REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie urzędników w gminach i powiatach za unijne pieniądze

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z jakich programów operacyjnych będą pochodziły środki na szkolenia dla urzędników administracyjnych? Czy fundusze strukturalne mogą wspomóc administrację w zarządzaniu funduszami publicznymi? Czy pomoc w ramach PO Kapitał Ludzki będzie udzielana na inne cele niż szkolenia administracji?


Podnoszenie kompetencji i wiedzy urzędników w gminach i powiatach za unijne pieniądze

W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) jest zaplanowana dotacja w wysokości ponad 610,8 mln euro. Pieniądze te są przeznaczone przede wszystkim dla jednostek administracji samorządowej. Dotowane będą przedsięwzięcia podnoszące kwalifikacje i kompetencje urzędników.

Samorządy wszystkich szczebli będą mogły otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych w latach 2007 - 2013 na realizację projektów podnoszących kompetencje urzędników. Terminy składania wniosków będą ogłoszone, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, w drugim półroczu 2007 r. Jest więc jeszcze trochę czas nad stworzenie dobrego projektu, który mógłby znaleźć uznanie w komisji przyjmującej i oceniającej wnioski o dofinansowanie. Do takich dotowanych przedsięwzięć i zadań należy: rozwój wiedzy urzędniczej, tworzenie pojedynczych punktów dostępu do urzędu, poprawa jakości świadczonych usług administracyjnych. Na te i inne podobne cele będzie przeznaczony tzw. priorytet V Dobre rządzenie w PO KL.

Cele i zadania

W ramach wspomnianego priorytetu będą wspierane m.in. projekty i zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na rzecz podniesienia jakości w pracy urzędniczej oraz na rzecz jakości świadczonych usług dla mieszkańców gminy albo powiatu.

Jednostki administracji publicznej otrzymają dotacje na realizację działań ukierunkowanych na wzmocnienie zdolności administracyjnych do tworzenia długofalowych strategii lub programów rozwojowych o zasięgu regionalnym i lokalnym. Dotowany będzie wzrost efektywności i funkcjonowania administracji, w szczególności lokalnego i regionalnego szczebla, przede wszystkim przez modernizację procesów zarządzania w administracji samorządowej. Chodzi tu o wdrożenie planowania zadaniowego.

Wspierana będzie modernizacja zarządzania przez cele, a także wdrożenie usprawnień zarządczych w poszczególnych gminach i powiatach.

Wspierane będą zadania zapewniające partnerski model współpracy administracji oraz partnerów społeczno-gospodarczych, w tym organizacji pozarządowych w zakresie realizacji zadań publicznych.

Potencjał administracyjny

W ramach realizacji m.in. zadań wynikających z PO KL na pomoc finansową mogą liczyć projekty podnoszące jakość oraz dostępności usług publicznych dla mieszkańców oraz poprawiające efektywności ich świadczenia.

Dotowane będą zadania takie jak np. szkolenia dla urzędników administracyjnych, których celem będzie wzmocnienie zdolności w zakresie opracowywania i wdrożenia polityk i programów, strategii i planów o zasięgu lokalnym i regionalnym.

Wspierane będą także projekty podnoszące kwalifikacje kadr zatrudnionych w administracji samorządowej, w szczególności poprzez opracowywanie standardów kompetencyjnych dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz szkolenia ogólne i specjalistyczne. Zwracana będzie także uwaga na zwiększenie poziomu kultury etycznej pracowników urzędów poprzez pomoc doradczą oraz promocję postaw etycznych. W tym przypadku będzie można otrzymać dofinansowanie kursów i szkoleń prowadzących do zdobycia wiedzy w kulturalnej obsłudze klientów urzędu.

Nie tylko wiedza

Oprócz projektów związanych z podnoszeniem wiedzy, dotowane będą przedsięwziecia, których celem będzie kształtowanie i wzmacnianie wśród urzędników postaw antykorupcyjnych.

Na dotacje mogą liczyć projekty poprawiające obsługę klienta w urzędzie i modernizację zarządzania, w tym tzw. system non - stop - shop. Będzie on polegać na tym, że mieszkaniec konkretnej gminy będzie mógł załatwić sprawy u jednego urzędnika.

Oprócz systemów zarządzania jakością ISO 9001: 2000, wspierane będą także systemy oceny poziomu funkcjonowania i rozwoju urzędu. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o organizacje oceny w ramach realizowanego obecnie w niektórych urzędach centralnych tzw. Powszechnego Modelu Samooceny - CAF. Model ten stosowany jest w niektórych urzędach centralnych.

UE będzie również dofinansowywać szkolenia skarbników i innych urzędników samorządu terytorialnego, którzy będą uczestniczyć bezpośrednio w przygotowywaniu i opracowywaniu zasad reformy finansów jednostek samorządu terytorialnego.

DEFINICJA POJĘĆ

ICT - system zawansowanych technologii, stosowany m.in. w informatyzacji urzędu.

Powszechny Model Samooceny (CAF) - polega na przeprowadzeniu szczegółowej wewnętrznej analizie funkcjonowania całego urzędu albo wydziału lub departamentu. I na podstawie tej analizy grupa osób rekomenduje, co należy w funkcjonowaniu urzędu poprawić, usprawnić, zmodernizować.

System non - stop - shop - pojedynczy punkt dostępu dla klienta urzędu. Klient w jednym miejscu będzie mógł załatwić wszystkie sprawy, jakie może załatwić w danym urzędzie, bez chodzenia od jednego do drugiego okienka lub pokoju.

URZĘDY I DZIAŁACZE SPOŁECZNI

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) dofinansowywane będą zadania i projekty polegające m.in. na:

n upowszechnianiu współpracy w zakresie uzgadniania zadań publicznych pomiędzy administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi oraz partnerami społeczno-gospodarczymi na terenie gminy lub powiatu.

n opracowywaniu i wdrażaniu programów z zakresu społecznego nadzoru nad przestrzeganiem zasad odpowiedzialności administracji publicznej wobec mieszkańców gminy, klientów urzędu.

n wzmocnianiu umiejętności tworzenia dobrego prawa miejscowego i jasnych oraz precyzyjnych zasad współpracy pomiędzy urzędem a mieszkańcami gminy lub powiatu oraz z organizacjami pozarządowymi.

n zwiększeniu udziału mieszkańców we współrządzeniu na szczeblu lokalnym i regionalnym.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasiński@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 ze zm.).

n Ustawa z 6 grudnia o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA