REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o EKUZ! Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Do czego potrzebna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

EKUZ. Zagraniczny wakacje albo wyjazd do pracy? Warto dopilnować ubezpieczenia zdrowotnego. Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Gdzie działa? Jak ją wyrobić?

Czym jest EKUZ? Jakie świadczenia obejmuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na uzyskanie opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

REKLAMA

Czy każda usługa będzie oferowana bezpłatnie? Niestety nie. Wszystko zależy od tego, które usługi są w danym kraju w ramach bezpłatnych świadczeń. Za niektóre za granicą trzeba zapłacić, a w Polsce są bezpłatne. Pewne usługi mogą wymagać np. częściowej opłaty. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach. Dane te dostępne są na stronie NFZ w zakładce Dla Pacjenta. 

Ważne

W ramach EKUZ można skorzystać tylko z leczenia niezbędnego i nieplanowanego, tylko w placówkach publicznych i tylko na zasadach, na jakich korzystają obywatele danego kraju. 

Z reguły świadczenia EKUZ nie obejmują kosztów akcji ratunkowych, np. w przypadku sportów wysokiego ryzyka. Te informacje również warto zweryfikować przed wyjazdem, być może konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. 

Jak uzyskać EKUZ? 

EKUZ może otrzymać każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia lub ma prawo do korzystania z opieki medycznej na podstawie obowiązujących przepisów. 

Aby otrzymać EKUZ należy złożyć wniosek o wydanie takiej karty. Wniosek można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ;
  • przez Internetowe Konto Pacjenta - wystarczy wejść na swoje konto i wypełnić wniosek online, dołączając - jeśli to niezbędne - skany odpowiednich dokumentów (np. legitymację ucznia lub studenta);
  • za pośrednictwem ePUAP
  • pocztą tradycyjną (wniosek do pobrania na stronie NFZ);
  • pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ)

Karta EKUZ może być oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a. Wystarczy zaznaczyć we wniosku informację Karta dla osoby niewidomej/niedowidzącej

W przypadku wizyty w NFZ - kartę dostaje się od ręki (jak również naklejkę w alfabecie Braille'a - jeśli jest potrzebna). W przypadku pozostałych sposobów - wniosek o EKUZ rozpatrywany jest w ciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września – w ciągu 10 dni roboczych, a karta wysyłana jest na wskazany adres. 

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek można również złożyć w imieniu innej osoby, wówczas konieczne jest upoważnienie. 

Jak długo ważna jest EKUZ?

EKUZ nie ma jednej daty ważności dla wszystkich. W zależności od tego aktualnego statusu wnioskującego karta moze być wydana na 20 lat lub 42 dni. 

Kartę ważną 20 lat otrzymają emeryci, którzy pobierają świadczenie i osiągnęli wiek emerytalny.

Do 18. roku życia będzie ważna karta dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny (lub pobierających rentę). 

5 lat będzie ważna karta dla osób pobierających świadczenie emerytalne, ale które nie osiągnęły jeszcze 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). 

Osoby zatrudnione, prowadzący działalność pozarolniczą czy pobierający zasiłek lub świadczenie przedemerytalne otrzymają kartę ważną 3 lata. 

REKLAMA

Na 18 miesięcy karta wydana będzie dla osób ubezpieczonych, które pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, są studentami, uczniami, doktorantami, są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia. 

Nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży i porodu (posiadające obywatelstwo RP lub status uchodźcy), dzieci ze statusem uchodźcy, osoby zatrudnione na innej umowie niż umowa o pracę (również wykonujące pracę nakładczą) otrzymają kartę ważną 6 miesięcy. Kobiety w połogu mieszkające na terytorium RP (i posiadające obywatelstwo poslkie) mogą otrzymać kartę ważną 42 dni. 

Kartę EKUZ ważną 2 miesiące uzyskają bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, inni ubezpieczeni niewymienieni powyżej. 

W pozostałych przypadkach karta będzie ważna 90 dni, czyli dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ważność karty EKUZ zaleca się sprawdzić przed każdym wyjazdem. Można to zrobić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA