REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina wiejska powinna przygotować się do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

AO

REKLAMA

Na jakie elementy przygotowania projektu do dofinansowania władze samorządowe powinny zwracać szczególną uwagę? Jakie kwoty pomocy są planowane na wsparcie projektów przygotowywanych przez gminy wiejskie?

Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego działających na obszarach wiejskich do uzyskania wsparcia w ramach PROW 2007-2013 nie powinno zasadniczo odbiegać od czynności wykonywanych przez te podmioty w celu przygotowania do realizacji projektów w okresie programowania na lata 2004-2006.

Proces ubiegania się o fundusze unijne wiąże się z określonym ryzykiem podejmowanym przez władze lokalne, które jest związane przede wszystkim z wydatkowaniem określonej sumy na przygotowanie studiów i dokumentacji przedinwestycyjnej.

Dostęp do środków mogą znacznie ułatwić:

l wcześniejsze doświadczenie w pozyskiwaniu środków pomocy zagranicznej;

l doświadczenie w pozyskiwaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej;

l kadry administracyjne samorządu gminnego (komórka zajmująca się przygotowaniem do pozyskiwania środków);

l współpraca z innymi gminami w zakresie pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej;

l wieloletnie planowanie lokalne.

Trudno jest w chwili obecnej mówić o konkretnych elementach, na jakie urzędy gmin powinny zwracać uwagę, gdyż podstawowy dokument programowy, jakim jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, jest w końcowej fazie zatwierdzania przez Komisję Europejską. Finalizowane są również prace nad rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Pracownicy odpowiednich komórek urzędów gminy czy powiatu mogą korzystać z informacji publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl). Z tej witryny internetowej można również pobrać pełny projekt PROW 2007-2013. Analizując zapisy programowe, możliwe jest opracowanie koncepcji projektów, o wsparcie których samorząd lokalny zamierza się ubiegać w przyszłości. Pomocny może być również kontakt z komórkami samorządu województwa, które będą zajmowały się wdrażaniem PROW 2007-2013.

Wsparcie przeznaczone na projekty realizowane przez gminy w ramach PROW 2007-2013 jest znacznie wyższe od analogicznego zakresu wsparcia oferowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006.

Przykładem może tu być tylko Działanie 2.3 Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego w ramach SPO Restrukturyzacja..., w którym poziom wsparcia w ramach działania określono na 112,5 mln euro oraz analogiczne Działanie PROW 2007-2013 - Odnowa i rozwój wsi, w którym przewidziano wsparcie w wysokości około 590 mln euro.

W programie określono, iż wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, pochodzi ze środków własnych beneficjenta.

Wnioski o pomoc na projekty realizowane przez gminy będą rozpatrywane przez właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji urzędy marszałkowskie.


RADOSŁAW IWAŃSKI

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  REKLAMA

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

  REKLAMA