reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jak można uporządkować gospodarkę odpadami w gminie

Jak można uporządkować gospodarkę odpadami w gminie

Jak można wykorzystać fundusze europejskie oraz utworzenie subregionu kilku gmin do efektywnego zagospodarowania odpadów? Jak można rozwiązać problemy z rekultywacją starych wysypisk? Jak można przeciwdziałać powstawaniu dzikich wysypisk?

W 2004 roku nasza gmina stała się jedną z osiemnastu gmin subregionu leszczyńskiego. Został on powołany w celu realizacji Grupy Projektów Funduszu Spójności Nr 2004/PL/16/C/ PE/035 pn. Gospodarka odpadami i osadami ściekowymi w Lesznie i subregionie leszczyńskim. W ramach realizowanych przez nas przedsięwzięć można wyróżnić dwa projekty. Pierwszy polega na budowie wspólnego zakładu zagospodarowania odpadów w Trzebani. Drugi dotyczy z kolei zamknięcia i rekultywacji trzynastu składowisk odpadów, które znajdują się na terenie gmin należących do subregionu.

Głównym celem projektu związanego z budową wspólnego składowiska w Trzebani jest uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, które zgłosiły się do realizacji tej inwestycji.

Celów projektu można by wyliczać wiele. Do najważniejszych z nich należy minimalizacja ilości odpadów poddanych unieszkodliwianiu poprzez składowanie, w tym odpadów biodegradowalnych, oraz maksymalizacja ilości odpadów pochodzących z tzw. specyficznych strumieni (odpady zielone, budowlane, wielkogabarytowe i niebezpieczne) poddanych odzyskowi. Ograniczona ma być także ilości produkowanych śmieci poprzez intensyfikację zbiórki odpadów opakowaniowych i poużytkowych, które mogą następnie zostać poddane odzyskowi i recyklingowi, jak również minimalizację ilości odpadów kierowanych do składowania bez uprzedniej przeróbki. Jednym z założeń projektu jest również energetyczne wykorzystanie biogazu uzyskiwanego poprzez biologiczne przetworzenie odpadów organicznych

Zwiększona ma być liczba miejsc, które zapewnią bezpieczne dla środowiska składowanie odpadów komunalnych, które nie będą mogły zostać poddane odzyskowi lub wykorzystaniu na inne sposoby. Szczególnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego są stare, wypełnione śmieciami wysypiska. Dlatego podjęte zostały działania mające zminimalizować zagrożenia związane z dawnymi składowiskami na terenie subregionu, które będą sukcesywnie zamykane w najbliższym okresie. Chodzi tutaj zarówno o zamknięcie, jak i rekultywację wszystkich starych składowisk niespełniających wymogów ochrony środowiska.

Jednym z elementów prowadzenia właściwej gospodarki odpadami komunalnymi jest edukacja lokalnej społeczności. W tym celu na terenie niektórych gmin należących do subregionu uruchomiono pilotażowe programy selektywnej zbiórki odpadów oraz kampanie edukacyjno-promocyjne.

W związku z realizacją drugiego projektu - Zamknięcie i rekultywacja 13 składowisk odpadów, gmina Krobi 1 września 2006 r. przekazała składowisko odpadów komunalnych w Karcu w zarządzanie Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania z siedzibą w Lesznie. Zakład ma przygotować zamknięcie wysypiska i rekultywację terenów znajdujących się w jego obszarze i terenach przyległych. Z chwilą przekazania gminnego składowiska odpadów pojawiły się pewne problemy. Na terenie gminy znacznie wzrosła liczba nielegalnych tzw. dzikich wysypisk śmieci. Teraz trwają ich kontrole, a w wyniku przeprowadzonych czynności właściciele gruntów, na których znajdują się wysypiska, zostają zobowiązani do uporządkowania terenu. Kontrole przeprowadzane są okresowo i jak do tej pory przynoszą pożądane rezultaty.


KAROLINA MILER


podinspektor ds. ochrony środowiska, Urząd Gminy w Krobii

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama