REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można uporządkować gospodarkę odpadami w gminie

am

REKLAMA

Jak można wykorzystać fundusze europejskie oraz utworzenie subregionu kilku gmin do efektywnego zagospodarowania odpadów? Jak można rozwiązać problemy z rekultywacją starych wysypisk? Jak można przeciwdziałać powstawaniu dzikich wysypisk?

W 2004 roku nasza gmina stała się jedną z osiemnastu gmin subregionu leszczyńskiego. Został on powołany w celu realizacji Grupy Projektów Funduszu Spójności Nr 2004/PL/16/C/ PE/035 pn. Gospodarka odpadami i osadami ściekowymi w Lesznie i subregionie leszczyńskim. W ramach realizowanych przez nas przedsięwzięć można wyróżnić dwa projekty. Pierwszy polega na budowie wspólnego zakładu zagospodarowania odpadów w Trzebani. Drugi dotyczy z kolei zamknięcia i rekultywacji trzynastu składowisk odpadów, które znajdują się na terenie gmin należących do subregionu.

Głównym celem projektu związanego z budową wspólnego składowiska w Trzebani jest uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, które zgłosiły się do realizacji tej inwestycji.

Celów projektu można by wyliczać wiele. Do najważniejszych z nich należy minimalizacja ilości odpadów poddanych unieszkodliwianiu poprzez składowanie, w tym odpadów biodegradowalnych, oraz maksymalizacja ilości odpadów pochodzących z tzw. specyficznych strumieni (odpady zielone, budowlane, wielkogabarytowe i niebezpieczne) poddanych odzyskowi. Ograniczona ma być także ilości produkowanych śmieci poprzez intensyfikację zbiórki odpadów opakowaniowych i poużytkowych, które mogą następnie zostać poddane odzyskowi i recyklingowi, jak również minimalizację ilości odpadów kierowanych do składowania bez uprzedniej przeróbki. Jednym z założeń projektu jest również energetyczne wykorzystanie biogazu uzyskiwanego poprzez biologiczne przetworzenie odpadów organicznych

Zwiększona ma być liczba miejsc, które zapewnią bezpieczne dla środowiska składowanie odpadów komunalnych, które nie będą mogły zostać poddane odzyskowi lub wykorzystaniu na inne sposoby. Szczególnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego są stare, wypełnione śmieciami wysypiska. Dlatego podjęte zostały działania mające zminimalizować zagrożenia związane z dawnymi składowiskami na terenie subregionu, które będą sukcesywnie zamykane w najbliższym okresie. Chodzi tutaj zarówno o zamknięcie, jak i rekultywację wszystkich starych składowisk niespełniających wymogów ochrony środowiska.

Jednym z elementów prowadzenia właściwej gospodarki odpadami komunalnymi jest edukacja lokalnej społeczności. W tym celu na terenie niektórych gmin należących do subregionu uruchomiono pilotażowe programy selektywnej zbiórki odpadów oraz kampanie edukacyjno-promocyjne.

W związku z realizacją drugiego projektu - Zamknięcie i rekultywacja 13 składowisk odpadów, gmina Krobi 1 września 2006 r. przekazała składowisko odpadów komunalnych w Karcu w zarządzanie Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania z siedzibą w Lesznie. Zakład ma przygotować zamknięcie wysypiska i rekultywację terenów znajdujących się w jego obszarze i terenach przyległych. Z chwilą przekazania gminnego składowiska odpadów pojawiły się pewne problemy. Na terenie gminy znacznie wzrosła liczba nielegalnych tzw. dzikich wysypisk śmieci. Teraz trwają ich kontrole, a w wyniku przeprowadzonych czynności właściciele gruntów, na których znajdują się wysypiska, zostają zobowiązani do uporządkowania terenu. Kontrole przeprowadzane są okresowo i jak do tej pory przynoszą pożądane rezultaty.


KAROLINA MILER


podinspektor ds. ochrony środowiska, Urząd Gminy w Krobii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  REKLAMA

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  REKLAMA

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA