REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Ale jego wczesne wykrycie daje 90% szans na wyleczenie

Wczesne wykrycie raka prostaty to nawet 90% szans na wyleczenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia w listopadzie przypomina panom o badaniach profilaktycznych, zwłaszcza w kierunku raka prostaty, który jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Ale wczesna diagnoza to 90% szans na wyleczenie.

MZ zachęca do badań profilaktycznych

Ministerstwo Zdrowia, w ramach kampanii „Planuję długie życie”, zachęca mężczyzn do zdrowego trybu życia i badań urologicznych. Towarzyszące kampanii hasła: „Dbaj o zdrowie po męsku” i „Nie pozwól, by rak zadał cios poniżej pasa” przypominają, że odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz regularne badania pozwolą dłużej cieszyć się zdrowiem, a w przypadku wczesnej diagnozy nowotworowej – szanse na wyleczenie są dużo większe. 

22 listopada w Ministerstwie Zdrowia odbył się panel ekspercki na ten temat.

W październiku zwracaliśmy uwagę na profilaktykę kobiet, szczególnie w zakresie raka piersi. W listopadzie z kolei mówimy o sprawach męskich. Zachęcamy do badań profilaktycznych przeciw rakowi prostaty i jąder. Mam apel do panów, aby dbali o swoje zdrowie. Często mężczyźni wstydzą się  wizyty u lekarza, dlatego wsparcie środowiska jest niezwykle istotne. Zachęcam do badań profilaktycznych” – przekonuje minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Chirurgia robotyczna szansą dla pacjentów

O małoinwazyjnej metodzie jaką jest chirurgia robotyczna mówi dr Paweł Wisz z Centrum Chirurgii Robotycznej PIM MSWiA: „Chirurgia robotyczna zmieniła jakość leczenia pacjentów. Pracujemy nad standardami w tym zakresie – najważniejsze są szkolenia z obsługi robotów dla chirurgów”. Zaznacza, że już dziś technologia pozwala na zdalne przeprowadzanie operacji. Jedyną barierą są kwestie prawne dotyczące odpowiedzialności za pacjenta.

Dr Tomasz Syryło dzieli się doświadczeniem z kliniki urologii ogólnej, czynnościowej i onkologicznej w WIM w Warszawie: „Coraz częściej obserwujemy nowotwory jąder u młodych mężczyzn w wieku 20-40 lat. Natomiast najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn to rak prostaty. Dlatego tak ważne jest mówienie o tym – świadomy mężczyzna to zdrowy mężczyzna”. Dodaje, że nowotwory męskie to rzadko poruszany temat. Mężczyźni nie dopuszczają myśli, że zachorują.

Czynniki ryzyka raka prostaty

Dr Syryło wskazuje na czynniki ryzyka raka prostaty. Są to m.in.: wiek, występowanie tego rodzaju raka w rodzinie, mutacja genów, otyłość, dieta wyskotłuszczowa, brak aktywności fizycznej. Zaznacza też, że dzięki refundacji w tej dziedzinie rynek prywatnych zabiegów kurczy się na rzecz wykonywanych w szpitalach publicznych. W 2022 r. po raz pierwszy wykonano więcej zabiegów w szpitalach publicznych niż w prywatnych.

Z kolei prof. Tomasz Szydełko, konsultant krajowy w dziedzinie urologii wylicza, że 15% wszystkich nowotworów to te z grupy urologicznych, ale już wśród samych mężczyzn to aż 26%. To oznacza, że co 4 nowotwór u mężczyzny jest urologiczny. Na pierwszym miejscu wśród urologicznych nowotworów złośliwych jest rak prostaty (ok. 14 tys. zachorowań rocznie), następny to rak pęcherza, nerki i jądra. Alarmuje, że umieralność na raka prostaty jest coraz wyższa - jesteśmy jedynym krajem w UE, w którym ten wskaźnik rośnie. Duże znaczenie w walce z tym nowotworem ma budowanie czujności onkologicznej wśród mężczyzn. „Muszą oni zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Istotne jest samobadanie, walka z fałszywym poczuciem wstydu, profilaktyka i ocena wyników badań przez specjalistów” - podkreśla.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA