Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o EKUZ! Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest EKUZ? Jakie świadczenia obejmuje?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na uzyskanie opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
REKLAMA
Czy każda usługa będzie oferowana bezpłatnie? Niestety nie. Wszystko zależy od tego, które usługi są w danym kraju w ramach bezpłatnych świadczeń. Za niektóre za granicą trzeba zapłacić, a w Polsce są bezpłatne. Pewne usługi mogą wymagać np. częściowej opłaty. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach. Dane te dostępne są na stronie NFZ w zakładce Dla Pacjenta.
W ramach EKUZ można skorzystać tylko z leczenia niezbędnego i nieplanowanego, tylko w placówkach publicznych i tylko na zasadach, na jakich korzystają obywatele danego kraju.
Z reguły świadczenia EKUZ nie obejmują kosztów akcji ratunkowych, np. w przypadku sportów wysokiego ryzyka. Te informacje również warto zweryfikować przed wyjazdem, być może konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Jak uzyskać EKUZ?
EKUZ może otrzymać każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia lub ma prawo do korzystania z opieki medycznej na podstawie obowiązujących przepisów.
Aby otrzymać EKUZ należy złożyć wniosek o wydanie takiej karty. Wniosek można złożyć na kilka sposobów:
- osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ;
- przez Internetowe Konto Pacjenta - wystarczy wejść na swoje konto i wypełnić wniosek online, dołączając - jeśli to niezbędne - skany odpowiednich dokumentów (np. legitymację ucznia lub studenta);
- za pośrednictwem ePUAP
- pocztą tradycyjną (wniosek do pobrania na stronie NFZ);
- pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ)
Karta EKUZ może być oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a. Wystarczy zaznaczyć we wniosku informację Karta dla osoby niewidomej/niedowidzącej
W przypadku wizyty w NFZ - kartę dostaje się od ręki (jak również naklejkę w alfabecie Braille'a - jeśli jest potrzebna). W przypadku pozostałych sposobów - wniosek o EKUZ rozpatrywany jest w ciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września – w ciągu 10 dni roboczych, a karta wysyłana jest na wskazany adres.
Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne.
Wniosek można również złożyć w imieniu innej osoby, wówczas konieczne jest upoważnienie.
Jak długo ważna jest EKUZ?
EKUZ nie ma jednej daty ważności dla wszystkich. W zależności od tego aktualnego statusu wnioskującego karta moze być wydana na 20 lat lub 42 dni.
Kartę ważną 20 lat otrzymają emeryci, którzy pobierają świadczenie i osiągnęli wiek emerytalny.
Do 18. roku życia będzie ważna karta dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny (lub pobierających rentę).
5 lat będzie ważna karta dla osób pobierających świadczenie emerytalne, ale które nie osiągnęły jeszcze 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).
Osoby zatrudnione, prowadzący działalność pozarolniczą czy pobierający zasiłek lub świadczenie przedemerytalne otrzymają kartę ważną 3 lata.
REKLAMA
Na 18 miesięcy karta wydana będzie dla osób ubezpieczonych, które pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, są studentami, uczniami, doktorantami, są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia.
Nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży i porodu (posiadające obywatelstwo RP lub status uchodźcy), dzieci ze statusem uchodźcy, osoby zatrudnione na innej umowie niż umowa o pracę (również wykonujące pracę nakładczą) otrzymają kartę ważną 6 miesięcy. Kobiety w połogu mieszkające na terytorium RP (i posiadające obywatelstwo poslkie) mogą otrzymać kartę ważną 42 dni.
Kartę EKUZ ważną 2 miesiące uzyskają bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, inni ubezpieczeni niewymienieni powyżej.
W pozostałych przypadkach karta będzie ważna 90 dni, czyli dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Ważność karty EKUZ zaleca się sprawdzić przed każdym wyjazdem. Można to zrobić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.