REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie środki unijne będą przeznaczone na zarządzanie kryzysowe

_ ŁS

REKLAMA

Jakie są możliwości finansowania ze środków europejskich zadań związanych z wchodzącą w życie ustawą o zarządzaniu kryzysowym? Jakiego rodzaju zadania związane z zarządzaniem kryzysowym mogą być współfinansowane środkami z funduszy europejskich?

Jednostki administracji publicznej stoją przed problemem zapewnienia finansowania działań wynikających z ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Dla większości gmin i powiatów obowiązkowe działania określone w tej ustawie mogą stanowić problem, głównie ze względów finansowych. Dlatego już teraz warto zastanowić się, czy istnieje możliwość otrzymania wsparcia z funduszy unijnych na realizację przynajmniej niektórych z nich.

Zgodnie z projektami dokumentów programowych do funduszy unijnych na lata 2007 - 2013 istnieje możliwość finansowania części zadań związanych z szeroko pojętym zarządzaniem kryzysowym. Źródłami finansowania mogą być zarówno regionalne programy operacyjne, jak i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Według wstępnych wytycznych zawartych w dokumentach programowych o doborze odpowiedniego projektu będzie decydować wartość inwestycji, zasięg projektu lub kubatura wybudowanych albo remontowanych obiektów. Podobnie jak w poprzednich latach większe projekty będą dofinansowane w ramach PO Infrastruktura i Środowisko, natomiast projekty o mniejszej wartości w ramach regionalnych programów operacyjnych.

W ramach programu Infrastruktura i Środowisko będzie można uzyskać wsparcie na działania wchodzące w zakres zarządzania kryzysowego, dla przykładu na:

l zabezpieczanie i stabilizację osuwisk oraz na modernizację i budowę umocnień brzegowych - Działanie 2.2 Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich,

l zwiększenie stopnia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwdziałania skutkom suszy między innymi przez budowę, modernizację lub poprawę stanu technicznego urządzeń przeciwpowodziowych - Działanie 3.1 Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego,

l przygotowanie studium wykonalności, projektu pilotażowego lub projektu wdrożeniowego w dziedzinie zarządzania kryzysowego w transporcie - Działanie 8.3 Rozwój inteligentnych systemów transportowych,

l rozwój ratownictwa medycznego niezbędnego do zabezpieczenia ochrony zdrowia w przypadku między innymi katastrof naturalnych - Priorytet XIII.

Jednostki samorządowe pragnące zrealizować projekty o mniejszej wartości mogą skorzystać z działań w ramach regionalnych programów operacyjnych. Działania poświęcone ochronie środowiska na poziomie regionalnym przewidują dofinansowanie projektów zmierzających do tworzenia systemów zapobiegania i zwalczania zagrożeń naturalnych i katastrof ekologicznych o charakterze naturalnym i technologicznym.

W zależności od województwa rodzaje dofinansowywanych działań mogą obejmować budowę, odbudowę, modernizację lub rozbudowę istniejących systemów zabezpieczenia przed zagrożeniami o charakterze klimatycznym, hydrologicznym, geologicznym i technologicznym. O wsparcie mogą się również ubiegać projekty zmierzające do budowy systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. budowa zbiorników wody lub ścieżek dojazdowych dla straży pożarnej. W niektórych województwach, jak np. dolnośląskim, dodatkowo dofinansowane będą projekty zmierzające do wsparcia działań realizowanych przez służby ratownicze.

Zakres działań objętych dofinansowaniem w poszczególnych województwach będzie mieć charakter podobny, jednak nie tożsamy, dlatego niezbędne jest indywidualne zapoznanie się z wytycznymi danego województwa.


Paulina Ożarowska

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA