REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie fundusze europejskie mogą wesprzeć przedsięwzięcia związane z transportem

Tomasz Pierzga

REKLAMA

Jakie są możliwości pozyskiwania środków europejskich na finansowanie inwestycji w zakresie transportu publicznego w gminie, powiecie i województwie przez jednostki samorządu terytorialnego?
Źródłem finansowania największych projektów w dziedzinie transportu publicznego będzie Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Beneficjenci programu (miasta na prawach powiatu, instytucje odpowiedzialne za transport publiczny w metropoliach: warszawskiej, katowickiej, wrocławskiej, łódzkiej, trójmiejskiej, krakowskiej, poznańskiej, bydgosko-toruńskiej, szczecińskiej) realizujący projekty współfinansowane z PO IiŚ będą mogli liczyć na zwrot do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

W ramach PO IiŚ znacząco zmodernizowany może zostać transport miejski na terenie obszarów metropolitalnych, gdzie głównym celem jest dążenie do wzrostu znaczenia komunikacji publicznej a przez to ograniczenie ruchu samochodowego. Zrealizowane będą mogły zostać projekty związane z rozbudową szybkiej kolei miejskiej, linii tramwajowych czy trolejbusowych. Obejmą one swym zasięgiem zakup nowoczesnego taboru, a także budowę i rozbudowę stacji i węzłów przesiadkowych. Bazujące na łączności radiowej systemy telematyczne sterujące ruchem, usprawnią przejazd pojazdów komunikacji miejskiej przez skrzyżowania na terenie metropolii, skracając czas podróży.

Drugim najważniejszym źródłem finansowania działań przy wsparciu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 w zakresie transportu publicznego dla województw, powiatów i gmin są regionalne programy operacyjne (RPO).

Wsparcie w ramach RPO w miastach będzie mogło być wykorzystane na rozbudowę i modernizację infrastruktury transportu miejskiego mającego stanowić alternatywę dla przemieszczania się samochodem. Komunikacja miejska może więc zostać wyposażona w nowoczesne systemy sterowania ruchem, systemy dystrybucji biletów, jak i w ekologiczne środki transportu. Ponadto w nowym okresie finansowania promowana będzie idea transportu intermodalnego, integrująca różne środki transportu miejskiego w jedną spójną, całość. Przykładowo, w pobliżu dworców kolejowych będą mogły powstawać duże centra przystankowe linii autobusowych czy tramwajowych. Nadchodzą również lepsze czasy dla transportu kolejowego o oznaczeniu regionalnym i lokalnym. Z budżetów Regionalnych Programów Operacyjnych będzie mogła zostać współfinansowana modernizacja linii kolejowych, obiektów dworcowych, zakup nowego taboru i zespołów trakcyjnych. Niedoinwestowana dotychczas kolej ma szanse na znaczącą poprawę standardu świadczonych usług w zakresie przewozu osobowego.

O wsparcie zaplanowanych działań w ramach RPO ubiegać będą się mogły jednostki samorządu terytorialnego na poziomie województw, powiatów i gmin. Wysokość udzielonego wsparcia będzie uzależniona od typu projektu i będzie wynosić od 50 do 85 proc. kosztów kwalifikowanych danego przedsięwzięcia.

Dodatkowym źródłem finansowania projektów z zakresu transportu publicznego w nowym okresie programowania objętych zostało pięć województw, jak: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Dzięki niemu możliwe będzie usprawnienie komunikacji publicznej w miastach wojewódzkich oraz ułatwienie dojazdu z obszarów podmiejskich czy gmin ościennych do centrum poprzez budowę oraz zakup infrastruktury transportowej w zakresie tramwajów, trolejbusów, autobusów, kolei. Wartość dofinansowania, o jaką będą mogli starać się beneficjenci w ramach PO RPW, stanowi do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.


TOMASZ PIERZGA, WOJCIECH STELMASZAK

Progress Consulting Wrocław

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

35-godzinny tydzień pracy dla urzędników miejskich. Już od 1 lipca w jednym z miast

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

REKLAMA

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA