REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można uporządkować gospodarkę odpadami w gminie

am

REKLAMA

Jak można wykorzystać fundusze europejskie oraz utworzenie subregionu kilku gmin do efektywnego zagospodarowania odpadów? Jak można rozwiązać problemy z rekultywacją starych wysypisk? Jak można przeciwdziałać powstawaniu dzikich wysypisk?

W 2004 roku nasza gmina stała się jedną z osiemnastu gmin subregionu leszczyńskiego. Został on powołany w celu realizacji Grupy Projektów Funduszu Spójności Nr 2004/PL/16/C/ PE/035 pn. Gospodarka odpadami i osadami ściekowymi w Lesznie i subregionie leszczyńskim. W ramach realizowanych przez nas przedsięwzięć można wyróżnić dwa projekty. Pierwszy polega na budowie wspólnego zakładu zagospodarowania odpadów w Trzebani. Drugi dotyczy z kolei zamknięcia i rekultywacji trzynastu składowisk odpadów, które znajdują się na terenie gmin należących do subregionu.

Głównym celem projektu związanego z budową wspólnego składowiska w Trzebani jest uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, które zgłosiły się do realizacji tej inwestycji.

Celów projektu można by wyliczać wiele. Do najważniejszych z nich należy minimalizacja ilości odpadów poddanych unieszkodliwianiu poprzez składowanie, w tym odpadów biodegradowalnych, oraz maksymalizacja ilości odpadów pochodzących z tzw. specyficznych strumieni (odpady zielone, budowlane, wielkogabarytowe i niebezpieczne) poddanych odzyskowi. Ograniczona ma być także ilości produkowanych śmieci poprzez intensyfikację zbiórki odpadów opakowaniowych i poużytkowych, które mogą następnie zostać poddane odzyskowi i recyklingowi, jak również minimalizację ilości odpadów kierowanych do składowania bez uprzedniej przeróbki. Jednym z założeń projektu jest również energetyczne wykorzystanie biogazu uzyskiwanego poprzez biologiczne przetworzenie odpadów organicznych

Zwiększona ma być liczba miejsc, które zapewnią bezpieczne dla środowiska składowanie odpadów komunalnych, które nie będą mogły zostać poddane odzyskowi lub wykorzystaniu na inne sposoby. Szczególnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego są stare, wypełnione śmieciami wysypiska. Dlatego podjęte zostały działania mające zminimalizować zagrożenia związane z dawnymi składowiskami na terenie subregionu, które będą sukcesywnie zamykane w najbliższym okresie. Chodzi tutaj zarówno o zamknięcie, jak i rekultywację wszystkich starych składowisk niespełniających wymogów ochrony środowiska.

Jednym z elementów prowadzenia właściwej gospodarki odpadami komunalnymi jest edukacja lokalnej społeczności. W tym celu na terenie niektórych gmin należących do subregionu uruchomiono pilotażowe programy selektywnej zbiórki odpadów oraz kampanie edukacyjno-promocyjne.

W związku z realizacją drugiego projektu - Zamknięcie i rekultywacja 13 składowisk odpadów, gmina Krobi 1 września 2006 r. przekazała składowisko odpadów komunalnych w Karcu w zarządzanie Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania z siedzibą w Lesznie. Zakład ma przygotować zamknięcie wysypiska i rekultywację terenów znajdujących się w jego obszarze i terenach przyległych. Z chwilą przekazania gminnego składowiska odpadów pojawiły się pewne problemy. Na terenie gminy znacznie wzrosła liczba nielegalnych tzw. dzikich wysypisk śmieci. Teraz trwają ich kontrole, a w wyniku przeprowadzonych czynności właściciele gruntów, na których znajdują się wysypiska, zostają zobowiązani do uporządkowania terenu. Kontrole przeprowadzane są okresowo i jak do tej pory przynoszą pożądane rezultaty.


KAROLINA MILER


podinspektor ds. ochrony środowiska, Urząd Gminy w Krobii

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA