reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jak gmina wiejska powinna przygotować się do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Jak gmina wiejska powinna przygotować się do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Na jakie elementy przygotowania projektu do dofinansowania władze samorządowe powinny zwracać szczególną uwagę? Jakie kwoty pomocy są planowane na wsparcie projektów przygotowywanych przez gminy wiejskie?


Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego działających na obszarach wiejskich do uzyskania wsparcia w ramach PROW 2007-2013 nie powinno zasadniczo odbiegać od czynności wykonywanych przez te podmioty w celu przygotowania do realizacji projektów w okresie programowania na lata 2004-2006.

Proces ubiegania się o fundusze unijne wiąże się z określonym ryzykiem podejmowanym przez władze lokalne, które jest związane przede wszystkim z wydatkowaniem określonej sumy na przygotowanie studiów i dokumentacji przedinwestycyjnej.

Dostęp do środków mogą znacznie ułatwić:

l wcześniejsze doświadczenie w pozyskiwaniu środków pomocy zagranicznej;

l doświadczenie w pozyskiwaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej;

l kadry administracyjne samorządu gminnego (komórka zajmująca się przygotowaniem do pozyskiwania środków);

l współpraca z innymi gminami w zakresie pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej;

l wieloletnie planowanie lokalne.

Trudno jest w chwili obecnej mówić o konkretnych elementach, na jakie urzędy gmin powinny zwracać uwagę, gdyż podstawowy dokument programowy, jakim jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, jest w końcowej fazie zatwierdzania przez Komisję Europejską. Finalizowane są również prace nad rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Pracownicy odpowiednich komórek urzędów gminy czy powiatu mogą korzystać z informacji publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl). Z tej witryny internetowej można również pobrać pełny projekt PROW 2007-2013. Analizując zapisy programowe, możliwe jest opracowanie koncepcji projektów, o wsparcie których samorząd lokalny zamierza się ubiegać w przyszłości. Pomocny może być również kontakt z komórkami samorządu województwa, które będą zajmowały się wdrażaniem PROW 2007-2013.

Wsparcie przeznaczone na projekty realizowane przez gminy w ramach PROW 2007-2013 jest znacznie wyższe od analogicznego zakresu wsparcia oferowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006.

Przykładem może tu być tylko Działanie 2.3 Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego w ramach SPO Restrukturyzacja..., w którym poziom wsparcia w ramach działania określono na 112,5 mln euro oraz analogiczne Działanie PROW 2007-2013 - Odnowa i rozwój wsi, w którym przewidziano wsparcie w wysokości około 590 mln euro.

W programie określono, iż wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, pochodzi ze środków własnych beneficjenta.

Wnioski o pomoc na projekty realizowane przez gminy będą rozpatrywane przez właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji urzędy marszałkowskie.


RADOSŁAW IWAŃSKI

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama