REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

AO

REKLAMA

REKLAMA

Czy gminy wiejskie poradzą sobie z nowym programem unijnym adresowanym tylko do obszarów wiejskich? Czy są przykłady wykorzystania funduszy unijnych przez samorządy wiejskie w latach 2004-2006, które mogą świadczyć o tym, że gminy wiejskie potrafią efektywnie wykorzystać unijne wsparcie?

12 czerwca, po długich negocjacjach z Brukselą, najnowsza wersja projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 została przesłana do Komisji Europejskiej. Komisja naciska na polskie Ministerstwo Rolnictwa, by pomoc finansowa była bardziej ukierunkowana na priorytety, na które teraz stawia UE, tj. np. trwały rozwój czy innowacyjność. Jeżeli strony dojdą do porozumienia, to jest szansa, że wkrótce nastąpi ostateczna akceptacja programu. Może to być już w lipcu. A miało być dużo szybciej. Polska pierwsza złożyła projekt programu do KE i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiadało szybkie uruchomienie poszczególnych działań. Najnowsza wersja PROW zawiera wiele informacji, które pozwolą beneficjentom na przygotowanie projektów. Ministerstwo dołączyło też szereg ważnych załączników. Gminy wiejskie zainteresuje np. załącznik nr 7: Wskaźniki bazowe związane z celami lub załącznik nr 13: Zasady opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w kontekście zalesień.

Gminy wiejskie interesuje głównie Oś priorytetowa nr 3: Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej. W ramach działania Odnowa i rozwój wsi można będzie uzyskać dotacje m.in. na budowę, przebudowę, remont lub wyposażenie obiektów sportowych, kształtowanie obszaru przestrzeni publicznej, budowę, remont lub przebudowę infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, sportowych lub społeczno-kulturalnych, a także na odnawianie, eksponowanie lub konserwację lokalnych pomników historycznych, zabytków lub miejsc pamięci. Z kolei w ramach działania Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej będzie można finansować projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, tworzenia systemu zbioru, segregacji, wywozu odpadów komunalnych czy wytwarzania lub dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności wiatru, wody, energii geotermalnej, słońca, biogazu albo biomasy.

Niestety nie zawsze jasna jest linia demarkacyjna pomiędzy Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich i funduszami strukturalnymi, dlatego w celu wyeliminowania możliwości podwójnego finansowania projektów prowadzone będą kontrole krzyżowe.

Gminy wiejskie bardzo dobrze radzą sobie z unijnymi projektami rozpoczętymi w latach 2004-2006, co pozwala z optymizmem patrzeć na obecny okres finansowy 2007-2013. Oczywiście, ze względu na zły stan infrastruktury, większość projektów dotyczyła budowy sieci wodociągowych, stacji uzdatniania wody, sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków. I tak np. zrealizowany projekt w gminie Stoczek nad Narwią to inwestycja o wartości ponad 7,5 mln zł (w tym dofinansowanie z EFRR - 4,9 mln zł), która objęła budowę zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalnię ścieków. Przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w inne działania związane z ochroną środowiska naturalnego, które należą do najważniejszych priorytetów gminy. Stoczek ma już własne wysypisko odpadów, wszystkie gospodarstwa podłączone są do sieci wodociągowej, a pięć lat temu wprowadzono selektywną zbiórkę odpadów. Mamy też w gminach wiejskich wiele przykładów imponujących inwestycji w szkolnictwo i sport. Gmina Baranowo niedaleko Ostrołęki wybudowała nowoczesną halę sportową za ponad 2,1 mln zł (z czego 1,6 mln z EFRR). O tym, jak potrzebna jest to inwestycja, świadczy duże zainteresowanie korzystaniem z hali przez miejscową młodzież. Z hali korzystają też zawodnicy klubów sportowych.


ANDRZEJ SZOSZKIEWICZ

firma konsultingowa Sma
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA