Ma już 20 lat, a wciąż wiele osób o niej nie wie. Obowiązkowa na każdym zagranicznym wyjeździe
REKLAMA
REKLAMA
EKUZ ma już 20 lat
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na uzyskanie opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
REKLAMA
EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne w aktualnym stanie zdrowia pacjenta do końca pobytu w danym kraju. Jeśli leczenie jest planowane EKUZ tego nie refunduje. NFZ pokryje koszty złamanej na miejscu nogi, udaru czy zatrucia, ale korekty zaćmy czy operacji plastycznej już nie.
Niektóre usługi, które w Polsce są refundowane, za granicą mogą być odpłatne. Wynika to z tego, że pacjent z EKUZ jest przyjmowany na tych samych zasadach, co pacjent danego kraju. Jeśli w danym państwie częściowo płaci się za wizytę u lekarza, to będzie trzeba za nią zapłacić i NFZ nie pokryje tego wydatku.
Karta wydawana jest od ręki i bezpłatnie, dlatego warto mieć ja ze sobą na każdym wyjeździe.
O kartę może się ubiegać każda osoba ubezpieczona w NFZ lub mająca prawo do korzystania z opieki medycznej na podstawie obowiązujących przepisów.
Czy wiesz, że…?
Narodowy Fundusz Zdrowia przez 20 lat wydał łącznie 37 mln kart EKUZ. Najwięcej kart zostało wydanych w 2019 r., bo niemal aż 3,7 mln.
W 2022 r. w całej Unii Europejskiej było w obiegu ponad 242 mln ważnych kart.
Kartę EKUZ można wyrobić również dziecku (każdy członek rodziny musi mieć swoją), najstarsza osoba, której NFZ wydał kartę miała 104 lata.
Aby otrzymać EKUZ nie trzeba nawet wychodzić z domu - wniosek wystarczy wysłać przez internet.
Zobacz także: Czy polska e-recepta działa za granicą?
L4 płatne nawet w 100 proc. Dziemianowicz-Bąk dla DGP: Za chorobę nie powinno się karać
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA