REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie fundusze europejskie mogą wesprzeć przedsięwzięcia związane z transportem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Pierzga

REKLAMA

Jakie są możliwości pozyskiwania środków europejskich na finansowanie inwestycji w zakresie transportu publicznego w gminie, powiecie i województwie przez jednostki samorządu terytorialnego?
Źródłem finansowania największych projektów w dziedzinie transportu publicznego będzie Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Beneficjenci programu (miasta na prawach powiatu, instytucje odpowiedzialne za transport publiczny w metropoliach: warszawskiej, katowickiej, wrocławskiej, łódzkiej, trójmiejskiej, krakowskiej, poznańskiej, bydgosko-toruńskiej, szczecińskiej) realizujący projekty współfinansowane z PO IiŚ będą mogli liczyć na zwrot do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

W ramach PO IiŚ znacząco zmodernizowany może zostać transport miejski na terenie obszarów metropolitalnych, gdzie głównym celem jest dążenie do wzrostu znaczenia komunikacji publicznej a przez to ograniczenie ruchu samochodowego. Zrealizowane będą mogły zostać projekty związane z rozbudową szybkiej kolei miejskiej, linii tramwajowych czy trolejbusowych. Obejmą one swym zasięgiem zakup nowoczesnego taboru, a także budowę i rozbudowę stacji i węzłów przesiadkowych. Bazujące na łączności radiowej systemy telematyczne sterujące ruchem, usprawnią przejazd pojazdów komunikacji miejskiej przez skrzyżowania na terenie metropolii, skracając czas podróży.

Drugim najważniejszym źródłem finansowania działań przy wsparciu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 w zakresie transportu publicznego dla województw, powiatów i gmin są regionalne programy operacyjne (RPO).

Wsparcie w ramach RPO w miastach będzie mogło być wykorzystane na rozbudowę i modernizację infrastruktury transportu miejskiego mającego stanowić alternatywę dla przemieszczania się samochodem. Komunikacja miejska może więc zostać wyposażona w nowoczesne systemy sterowania ruchem, systemy dystrybucji biletów, jak i w ekologiczne środki transportu. Ponadto w nowym okresie finansowania promowana będzie idea transportu intermodalnego, integrująca różne środki transportu miejskiego w jedną spójną, całość. Przykładowo, w pobliżu dworców kolejowych będą mogły powstawać duże centra przystankowe linii autobusowych czy tramwajowych. Nadchodzą również lepsze czasy dla transportu kolejowego o oznaczeniu regionalnym i lokalnym. Z budżetów Regionalnych Programów Operacyjnych będzie mogła zostać współfinansowana modernizacja linii kolejowych, obiektów dworcowych, zakup nowego taboru i zespołów trakcyjnych. Niedoinwestowana dotychczas kolej ma szanse na znaczącą poprawę standardu świadczonych usług w zakresie przewozu osobowego.

O wsparcie zaplanowanych działań w ramach RPO ubiegać będą się mogły jednostki samorządu terytorialnego na poziomie województw, powiatów i gmin. Wysokość udzielonego wsparcia będzie uzależniona od typu projektu i będzie wynosić od 50 do 85 proc. kosztów kwalifikowanych danego przedsięwzięcia.

Dodatkowym źródłem finansowania projektów z zakresu transportu publicznego w nowym okresie programowania objętych zostało pięć województw, jak: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Dzięki niemu możliwe będzie usprawnienie komunikacji publicznej w miastach wojewódzkich oraz ułatwienie dojazdu z obszarów podmiejskich czy gmin ościennych do centrum poprzez budowę oraz zakup infrastruktury transportowej w zakresie tramwajów, trolejbusów, autobusów, kolei. Wartość dofinansowania, o jaką będą mogli starać się beneficjenci w ramach PO RPW, stanowi do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.


TOMASZ PIERZGA, WOJCIECH STELMASZAK

Progress Consulting Wrocław

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA