REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmienione przepisy ułatwią życie w szkołach

_ JG

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniona ustawa o systemie oświaty jest istotna przede wszystkim dla dyrektorów szkół. Wprowadza bowiem dużo nowych i trudnych obowiązków. Minister edukacji przekonuje, że nowe przepisy oświatowe ułatwią wprowadzenie porządku w szkole.Czy rzeczywiście zarządzanie szkołą stanie się prostsze?


MAREK PLEŚNIAR


dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty OSKKO zbiera opinie wielu dyrektorów szkół. Na podstawie ich obserwacji i doświadczeń mogę powiedzieć, że z punktu widzenia dyrektora szkoły nowelizacja ustawy oświatowej nie jest uproszczeniem prawa. Nie uregulowała też wszystkich ważnych spraw.

Na forum dyrektorów szkół www.oskko.edu.pl/forum/ najrzadziej komentuje się kwestię zestawów podręczników. Już obecnie nauczyciele starają się nie wybierać więcej niż trzech książek. Pod rządami nowych przepisów będzie trzeba jedynie spisać je i upublicznić. Natomiast giełdy książek używanych w większości szkół działają od lat. Prawdziwym problemem są częste zmiany zawartości książek w ich kolejnych wydaniach. W efekcie uczniowie w jednej klasie mają znacznie różniące się podręczniki.

Kłopot, i to nie tylko organizacyjny, stanowi wprowadzenie jednolitego stroju uczniowskiego. Przede wszystkim nie wprowadzono okresu przejściowego, który pozwoliłoby wybrać lepsze, tańsze stroje. Dziś bowiem dzięki nowym przepisom producenci odzieży mogą przebierać w zamówieniach, a brak konkurencji winduje ceny.

W efekcie dyrektorzy, którzy już teraz prowadzą rozmowy z rodzicami, muszą przekonywać ich, że dodatkowy wydatek jest konieczny i wymuszony przepisami prawa.

Niektórzy jednak potrafią się przed nim bronić. Z dyskusji na forum wiemy, że rady rodziców podejmują uchwałę o niewprowadzaniu mundurków. Chociaż taka uchwała jest niezgodna z przepisami prawa, to jednak nie ma organu, który mógłby wstrzymać jej wykonanie. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty nie wskazuje bowiem podmiotu odpowiedzialnego za prawidłowość pracy rad oraz organu kontrolnego. Tymczasem nowe kompetencje rad znacznie wpłyną na pracę szkoły.

Dyrektorzy nie mają jasności, jakie działania mogą podjąć w przypadku podejmowania uchwał niezgodnych z przepisami. Nie przewidziano też sytuacji, w której rodzice nie zmobilizują się i nie utworzą rady z własnej inicjatywy.

Zmiana sposobu działania rad rodziców prowadząca do ich większego zaangażowania w życie szkoły jest jak najbardziej wskazana. Jednocześnie jednak należało umożliwić kontrolowanie ich działalności.

Warto też zauważyć, że Rada Rodziców powołana na podstawie tej nowelizacji nadal nie jest organizacją społeczną w rozumieniu art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz.U. nr 74, poz. 368 ze zm.) uprawnioną do występowania do tego sądu w interesie rodziców. W efekcie wystąpienia rady rodziców mają dla organu prowadzącego mniejszą rangę prawną niż wystąpienia indywidualne rodziców. Tym ostatnim przysługują wszystkie gwarancje, łącznie z prawem do sądu.

Trudno mówić o nowej, pozytywnej jakości w życiu szkoły, będącej zasługą omawianych zmian w ustawie. Co gorsza, nie rozwiązano też naprawdę istotnych problemów, o których dyrektorzy mówią od dawna.

Przykładem jest brak prawnych możliwości odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego w trybie indywidualnym. W konsekwencji długotrwale chore dzieci sześcioletnie są pozbawione możliwości realizowania rocznego przygotowania przedszkolnego. W efekcie są w znacznie gorszej sytuacji niż zdrowe sześciolatki. Ponadto rodzice tych dzieci mogą być narażeni na podejrzenie, że nie wypełniają obowiązków nałożonych na nich przez ustawę o systemie oświaty. Mimo interwencji OSKKO w ministerstwie odpowiednie przepisy nie zostały znowelizowane.

WNIOSEK

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty nie wprowadza nowej, pozytywnej jakości w życie szkoły. Co gorsza, nie rozwiązuje też istotnych problemów, o których dyrektorzy szkół mówią od dawna.

JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA