REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o EKUZ! Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Do czego potrzebna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

EKUZ. Zagraniczny wakacje albo wyjazd do pracy? Warto dopilnować ubezpieczenia zdrowotnego. Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Gdzie działa? Jak ją wyrobić?

Czym jest EKUZ? Jakie świadczenia obejmuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na uzyskanie opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

REKLAMA

Czy każda usługa będzie oferowana bezpłatnie? Niestety nie. Wszystko zależy od tego, które usługi są w danym kraju w ramach bezpłatnych świadczeń. Za niektóre za granicą trzeba zapłacić, a w Polsce są bezpłatne. Pewne usługi mogą wymagać np. częściowej opłaty. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach. Dane te dostępne są na stronie NFZ w zakładce Dla Pacjenta. 

Ważne

W ramach EKUZ można skorzystać tylko z leczenia niezbędnego i nieplanowanego, tylko w placówkach publicznych i tylko na zasadach, na jakich korzystają obywatele danego kraju. 

Z reguły świadczenia EKUZ nie obejmują kosztów akcji ratunkowych, np. w przypadku sportów wysokiego ryzyka. Te informacje również warto zweryfikować przed wyjazdem, być może konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. 

Jak uzyskać EKUZ? 

EKUZ może otrzymać każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia lub ma prawo do korzystania z opieki medycznej na podstawie obowiązujących przepisów. 

Aby otrzymać EKUZ należy złożyć wniosek o wydanie takiej karty. Wniosek można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ;
  • przez Internetowe Konto Pacjenta - wystarczy wejść na swoje konto i wypełnić wniosek online, dołączając - jeśli to niezbędne - skany odpowiednich dokumentów (np. legitymację ucznia lub studenta);
  • za pośrednictwem ePUAP
  • pocztą tradycyjną (wniosek do pobrania na stronie NFZ);
  • pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ)

Karta EKUZ może być oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a. Wystarczy zaznaczyć we wniosku informację Karta dla osoby niewidomej/niedowidzącej

W przypadku wizyty w NFZ - kartę dostaje się od ręki (jak również naklejkę w alfabecie Braille'a - jeśli jest potrzebna). W przypadku pozostałych sposobów - wniosek o EKUZ rozpatrywany jest w ciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września – w ciągu 10 dni roboczych, a karta wysyłana jest na wskazany adres. 

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek można również złożyć w imieniu innej osoby, wówczas konieczne jest upoważnienie. 

Jak długo ważna jest EKUZ?

EKUZ nie ma jednej daty ważności dla wszystkich. W zależności od tego aktualnego statusu wnioskującego karta moze być wydana na 20 lat lub 42 dni. 

Kartę ważną 20 lat otrzymają emeryci, którzy pobierają świadczenie i osiągnęli wiek emerytalny.

Do 18. roku życia będzie ważna karta dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny (lub pobierających rentę). 

5 lat będzie ważna karta dla osób pobierających świadczenie emerytalne, ale które nie osiągnęły jeszcze 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). 

Osoby zatrudnione, prowadzący działalność pozarolniczą czy pobierający zasiłek lub świadczenie przedemerytalne otrzymają kartę ważną 3 lata. 

REKLAMA

Na 18 miesięcy karta wydana będzie dla osób ubezpieczonych, które pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, są studentami, uczniami, doktorantami, są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia. 

Nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży i porodu (posiadające obywatelstwo RP lub status uchodźcy), dzieci ze statusem uchodźcy, osoby zatrudnione na innej umowie niż umowa o pracę (również wykonujące pracę nakładczą) otrzymają kartę ważną 6 miesięcy. Kobiety w połogu mieszkające na terytorium RP (i posiadające obywatelstwo poslkie) mogą otrzymać kartę ważną 42 dni. 

Kartę EKUZ ważną 2 miesiące uzyskają bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, inni ubezpieczeni niewymienieni powyżej. 

W pozostałych przypadkach karta będzie ważna 90 dni, czyli dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ważność karty EKUZ zaleca się sprawdzić przed każdym wyjazdem. Można to zrobić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA