REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można uporządkować gospodarkę odpadami w gminie

am

REKLAMA

Jak można wykorzystać fundusze europejskie oraz utworzenie subregionu kilku gmin do efektywnego zagospodarowania odpadów? Jak można rozwiązać problemy z rekultywacją starych wysypisk? Jak można przeciwdziałać powstawaniu dzikich wysypisk?

W 2004 roku nasza gmina stała się jedną z osiemnastu gmin subregionu leszczyńskiego. Został on powołany w celu realizacji Grupy Projektów Funduszu Spójności Nr 2004/PL/16/C/ PE/035 pn. Gospodarka odpadami i osadami ściekowymi w Lesznie i subregionie leszczyńskim. W ramach realizowanych przez nas przedsięwzięć można wyróżnić dwa projekty. Pierwszy polega na budowie wspólnego zakładu zagospodarowania odpadów w Trzebani. Drugi dotyczy z kolei zamknięcia i rekultywacji trzynastu składowisk odpadów, które znajdują się na terenie gmin należących do subregionu.

Głównym celem projektu związanego z budową wspólnego składowiska w Trzebani jest uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, które zgłosiły się do realizacji tej inwestycji.

Celów projektu można by wyliczać wiele. Do najważniejszych z nich należy minimalizacja ilości odpadów poddanych unieszkodliwianiu poprzez składowanie, w tym odpadów biodegradowalnych, oraz maksymalizacja ilości odpadów pochodzących z tzw. specyficznych strumieni (odpady zielone, budowlane, wielkogabarytowe i niebezpieczne) poddanych odzyskowi. Ograniczona ma być także ilości produkowanych śmieci poprzez intensyfikację zbiórki odpadów opakowaniowych i poużytkowych, które mogą następnie zostać poddane odzyskowi i recyklingowi, jak również minimalizację ilości odpadów kierowanych do składowania bez uprzedniej przeróbki. Jednym z założeń projektu jest również energetyczne wykorzystanie biogazu uzyskiwanego poprzez biologiczne przetworzenie odpadów organicznych

Zwiększona ma być liczba miejsc, które zapewnią bezpieczne dla środowiska składowanie odpadów komunalnych, które nie będą mogły zostać poddane odzyskowi lub wykorzystaniu na inne sposoby. Szczególnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego są stare, wypełnione śmieciami wysypiska. Dlatego podjęte zostały działania mające zminimalizować zagrożenia związane z dawnymi składowiskami na terenie subregionu, które będą sukcesywnie zamykane w najbliższym okresie. Chodzi tutaj zarówno o zamknięcie, jak i rekultywację wszystkich starych składowisk niespełniających wymogów ochrony środowiska.

Jednym z elementów prowadzenia właściwej gospodarki odpadami komunalnymi jest edukacja lokalnej społeczności. W tym celu na terenie niektórych gmin należących do subregionu uruchomiono pilotażowe programy selektywnej zbiórki odpadów oraz kampanie edukacyjno-promocyjne.

W związku z realizacją drugiego projektu - Zamknięcie i rekultywacja 13 składowisk odpadów, gmina Krobi 1 września 2006 r. przekazała składowisko odpadów komunalnych w Karcu w zarządzanie Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania z siedzibą w Lesznie. Zakład ma przygotować zamknięcie wysypiska i rekultywację terenów znajdujących się w jego obszarze i terenach przyległych. Z chwilą przekazania gminnego składowiska odpadów pojawiły się pewne problemy. Na terenie gminy znacznie wzrosła liczba nielegalnych tzw. dzikich wysypisk śmieci. Teraz trwają ich kontrole, a w wyniku przeprowadzonych czynności właściciele gruntów, na których znajdują się wysypiska, zostają zobowiązani do uporządkowania terenu. Kontrole przeprowadzane są okresowo i jak do tej pory przynoszą pożądane rezultaty.


KAROLINA MILER


podinspektor ds. ochrony środowiska, Urząd Gminy w Krobii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA