REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie środki unijne będą przeznaczone na zarządzanie kryzysowe

_ ŁS

REKLAMA

Jakie są możliwości finansowania ze środków europejskich zadań związanych z wchodzącą w życie ustawą o zarządzaniu kryzysowym? Jakiego rodzaju zadania związane z zarządzaniem kryzysowym mogą być współfinansowane środkami z funduszy europejskich?

Jednostki administracji publicznej stoją przed problemem zapewnienia finansowania działań wynikających z ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Dla większości gmin i powiatów obowiązkowe działania określone w tej ustawie mogą stanowić problem, głównie ze względów finansowych. Dlatego już teraz warto zastanowić się, czy istnieje możliwość otrzymania wsparcia z funduszy unijnych na realizację przynajmniej niektórych z nich.

Zgodnie z projektami dokumentów programowych do funduszy unijnych na lata 2007 - 2013 istnieje możliwość finansowania części zadań związanych z szeroko pojętym zarządzaniem kryzysowym. Źródłami finansowania mogą być zarówno regionalne programy operacyjne, jak i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Według wstępnych wytycznych zawartych w dokumentach programowych o doborze odpowiedniego projektu będzie decydować wartość inwestycji, zasięg projektu lub kubatura wybudowanych albo remontowanych obiektów. Podobnie jak w poprzednich latach większe projekty będą dofinansowane w ramach PO Infrastruktura i Środowisko, natomiast projekty o mniejszej wartości w ramach regionalnych programów operacyjnych.

W ramach programu Infrastruktura i Środowisko będzie można uzyskać wsparcie na działania wchodzące w zakres zarządzania kryzysowego, dla przykładu na:

l zabezpieczanie i stabilizację osuwisk oraz na modernizację i budowę umocnień brzegowych - Działanie 2.2 Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich,

l zwiększenie stopnia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwdziałania skutkom suszy między innymi przez budowę, modernizację lub poprawę stanu technicznego urządzeń przeciwpowodziowych - Działanie 3.1 Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego,

l przygotowanie studium wykonalności, projektu pilotażowego lub projektu wdrożeniowego w dziedzinie zarządzania kryzysowego w transporcie - Działanie 8.3 Rozwój inteligentnych systemów transportowych,

l rozwój ratownictwa medycznego niezbędnego do zabezpieczenia ochrony zdrowia w przypadku między innymi katastrof naturalnych - Priorytet XIII.

Jednostki samorządowe pragnące zrealizować projekty o mniejszej wartości mogą skorzystać z działań w ramach regionalnych programów operacyjnych. Działania poświęcone ochronie środowiska na poziomie regionalnym przewidują dofinansowanie projektów zmierzających do tworzenia systemów zapobiegania i zwalczania zagrożeń naturalnych i katastrof ekologicznych o charakterze naturalnym i technologicznym.

W zależności od województwa rodzaje dofinansowywanych działań mogą obejmować budowę, odbudowę, modernizację lub rozbudowę istniejących systemów zabezpieczenia przed zagrożeniami o charakterze klimatycznym, hydrologicznym, geologicznym i technologicznym. O wsparcie mogą się również ubiegać projekty zmierzające do budowy systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. budowa zbiorników wody lub ścieżek dojazdowych dla straży pożarnej. W niektórych województwach, jak np. dolnośląskim, dodatkowo dofinansowane będą projekty zmierzające do wsparcia działań realizowanych przez służby ratownicze.

Zakres działań objętych dofinansowaniem w poszczególnych województwach będzie mieć charakter podobny, jednak nie tożsamy, dlatego niezbędne jest indywidualne zapoznanie się z wytycznymi danego województwa.


Paulina Ożarowska

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA