Jakie środki unijne będą przeznaczone na zarządzanie kryzysowe
REKLAMA
Jednostki administracji publicznej stoją przed problemem zapewnienia finansowania działań wynikających z ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Dla większości gmin i powiatów obowiązkowe działania określone w tej ustawie mogą stanowić problem, głównie ze względów finansowych. Dlatego już teraz warto zastanowić się, czy istnieje możliwość otrzymania wsparcia z funduszy unijnych na realizację przynajmniej niektórych z nich.
Zgodnie z projektami dokumentów programowych do funduszy unijnych na lata 2007 - 2013 istnieje możliwość finansowania części zadań związanych z szeroko pojętym zarządzaniem kryzysowym. Źródłami finansowania mogą być zarówno regionalne programy operacyjne, jak i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.
Według wstępnych wytycznych zawartych w dokumentach programowych o doborze odpowiedniego projektu będzie decydować wartość inwestycji, zasięg projektu lub kubatura wybudowanych albo remontowanych obiektów. Podobnie jak w poprzednich latach większe projekty będą dofinansowane w ramach PO Infrastruktura i Środowisko, natomiast projekty o mniejszej wartości w ramach regionalnych programów operacyjnych.
W ramach programu Infrastruktura i Środowisko będzie można uzyskać wsparcie na działania wchodzące w zakres zarządzania kryzysowego, dla przykładu na:
l zabezpieczanie i stabilizację osuwisk oraz na modernizację i budowę umocnień brzegowych - Działanie 2.2 Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich,
l zwiększenie stopnia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwdziałania skutkom suszy między innymi przez budowę, modernizację lub poprawę stanu technicznego urządzeń przeciwpowodziowych - Działanie 3.1 Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego,
l przygotowanie studium wykonalności, projektu pilotażowego lub projektu wdrożeniowego w dziedzinie zarządzania kryzysowego w transporcie - Działanie 8.3 Rozwój inteligentnych systemów transportowych,
l rozwój ratownictwa medycznego niezbędnego do zabezpieczenia ochrony zdrowia w przypadku między innymi katastrof naturalnych - Priorytet XIII.
Jednostki samorządowe pragnące zrealizować projekty o mniejszej wartości mogą skorzystać z działań w ramach regionalnych programów operacyjnych. Działania poświęcone ochronie środowiska na poziomie regionalnym przewidują dofinansowanie projektów zmierzających do tworzenia systemów zapobiegania i zwalczania zagrożeń naturalnych i katastrof ekologicznych o charakterze naturalnym i technologicznym.
W zależności od województwa rodzaje dofinansowywanych działań mogą obejmować budowę, odbudowę, modernizację lub rozbudowę istniejących systemów zabezpieczenia przed zagrożeniami o charakterze klimatycznym, hydrologicznym, geologicznym i technologicznym. O wsparcie mogą się również ubiegać projekty zmierzające do budowy systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. budowa zbiorników wody lub ścieżek dojazdowych dla straży pożarnej. W niektórych województwach, jak np. dolnośląskim, dodatkowo dofinansowane będą projekty zmierzające do wsparcia działań realizowanych przez służby ratownicze.
Zakres działań objętych dofinansowaniem w poszczególnych województwach będzie mieć charakter podobny, jednak nie tożsamy, dlatego niezbędne jest indywidualne zapoznanie się z wytycznymi danego województwa.
Paulina Ożarowska
kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio
REKLAMA
REKLAMA