REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Sieć Onkologiczna od 1 stycznia 2023 r.

Krajowa Sieć Onkologiczna 2023
Krajowa Sieć Onkologiczna 2023

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Sieć Onkologiczna rusza od 1 stycznia 2023 r. Kilkuletni pilotaż pokazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest właściwą drogą do poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce – zapewniają eksperci.

Krajowa Sieć Onkologiczna - co to jest?

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić bardziej kompleksowe i efektywne zarządzanie opieką onkologiczną, skupioną wokół pacjenta z chorobą nowotworową, jak podkreślono podczas spotkania z dziennikarzami. Połączy ona szpitale onkologiczne w taki sposób, by zapewnić chorym najlepszą diagnostykę i leczenie - dodali specjaliści.

REKLAMA

Czy Krajowa Sieć Onkologiczna ruszy od 1 stycznia 2023 r.?

REKLAMA

Na początku września wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w studio PAP.PL. mówił, że prace związane z budową Krajowej Sieci Onkologicznej są już na ukończeniu. "Mamy już przygotowaną ustawę. Jestem przekonany, że na jesieni zostanie uchwalona przez parlament. Chcemy, aby od 1 stycznia 2023 roku ta sieć zaczęła działać" - poinformował.

O tym, że KSO może poprawić polską onkologię zapewniał w środę przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Jego zdaniem nie pozostawiają co do tego wątpliwości wyniki pilotażu, którym objęto cztery województwa: dolnośląskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie.

Kim jest koordynator?

REKLAMA

„Wnioski, jakie wyciągnęliśmy, nie pozostawiają złudzeń, że wprowadzenie sieci będzie korzystne dla pacjentów onkologicznych” – zaznaczył w informacji, którą przekazano podczas konferencji prasowej. Argumentuje to tym, że pacjent w systemie opieki medycznej będzie prowadzony przez koordynatora, który ma zapewnić, by diagnostyka i leczenie przebiegało możliwie najsprawniej. Koordynator umówi chorego na badania, wizyty lekarskie, konsylia i zabiegi. Bo teraz pacjenci wraz ze swymi rodzinami czują się często zagubieni i nierzadko tracą czas, tak potrzebny w leczeniu nowotworów, jak też nie wykorzystują w pełni możliwości dostępnej opieki medycznej.

„Pacjent powinien być +dobrze+ leczony w każdym szpitalu zajmującym się leczeniem onkologicznym. Dlatego pilnie trzeba wyrównać nierówności w dostępie do diagnostyki i terapii, bez względu na to gdzie chory mieszka” – powiedział dr hab. Adam Maciejczyk. To, gdzie leczenie jest dobre, a gdzie złe, ma wykazać dostęp danych na ten temat. Taka próbę po raz pierwszy podjęto w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest rejestr narzędziowy?

„W ramach pilotażu powstał rejestr narządowy w czasie rzeczywistym, a nie jak dotychczas po kilku latach. Daje to możliwość szybkiej reakcji na ewentualne problemy i ich korektę” – zapewnił przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii. Dodał, że jedynie takie ciągłe i rzeczywiste monitorowanie jakości badań i terapii pozwoli doskonalić opiekę nad pacjentem. Zbieranie danych musi być jednak ujednolicone, inaczej nie będzie można ich porównywać.

Co to są „unity”?

Kluczową rolę w Krajowej Sieci Onkologicznej mają pełnić ośrodki koordynowanej i kompleksowej opieki nad pacjentem onkologicznym, nazywane „unitami”. Zdaniem konsultanta Krajowego w Dziedzinie Onkologii Klinicznej prof. Macieja Krzakowskiego takie placówki powinny być podstawą KSO. „Chorego interesuje najbardziej to, żeby był diagnozowany i leczony zgodnie z najnowszą wiedzą i wszystkim tym co się oferuje i jest dostępne” – podkreślił. A to mogą zapewnić tzw. unity.

Specjalista wyjaśnił, że ośrodki kompleksowej opieki onkologicznej dotyczą najczęściej występujących chorób nowotworowych, takich jak rak piersi, płuca i jelita grubego. Jest jednak wiele innych nowotworów wymagających również takiej kompleksowej i koordynowanej opieki, która ma być zapewniona w ramach KSO.

Krajowa Sieć Onkologiczna nie będzie wprowadzana chaotycznie, lecz powoli i stopniowo, jak zaznaczył dr hab. Adam Maciejczyk. Eksperci przyznali, że jej tworzenie budzi wciąż wiele kontrowersji, że prowadzi do centralizacji opieki, co wcale nie musi być korzystne dla pacjenta. „To nie jest zamknięcie się, lecz otwarcie, otwarcie na wszystkich, którzy chcą pójść razem z nami w kierunku dobrego leczenia i pełnej otwartości” – zapewniał prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Co to jest Europejski Plan Walki z Rakiem?

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski zwrócił uwagę, że Krajowa Sieć Onkologiczna wpisuje się w Europejski Plan Walki z Rakiem, jak również w Narodową Strategię Onkologiczną. Jego zdaniem poprawi ona leczenie, jak i profilaktykę chorób nowotworowych. „A bez odpowiedniej organizacji możemy wydawać na onkologię coraz więcej pieniędzy” - dodał.

Specjalista przypomniał, że według danych Komisji Europejskiej do 2035 r. liczba zachorowań na raka wzrośnie o 24 proc. To duże wyzwanie zdrowotne i stąd narodził się Europejski Plan Walki z Rakiem.

„Naszym zdaniem wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej jest konieczne, żeby poprawić opiekę nad pacjentem chorym na raka i dostosować się do europejskich i światowych wytycznych. Innej drogi nie ma” – przekonywał dr hab. Adam Maciejczyk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA