mogli skorzystać z najbardziej fachowej pomocy. Zaprojektowaliśmy szczególne rozwiązanie w postaci konsylium, które (...) będzie decydowało o dalszym przebiegu leczenia i będzie z udziałem najwyższych ośrodków referencyjnych" – zastrzegł.
Ogólnopolska infolinia
Dodał, że elementem systemu będzie ogólnopolska infolinia, na którą pacjenci będą mogli dzwonić.
Premier o KSO
REKLAMA
Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Podczas konferencji prasowej szef rządu podkreślił, że "nowotwory to seryjny zabójca w Polsce, który zbiera bardzo śmiertelne żniwo". Przekazał, że rocznie około 180 tys. Polaków otrzymuje diagnozę o nowotworze złośliwym.
Wskazał, że wciąż dużym problemem jest wykrywalność nowotworów na ich wczesnym etapie. Poinformował, że ten czynnik ma być centralnym punktem Krajowej Sieci Onkologicznej. Zapewnił, że ponad 5 mld zł zostanie przeznaczonych tylko i wyłącznie na Narodową Strategię Onkologiczną
Co to jest Krajowa Sieć Onkologiczna?
Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.
W informacji w wykazie prac rządu informowano, że strukturę KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych.(PAP)
REKLAMA
REKLAMA