REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina wiejska powinna przygotować się do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

AO

REKLAMA

Na jakie elementy przygotowania projektu do dofinansowania władze samorządowe powinny zwracać szczególną uwagę? Jakie kwoty pomocy są planowane na wsparcie projektów przygotowywanych przez gminy wiejskie?

Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego działających na obszarach wiejskich do uzyskania wsparcia w ramach PROW 2007-2013 nie powinno zasadniczo odbiegać od czynności wykonywanych przez te podmioty w celu przygotowania do realizacji projektów w okresie programowania na lata 2004-2006.

Proces ubiegania się o fundusze unijne wiąże się z określonym ryzykiem podejmowanym przez władze lokalne, które jest związane przede wszystkim z wydatkowaniem określonej sumy na przygotowanie studiów i dokumentacji przedinwestycyjnej.

Dostęp do środków mogą znacznie ułatwić:

l wcześniejsze doświadczenie w pozyskiwaniu środków pomocy zagranicznej;

l doświadczenie w pozyskiwaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej;

l kadry administracyjne samorządu gminnego (komórka zajmująca się przygotowaniem do pozyskiwania środków);

l współpraca z innymi gminami w zakresie pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej;

l wieloletnie planowanie lokalne.

Trudno jest w chwili obecnej mówić o konkretnych elementach, na jakie urzędy gmin powinny zwracać uwagę, gdyż podstawowy dokument programowy, jakim jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, jest w końcowej fazie zatwierdzania przez Komisję Europejską. Finalizowane są również prace nad rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Pracownicy odpowiednich komórek urzędów gminy czy powiatu mogą korzystać z informacji publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl). Z tej witryny internetowej można również pobrać pełny projekt PROW 2007-2013. Analizując zapisy programowe, możliwe jest opracowanie koncepcji projektów, o wsparcie których samorząd lokalny zamierza się ubiegać w przyszłości. Pomocny może być również kontakt z komórkami samorządu województwa, które będą zajmowały się wdrażaniem PROW 2007-2013.

Wsparcie przeznaczone na projekty realizowane przez gminy w ramach PROW 2007-2013 jest znacznie wyższe od analogicznego zakresu wsparcia oferowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006.

Przykładem może tu być tylko Działanie 2.3 Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego w ramach SPO Restrukturyzacja..., w którym poziom wsparcia w ramach działania określono na 112,5 mln euro oraz analogiczne Działanie PROW 2007-2013 - Odnowa i rozwój wsi, w którym przewidziano wsparcie w wysokości około 590 mln euro.

W programie określono, iż wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, pochodzi ze środków własnych beneficjenta.

Wnioski o pomoc na projekty realizowane przez gminy będą rozpatrywane przez właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji urzędy marszałkowskie.


RADOSŁAW IWAŃSKI

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

REKLAMA