REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie urzędników w gminach i powiatach za unijne pieniądze

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z jakich programów operacyjnych będą pochodziły środki na szkolenia dla urzędników administracyjnych? Czy fundusze strukturalne mogą wspomóc administrację w zarządzaniu funduszami publicznymi? Czy pomoc w ramach PO Kapitał Ludzki będzie udzielana na inne cele niż szkolenia administracji?


Podnoszenie kompetencji i wiedzy urzędników w gminach i powiatach za unijne pieniądze

W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) jest zaplanowana dotacja w wysokości ponad 610,8 mln euro. Pieniądze te są przeznaczone przede wszystkim dla jednostek administracji samorządowej. Dotowane będą przedsięwzięcia podnoszące kwalifikacje i kompetencje urzędników.

Samorządy wszystkich szczebli będą mogły otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych w latach 2007 - 2013 na realizację projektów podnoszących kompetencje urzędników. Terminy składania wniosków będą ogłoszone, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, w drugim półroczu 2007 r. Jest więc jeszcze trochę czas nad stworzenie dobrego projektu, który mógłby znaleźć uznanie w komisji przyjmującej i oceniającej wnioski o dofinansowanie. Do takich dotowanych przedsięwzięć i zadań należy: rozwój wiedzy urzędniczej, tworzenie pojedynczych punktów dostępu do urzędu, poprawa jakości świadczonych usług administracyjnych. Na te i inne podobne cele będzie przeznaczony tzw. priorytet V Dobre rządzenie w PO KL.

Cele i zadania

W ramach wspomnianego priorytetu będą wspierane m.in. projekty i zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na rzecz podniesienia jakości w pracy urzędniczej oraz na rzecz jakości świadczonych usług dla mieszkańców gminy albo powiatu.

Jednostki administracji publicznej otrzymają dotacje na realizację działań ukierunkowanych na wzmocnienie zdolności administracyjnych do tworzenia długofalowych strategii lub programów rozwojowych o zasięgu regionalnym i lokalnym. Dotowany będzie wzrost efektywności i funkcjonowania administracji, w szczególności lokalnego i regionalnego szczebla, przede wszystkim przez modernizację procesów zarządzania w administracji samorządowej. Chodzi tu o wdrożenie planowania zadaniowego.

Wspierana będzie modernizacja zarządzania przez cele, a także wdrożenie usprawnień zarządczych w poszczególnych gminach i powiatach.

Wspierane będą zadania zapewniające partnerski model współpracy administracji oraz partnerów społeczno-gospodarczych, w tym organizacji pozarządowych w zakresie realizacji zadań publicznych.

Potencjał administracyjny

W ramach realizacji m.in. zadań wynikających z PO KL na pomoc finansową mogą liczyć projekty podnoszące jakość oraz dostępności usług publicznych dla mieszkańców oraz poprawiające efektywności ich świadczenia.

Dotowane będą zadania takie jak np. szkolenia dla urzędników administracyjnych, których celem będzie wzmocnienie zdolności w zakresie opracowywania i wdrożenia polityk i programów, strategii i planów o zasięgu lokalnym i regionalnym.

Wspierane będą także projekty podnoszące kwalifikacje kadr zatrudnionych w administracji samorządowej, w szczególności poprzez opracowywanie standardów kompetencyjnych dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz szkolenia ogólne i specjalistyczne. Zwracana będzie także uwaga na zwiększenie poziomu kultury etycznej pracowników urzędów poprzez pomoc doradczą oraz promocję postaw etycznych. W tym przypadku będzie można otrzymać dofinansowanie kursów i szkoleń prowadzących do zdobycia wiedzy w kulturalnej obsłudze klientów urzędu.

Nie tylko wiedza

Oprócz projektów związanych z podnoszeniem wiedzy, dotowane będą przedsięwziecia, których celem będzie kształtowanie i wzmacnianie wśród urzędników postaw antykorupcyjnych.

Na dotacje mogą liczyć projekty poprawiające obsługę klienta w urzędzie i modernizację zarządzania, w tym tzw. system non - stop - shop. Będzie on polegać na tym, że mieszkaniec konkretnej gminy będzie mógł załatwić sprawy u jednego urzędnika.

Oprócz systemów zarządzania jakością ISO 9001: 2000, wspierane będą także systemy oceny poziomu funkcjonowania i rozwoju urzędu. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o organizacje oceny w ramach realizowanego obecnie w niektórych urzędach centralnych tzw. Powszechnego Modelu Samooceny - CAF. Model ten stosowany jest w niektórych urzędach centralnych.

UE będzie również dofinansowywać szkolenia skarbników i innych urzędników samorządu terytorialnego, którzy będą uczestniczyć bezpośrednio w przygotowywaniu i opracowywaniu zasad reformy finansów jednostek samorządu terytorialnego.

DEFINICJA POJĘĆ

ICT - system zawansowanych technologii, stosowany m.in. w informatyzacji urzędu.

Powszechny Model Samooceny (CAF) - polega na przeprowadzeniu szczegółowej wewnętrznej analizie funkcjonowania całego urzędu albo wydziału lub departamentu. I na podstawie tej analizy grupa osób rekomenduje, co należy w funkcjonowaniu urzędu poprawić, usprawnić, zmodernizować.

System non - stop - shop - pojedynczy punkt dostępu dla klienta urzędu. Klient w jednym miejscu będzie mógł załatwić wszystkie sprawy, jakie może załatwić w danym urzędzie, bez chodzenia od jednego do drugiego okienka lub pokoju.

URZĘDY I DZIAŁACZE SPOŁECZNI

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) dofinansowywane będą zadania i projekty polegające m.in. na:

n upowszechnianiu współpracy w zakresie uzgadniania zadań publicznych pomiędzy administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi oraz partnerami społeczno-gospodarczymi na terenie gminy lub powiatu.

n opracowywaniu i wdrażaniu programów z zakresu społecznego nadzoru nad przestrzeganiem zasad odpowiedzialności administracji publicznej wobec mieszkańców gminy, klientów urzędu.

n wzmocnianiu umiejętności tworzenia dobrego prawa miejscowego i jasnych oraz precyzyjnych zasad współpracy pomiędzy urzędem a mieszkańcami gminy lub powiatu oraz z organizacjami pozarządowymi.

n zwiększeniu udziału mieszkańców we współrządzeniu na szczeblu lokalnym i regionalnym.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasiński@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 ze zm.).

n Ustawa z 6 grudnia o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA