Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka
REKLAMA
REKLAMA
- Dolegliwości po 3 godzinach gry dziennie
- Skutki grania przez 6 godzin bez przerwy
- Konieczne są zdrowe nawyki związane z graniem
- Co z dolegliwościami u profesjonalnych graczy
Dolegliwości po 3 godzinach gry dziennie
REKLAMA
Zmęczenie oczu, ból głowy, pleców, dłoni i nadgarstka to dolegliwości najczęściej zgłaszane przez osoby regularnie grające w gry komputerowe. Na podstawie ankiety przeprowadzonej na grupie ponad 950 osób w wieku 18–94 lat regularnie grających w gry wideo, amerykańscy naukowcy ustalili, że regularne sesje gier trwające co najmniej 3 godziny najbardziej przyczyniają się do powstania takich dolegliwości.
REKLAMA
– Granie przez 3 godziny bez przerwy wystarcza, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości fizycznych u graczy w porównaniu do osób, które grały krócej niż 3 godziny. Nie wiemy jednak, czy 1 lub 2 godziny nieprzerwanej gry również wiążą się z ryzykiem, ponieważ nasze badanie nie obejmowało takich zakresów czasowych – wyjaśnia w wypowiedzi dla agencji Newseria dr Daniel Stjepanović z Krajowego Centrum Badań nad Używaniem Substancji Psychoaktywnych przez Młodzież, działającego w ramach Szkoły Psychologii Uniwersytetu w Queensland w USA.
Skutki grania przez 6 godzin bez przerwy
Następnie uczestnicy ankiety zostali zapytani o grę powyżej 6 godzin i występowanie dolegliwości takich jak ból głowy, sztywność karku, ból pleców i zmęczenie.
– Respondenci, którzy grali w gry wideo przez co najmniej 3 godziny bez przerwy, niezależnie od wieku i płci, częściej zgłaszali zmęczenie oczu, ból nadgarstków, dłoni, pleców i karku w porównaniu do osób, które spędzały na graniu mniej niż 3 godziny bez przerwy. Co ciekawe, w przypadku osób grających nieprzerwanie przez 6 godzin obserwacje były podobne. Oznacza to, że 3 godziny wystarczą, żeby zwiększyć ryzyko niekorzystnego wpływu na zdrowie – podkreśla dr Daniel Stjepanović.
Konieczne są zdrowe nawyki związane z graniem
Wystąpienie problemów fizycznych wynikających z grania zgłosiło prawie 34% uczestników. Zmęczenie oczu odnotowało u siebie 46% badanych, ból dłoni lub nadgarstka – 45%, a ból pleców lub szyi – 52% respondentów.
Naukowcy ustalili, że im większa częstotliwość grania w gry wideo, tym większy odsetek zgłaszanych objawów fizycznych. Odsetek osób zgłaszających problemy fizyczne wyniósł 13% w przypadku osób, które stwierdziły, że nigdy nie grają co najmniej 3 godziny w jednej sesji, podczas gdy u osób grających tak długo przynajmniej raz na miesiąc, co tydzień i codziennie było to odpowiednio: 31%, 40% i 50%.
Ze względu na stale rosnącą popularność gier potrzebne są działania promujące zdrowe nawyki związane z graniem, by zapobiegać negatywnym skutkom fizycznym.
– Potrzebna jest edukacja i zachęcanie młodych ludzi do robienia przerw i włączanie do planu dnia innych rodzajów aktywności, najlepiej ćwiczeń fizycznych. Pomocne może być włączenie tego rodzaju treści do programu przedmiotów szkolnych poświęconych zdrowiu – ocenia badacz z Uniwersytetu w Queensland.
Co z dolegliwościami u profesjonalnych graczy
Wnioski z badania rodzą pytania o to, jak kwestia uciążliwych dolegliwości wygląda u osób związanych z e-sportem.
– Zapytaliśmy uczestników, czy chcą profesjonalnie zajmować się e-sportem, ale nie dostrzegliśmy istotnej statystycznie różnicy, jeśli chodzi o dolegliwości fizyczne, pomiędzy osobami, które zamierzały i które nie planowały zostać profesjonalnymi e-sportowcami. Z naszego badania nie wynika jasno, dlaczego tak się dzieje. Być może w badaniu powinno wziąć udział więcej uczestników zainteresowanych karierą w e-sporcie. Może być również tak, że osoby z aspiracjami w kierunku profesjonalnej kariery w e-sporcie inwestują w bardziej ergonomiczny sprzęt i robią częstsze przerwy, aby zmniejszyć obciążenie fizyczne. Aby zrozumieć to zagadnienie, potrzebne są dalsze badania – zauważa dr Daniel Stjepanović.
REKLAMA
REKLAMA