REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie środki unijne będą przeznaczone na zarządzanie kryzysowe

_ ŁS

REKLAMA

Jakie są możliwości finansowania ze środków europejskich zadań związanych z wchodzącą w życie ustawą o zarządzaniu kryzysowym? Jakiego rodzaju zadania związane z zarządzaniem kryzysowym mogą być współfinansowane środkami z funduszy europejskich?

Jednostki administracji publicznej stoją przed problemem zapewnienia finansowania działań wynikających z ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Dla większości gmin i powiatów obowiązkowe działania określone w tej ustawie mogą stanowić problem, głównie ze względów finansowych. Dlatego już teraz warto zastanowić się, czy istnieje możliwość otrzymania wsparcia z funduszy unijnych na realizację przynajmniej niektórych z nich.

Zgodnie z projektami dokumentów programowych do funduszy unijnych na lata 2007 - 2013 istnieje możliwość finansowania części zadań związanych z szeroko pojętym zarządzaniem kryzysowym. Źródłami finansowania mogą być zarówno regionalne programy operacyjne, jak i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Według wstępnych wytycznych zawartych w dokumentach programowych o doborze odpowiedniego projektu będzie decydować wartość inwestycji, zasięg projektu lub kubatura wybudowanych albo remontowanych obiektów. Podobnie jak w poprzednich latach większe projekty będą dofinansowane w ramach PO Infrastruktura i Środowisko, natomiast projekty o mniejszej wartości w ramach regionalnych programów operacyjnych.

W ramach programu Infrastruktura i Środowisko będzie można uzyskać wsparcie na działania wchodzące w zakres zarządzania kryzysowego, dla przykładu na:

l zabezpieczanie i stabilizację osuwisk oraz na modernizację i budowę umocnień brzegowych - Działanie 2.2 Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich,

l zwiększenie stopnia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwdziałania skutkom suszy między innymi przez budowę, modernizację lub poprawę stanu technicznego urządzeń przeciwpowodziowych - Działanie 3.1 Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego,

l przygotowanie studium wykonalności, projektu pilotażowego lub projektu wdrożeniowego w dziedzinie zarządzania kryzysowego w transporcie - Działanie 8.3 Rozwój inteligentnych systemów transportowych,

l rozwój ratownictwa medycznego niezbędnego do zabezpieczenia ochrony zdrowia w przypadku między innymi katastrof naturalnych - Priorytet XIII.

Jednostki samorządowe pragnące zrealizować projekty o mniejszej wartości mogą skorzystać z działań w ramach regionalnych programów operacyjnych. Działania poświęcone ochronie środowiska na poziomie regionalnym przewidują dofinansowanie projektów zmierzających do tworzenia systemów zapobiegania i zwalczania zagrożeń naturalnych i katastrof ekologicznych o charakterze naturalnym i technologicznym.

W zależności od województwa rodzaje dofinansowywanych działań mogą obejmować budowę, odbudowę, modernizację lub rozbudowę istniejących systemów zabezpieczenia przed zagrożeniami o charakterze klimatycznym, hydrologicznym, geologicznym i technologicznym. O wsparcie mogą się również ubiegać projekty zmierzające do budowy systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. budowa zbiorników wody lub ścieżek dojazdowych dla straży pożarnej. W niektórych województwach, jak np. dolnośląskim, dodatkowo dofinansowane będą projekty zmierzające do wsparcia działań realizowanych przez służby ratownicze.

Zakres działań objętych dofinansowaniem w poszczególnych województwach będzie mieć charakter podobny, jednak nie tożsamy, dlatego niezbędne jest indywidualne zapoznanie się z wytycznymi danego województwa.


Paulina Ożarowska

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  REKLAMA

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA