Jak gmina wiejska powinna przygotować się do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
REKLAMA
Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego działających na obszarach wiejskich do uzyskania wsparcia w ramach PROW 2007-2013 nie powinno zasadniczo odbiegać od czynności wykonywanych przez te podmioty w celu przygotowania do realizacji projektów w okresie programowania na lata 2004-2006.
Proces ubiegania się o fundusze unijne wiąże się z określonym ryzykiem podejmowanym przez władze lokalne, które jest związane przede wszystkim z wydatkowaniem określonej sumy na przygotowanie studiów i dokumentacji przedinwestycyjnej.
Dostęp do środków mogą znacznie ułatwić:
l wcześniejsze doświadczenie w pozyskiwaniu środków pomocy zagranicznej;
l doświadczenie w pozyskiwaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej;
l kadry administracyjne samorządu gminnego (komórka zajmująca się przygotowaniem do pozyskiwania środków);
l współpraca z innymi gminami w zakresie pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej;
l wieloletnie planowanie lokalne.
Trudno jest w chwili obecnej mówić o konkretnych elementach, na jakie urzędy gmin powinny zwracać uwagę, gdyż podstawowy dokument programowy, jakim jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, jest w końcowej fazie zatwierdzania przez Komisję Europejską. Finalizowane są również prace nad rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Pracownicy odpowiednich komórek urzędów gminy czy powiatu mogą korzystać z informacji publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl). Z tej witryny internetowej można również pobrać pełny projekt PROW 2007-2013. Analizując zapisy programowe, możliwe jest opracowanie koncepcji projektów, o wsparcie których samorząd lokalny zamierza się ubiegać w przyszłości. Pomocny może być również kontakt z komórkami samorządu województwa, które będą zajmowały się wdrażaniem PROW 2007-2013.
Wsparcie przeznaczone na projekty realizowane przez gminy w ramach PROW 2007-2013 jest znacznie wyższe od analogicznego zakresu wsparcia oferowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006.
Przykładem może tu być tylko Działanie 2.3 Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego w ramach SPO Restrukturyzacja..., w którym poziom wsparcia w ramach działania określono na 112,5 mln euro oraz analogiczne Działanie PROW 2007-2013 - Odnowa i rozwój wsi, w którym przewidziano wsparcie w wysokości około 590 mln euro.
W programie określono, iż wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, pochodzi ze środków własnych beneficjenta.
Wnioski o pomoc na projekty realizowane przez gminy będą rozpatrywane przez właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji urzędy marszałkowskie.
RADOSŁAW IWAŃSKI
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
REKLAMA
REKLAMA