REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie fundusze europejskie mogą wesprzeć przedsięwzięcia związane z transportem

Tomasz Pierzga

REKLAMA

Jakie są możliwości pozyskiwania środków europejskich na finansowanie inwestycji w zakresie transportu publicznego w gminie, powiecie i województwie przez jednostki samorządu terytorialnego?
Źródłem finansowania największych projektów w dziedzinie transportu publicznego będzie Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Beneficjenci programu (miasta na prawach powiatu, instytucje odpowiedzialne za transport publiczny w metropoliach: warszawskiej, katowickiej, wrocławskiej, łódzkiej, trójmiejskiej, krakowskiej, poznańskiej, bydgosko-toruńskiej, szczecińskiej) realizujący projekty współfinansowane z PO IiŚ będą mogli liczyć na zwrot do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

W ramach PO IiŚ znacząco zmodernizowany może zostać transport miejski na terenie obszarów metropolitalnych, gdzie głównym celem jest dążenie do wzrostu znaczenia komunikacji publicznej a przez to ograniczenie ruchu samochodowego. Zrealizowane będą mogły zostać projekty związane z rozbudową szybkiej kolei miejskiej, linii tramwajowych czy trolejbusowych. Obejmą one swym zasięgiem zakup nowoczesnego taboru, a także budowę i rozbudowę stacji i węzłów przesiadkowych. Bazujące na łączności radiowej systemy telematyczne sterujące ruchem, usprawnią przejazd pojazdów komunikacji miejskiej przez skrzyżowania na terenie metropolii, skracając czas podróży.

Drugim najważniejszym źródłem finansowania działań przy wsparciu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 w zakresie transportu publicznego dla województw, powiatów i gmin są regionalne programy operacyjne (RPO).

Wsparcie w ramach RPO w miastach będzie mogło być wykorzystane na rozbudowę i modernizację infrastruktury transportu miejskiego mającego stanowić alternatywę dla przemieszczania się samochodem. Komunikacja miejska może więc zostać wyposażona w nowoczesne systemy sterowania ruchem, systemy dystrybucji biletów, jak i w ekologiczne środki transportu. Ponadto w nowym okresie finansowania promowana będzie idea transportu intermodalnego, integrująca różne środki transportu miejskiego w jedną spójną, całość. Przykładowo, w pobliżu dworców kolejowych będą mogły powstawać duże centra przystankowe linii autobusowych czy tramwajowych. Nadchodzą również lepsze czasy dla transportu kolejowego o oznaczeniu regionalnym i lokalnym. Z budżetów Regionalnych Programów Operacyjnych będzie mogła zostać współfinansowana modernizacja linii kolejowych, obiektów dworcowych, zakup nowego taboru i zespołów trakcyjnych. Niedoinwestowana dotychczas kolej ma szanse na znaczącą poprawę standardu świadczonych usług w zakresie przewozu osobowego.

O wsparcie zaplanowanych działań w ramach RPO ubiegać będą się mogły jednostki samorządu terytorialnego na poziomie województw, powiatów i gmin. Wysokość udzielonego wsparcia będzie uzależniona od typu projektu i będzie wynosić od 50 do 85 proc. kosztów kwalifikowanych danego przedsięwzięcia.

Dodatkowym źródłem finansowania projektów z zakresu transportu publicznego w nowym okresie programowania objętych zostało pięć województw, jak: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Dzięki niemu możliwe będzie usprawnienie komunikacji publicznej w miastach wojewódzkich oraz ułatwienie dojazdu z obszarów podmiejskich czy gmin ościennych do centrum poprzez budowę oraz zakup infrastruktury transportowej w zakresie tramwajów, trolejbusów, autobusów, kolei. Wartość dofinansowania, o jaką będą mogli starać się beneficjenci w ramach PO RPW, stanowi do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.


TOMASZ PIERZGA, WOJCIECH STELMASZAK

Progress Consulting Wrocław

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA