REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty preferencyjne w rolnictwie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

1 maja 2007 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji,ustalające m.in.nowe zasady dofinansowania rolnikom kredytów preferencyjnych.

    Zgodnie z rozporządzeniem pomoc udzielona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczona powinna być na:

1) realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej lub przetwórstwie produktów rolnych;
2) wznowienie produkcji na obszarach, gdzie szkody powstały w związku z klęskami żywiołowymi;
3) kształcenie mieszkańców wsi w szkołach wyższych;
4) zbiór, transport i unieszkodliwianie padłych zwierząt gospodarskich.

Pomoc Agencji przy realizacji inwestycji w gospodarstwach rolnych działach specjalnych produkcji rolnej lub przetwórstwie produktów rolnych polega na:

- stosowaniu dopłat do oprocentowania kredytów bankowych,
- częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego przeznaczonego na sfinansowanie części kosztów inwestycji,
- udzielaniu gwarancji lub poręczeń spłaty kredytów bankowych udzielonych na sfinansowanie części kosztów inwestycji 

Ma ona na celu:

- poprawę efektywności produkcji (w szczególności zmniejszenie kosztów wytwarzania),
- lepsze wykorzystanie zasobów pracy,
- tworzenie bazy surowcowej upraw roślin energetycznych,
- poprawę jakości i promocję produktów rolnych,
- zwiększenie dostosowania do potrzeb rynku oferty towarowej i usługowej,
- poprawę wymagań w zakresie ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt,
- poprawę struktury agrarnej.

Natomiast przy wznowienie produkcji na obszarach, gdzie szkody powstały w związku z klęskami żywiołowymi, pomoc polega na:
- stosowaniu dopłat udzielonych na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji oraz kosztów odtworzenia środków trwałych po klęskach,
- udzielaniu gwarancji lub poręczeń spłaty kredytów bankowych udzielonych na sfinansowanie tych kosztów.

Warunkiem udzielenia pomocy na realizację inwestycji jest dołączenie przez kredytobiorcę do wniosku o udzielenie kredytu bankowego planu inwestycji, natomiast pomoc na wznowienie produkcji uzależniona jest od dołączenia do wniosku o udzielenie kredytu bankowego opinii właściwego wojewody zawierającej określenie zakresu i wysokości szkód oszacowanych przez komisję powołaną przez tego wojewodę.

Maksymalne kwoty kredytów bankowych nie mogą być wyższe niż:
 
- 80 % wartości nakładów inwestycyjnych na gospodarstwo rolne i wynosić więcej niż 4 mln zł (90% jeżeli jest to gospodarstwo rodzinne lub 95 % tzw. osadnictwo   rodzinne),
- 70 % wartości nakładów inwestycyjnych i wynosić więcej niż 8 mln zł – w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej, 
- 70 % wartości nakładów inwestycyjnych i wynosić więcej niż 16 mln zł – w przypadku przetwórstwa produktów rolnych.
Uprzywilejowane są tutaj kredyty „klęskowe”, przy których nie jest wymagany wkład własny. Wartość takiego kredytu nie może być jednak wyższa niż wielkość szkód w uprawach rolnych i zwierzętach gospodarskich czy wartość odtworzeniowa zniszczonych środków trwałych. 

    Okres kredytowania waha się w zależności od wybranej linii kredytowej między od 4 do 20 lat. Oprocentowanie kredytów bankowych nie może wynosić więcej niż 1,5 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski w stosunku rocznym. Zasadniczo kredytobiorca zobowiązany jest do zapłaty połowy oprocentowania, przy czym nie mnie niż 2 %. Jednakże oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę obniża się o 50 % i zwiększa się dopłaty płacone przez Agencję, jeżeli kredyty bankowe zostały udzielone na:
 
- zakup gruntów rolnych mający na celu powiększenie gospodarstwa rolnego, utworzenie nowego gospodarstwa rolnego, utworzenie gospodarstwa rodzinnego,
- utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rolnego przez osoby, które nie ukończyły 40 roku życia,
- sfinansowanie części kosztów inwestycji realizowanych przez grupy producentów rolnych, inwestycji wprowadzających nowe technologie produkcji zapewniające wysoką jakość produktu, inwestycji objętych programami branżowymi, zaakceptowanymi przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,  kosztów wznowienia produkcji oraz kosztów odtworzenia środków trwałych po klęskach żywiołowych.


ŁUKASZ TROCHIMIUK
lukasz.trochimiuk@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz.U. nr 77, poz. 514).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA