REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto orzeka o niepełnosprawności?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Orzekanie o niepełnosprawności
Kto orzeka o niepełnosprawności? Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Orzekanie o niepełnosprawności leży w gestii powiatowych/miejskich i wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Przy każdym zespole powinien funkcjonować punkt informacyjny, w którym osoba zainteresowana dowie się o trybie oraz zasadach postępowania w zakresie orzekania o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności.

Orzekanie o niepełnosprawności

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest formalnym potwierdzeniem, że jest się osobą niepełnosprawną. Na jego podstawie można starać się o różne świadczenia, ulgi i uprawnienia. Pozwala ukierunkować działania osoby niepełnosprawnej bądź jej opiekunów związane z prowadzoną terapią i rehabilitacją. 

REKLAMA

O niepełnosprawności orzekają dwie instancje

O niepełnosprawności orzekają powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – pierwsza instancja; wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – druga instancja. Postępowanie orzecznicze, które za zadanie ma ustalić niepełnosprawność bądź też stopień niepełnosprawności – jest zespołowe i dwuinstancyjne. Co to oznacza w praktyce? W posiedzeniu składu orzekającego zespołu powiatowego, jak i wojewódzkiego uczestniczy nie mniej niż dwóch specjalistów – członków zespołu orzekającego, z których co najmniej jeden to lekarz sprawujący ponadto funkcję przewodniczącego składu orzekającego. Drugim członkiem składu orzekającego może być m.in. pedagog, psycholog czy pracownik socjalny. 

Rola powiatowych zespołów ds. orzekania niepełnosprawności

REKLAMA

Orzeczenia wydawane przez powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności dotyczą: niepełnosprawności; stopnia niepełnosprawności oraz wskazań do ulg i uprawnień. Przedmiotowe orzeczenia ustalenia statusu osoby orzeczonej, jako osoba niepełnosprawna, stanowią także podstawę do przyznania ulg, w tym uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

W przypadku ubiegania się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności zespół powiatowy, w sytuacji zatwierdzenia, że spełnione zostały przesłanki do uzyskania przez wnioskodawcę statusu osoby niepełnosprawnej, wyda orzeczenie o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych bądź odpowiedniego stopnia niepełnosprawności. W przypadku, gdy ustali, że wnioskodawca nie kwalifikuje się do uzyskania statusu osoby niepełnosprawnej wyda orzeczenie o nie zaliczeniu do niepełnosprawności lub nie zaliczeniu do stopnia niepełnosprawności.

REKLAMA

Orzeczenie wydawane jest na wniosek, który złożyć może osoba zainteresowana; przedstawiciel ustawowy osoby zainteresowanej (dotyczy to przede wszystkim dzieci oraz osób ubezwłasnowolnionych); kierownik ośrodka pomocy społecznej, ale za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek tego typu zainteresowany składa w powiatowym/miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwym dla swojego miejsca stałego pobytu (zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 września 2012 r. o ewidencji ludności pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania) bądź też właściwym dla miejsca pobytu w przypadku osób: bezdomnych; przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych; przebywających w zakładach karnych i poprawczych; przebywających w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.

W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy dołączyć do wniosku następujące dokumenty: 

  • zaświadczenie lekarskie – z opisem stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się dziecko - zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek (dotyczy osób ubiegających się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności); 
  • zaświadczenie lekarskie – z opisem stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej oraz chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana - zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek (dotyczy osób ubiegających się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności); 
  • dokumentację medyczną (m.in. karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentację medyczną z przebiegu leczenia ambulatoryjnego); 
  • inne dokumenty mające wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. 

W przypadku wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, jest to: 

  • dokumentacja medyczna (m.in. karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentację medyczną z przebiegu leczenia ambulatoryjnego); 
  • orzeczenie o inwalidztwie bądź niezdolności do pracy; 
  • inne dokumenty mające wpływ na ustalenie wskazań do ulg i uprawnień. 

Należy pamiętać, że osoba, która składa wniosek o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg oraz uprawnień nie musi dołączać zaświadczenia o stanie zdrowia. Jego rolę stanowi wydany przez organ rentowy orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy. 

W przypadku, gdy dołączona do wniosku dokumentacja okaże się niewystarczająca do wydania orzeczenia bądź też wskazaniach do ulg i uprawnień, przewodniczący powiatowego zespołu powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną lub przedstawiciela ustawowego o konieczności uzupełnienia dokumentacji i podaje termin z pouczeniem, że nieuzupełnienie dokumentacji w określonym terminie automatycznie pozostawieni wniosek bez rozpoznania. Do czasu wydania orzeczenia można wycofać wniosek o wydanie orzeczenia bez podania uzasadnienia. 

Termin rozpatrzenia wniosku

Postępowanie toczące się przed zespołem orzekającym jest podporządkowane przepisom kodeksu postępowania administracyjnego – w sprawach nieuregulowanych w przepisach szczególnych – w związku z tym wniosek powinien być rozpatrzony nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia jego złożenia. W bardziej skomplikowanych sprawach rozpatrzenie wniosku powinno nastąpić nie później niż w ciągu 2 miesięcy od daty jego złożenia. 

O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w wymienionych terminach powiatowy zespół ma obowiązek zawiadomić wnioskodawcę, podając przyczyny zwłoki oraz wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Do terminów nie wliczane są okresy zawieszenia postępowania, a także okresy opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. 

Odwołanie od orzeczenia

Osobie zainteresowanej bądź jej przedstawicielowi ustawowemu przysługuje od orzeczenia powiatowego odwołanie do wojewódzkiego zespołu za pośrednictwem powiatowego zespołu, który orzeczenie wydał w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. W przypadku, gdy powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje  na uwzględnienie, wydaje orzeczenie i uchyla lub zmienia w nim zaskarżone orzeczenie. Gdy brak podstaw do zmiany orzeczenia w całości przesyła akta sprawy do wojewódzkiego zespołu. Należy to zrobić w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. 

Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Odwołanie nie przysługuje od orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA