REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można uporządkować gospodarkę odpadami w gminie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
am

REKLAMA

Jak można wykorzystać fundusze europejskie oraz utworzenie subregionu kilku gmin do efektywnego zagospodarowania odpadów? Jak można rozwiązać problemy z rekultywacją starych wysypisk? Jak można przeciwdziałać powstawaniu dzikich wysypisk?

W 2004 roku nasza gmina stała się jedną z osiemnastu gmin subregionu leszczyńskiego. Został on powołany w celu realizacji Grupy Projektów Funduszu Spójności Nr 2004/PL/16/C/ PE/035 pn. Gospodarka odpadami i osadami ściekowymi w Lesznie i subregionie leszczyńskim. W ramach realizowanych przez nas przedsięwzięć można wyróżnić dwa projekty. Pierwszy polega na budowie wspólnego zakładu zagospodarowania odpadów w Trzebani. Drugi dotyczy z kolei zamknięcia i rekultywacji trzynastu składowisk odpadów, które znajdują się na terenie gmin należących do subregionu.

Głównym celem projektu związanego z budową wspólnego składowiska w Trzebani jest uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, które zgłosiły się do realizacji tej inwestycji.

Celów projektu można by wyliczać wiele. Do najważniejszych z nich należy minimalizacja ilości odpadów poddanych unieszkodliwianiu poprzez składowanie, w tym odpadów biodegradowalnych, oraz maksymalizacja ilości odpadów pochodzących z tzw. specyficznych strumieni (odpady zielone, budowlane, wielkogabarytowe i niebezpieczne) poddanych odzyskowi. Ograniczona ma być także ilości produkowanych śmieci poprzez intensyfikację zbiórki odpadów opakowaniowych i poużytkowych, które mogą następnie zostać poddane odzyskowi i recyklingowi, jak również minimalizację ilości odpadów kierowanych do składowania bez uprzedniej przeróbki. Jednym z założeń projektu jest również energetyczne wykorzystanie biogazu uzyskiwanego poprzez biologiczne przetworzenie odpadów organicznych

Zwiększona ma być liczba miejsc, które zapewnią bezpieczne dla środowiska składowanie odpadów komunalnych, które nie będą mogły zostać poddane odzyskowi lub wykorzystaniu na inne sposoby. Szczególnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego są stare, wypełnione śmieciami wysypiska. Dlatego podjęte zostały działania mające zminimalizować zagrożenia związane z dawnymi składowiskami na terenie subregionu, które będą sukcesywnie zamykane w najbliższym okresie. Chodzi tutaj zarówno o zamknięcie, jak i rekultywację wszystkich starych składowisk niespełniających wymogów ochrony środowiska.

Jednym z elementów prowadzenia właściwej gospodarki odpadami komunalnymi jest edukacja lokalnej społeczności. W tym celu na terenie niektórych gmin należących do subregionu uruchomiono pilotażowe programy selektywnej zbiórki odpadów oraz kampanie edukacyjno-promocyjne.

W związku z realizacją drugiego projektu - Zamknięcie i rekultywacja 13 składowisk odpadów, gmina Krobi 1 września 2006 r. przekazała składowisko odpadów komunalnych w Karcu w zarządzanie Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania z siedzibą w Lesznie. Zakład ma przygotować zamknięcie wysypiska i rekultywację terenów znajdujących się w jego obszarze i terenach przyległych. Z chwilą przekazania gminnego składowiska odpadów pojawiły się pewne problemy. Na terenie gminy znacznie wzrosła liczba nielegalnych tzw. dzikich wysypisk śmieci. Teraz trwają ich kontrole, a w wyniku przeprowadzonych czynności właściciele gruntów, na których znajdują się wysypiska, zostają zobowiązani do uporządkowania terenu. Kontrole przeprowadzane są okresowo i jak do tej pory przynoszą pożądane rezultaty.


KAROLINA MILER


podinspektor ds. ochrony środowiska, Urząd Gminy w Krobii

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA