REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie korzyści mają samorządy przy korzystaniu z leasingu

AO

REKLAMA

Na czym polega opłacalność leasingu? Jaka jest droga do podpisania umowy? Jak wygląda procedura stosowana w finansowaniu leasingiem komunalnym?

KARINA JANIK

specjalista ds. transakcji specjalnych w departamencie sprzedaży w Europejskim Funduszu Leasingowym

Leasingować można w zasadzie wszystko, począwszy od pojazdów (samochody osobowe, ciężarowe w tym autobusy), poprzez różnego rodzaju urządzenia, maszyny, szeroko pojętą nowoczesną technikę biurową, a kończąc na nieruchomościach, których leasing staje się coraz bardziej atrakcyjny dla sektora komunalnego.

W leasingu operacyjnym część kapitałowa i odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu. Leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasing operacyjny pozabilansowy nie powoduje wzrostu wskaźnika całkowitego zadłużenia jednostek samorządowych. Tych korzyści podatkowych nie gwarantuje kredyt.

Ponadto istnieje możliwość kwalifikowania leasingu, do dofinansowania ze środków unijnych. Leasing daje możliwość korzystania ze sprzętu bez konieczności jego zakupu. Raty leasingowe mogą być pokrywane z bieżących dochodów.

Zerowe wpłaty początkowe pozwalają na nieangażowanie środków własnych na początku inwestycji. Firmy leasingowe mogą zaoferować harmonogramy sezonowe opłat czynszu leasingowego. W takiej sytuacji leasingobiorca określa, kiedy może płacić większe raty, kiedy mniejsze, co uzależnione jest od osiąganych przez niego dochodów.

Ponadto stosowany jest leasing zwrotny wybranych składników majątku. Możliwe jest w nim uwolnienie kapitału drzemiącego w określonych dobrach i przeznaczenie go na dowolnie wybrany cel.

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno sprzęt nowy, jak i używany, zależnie od preferencji i posiadanych przez klienta środków finansowych.

Najwięcej umów leasingowych dochodzi do skutku na mocy wygranego przetargu ograniczonego bądź nieograniczonego. Zanim dojdzie do jego rozstrzygnięcia, zadaniem firmy leasingowej jest przygotowanie oferty zgodnie z parametrami transakcji zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ofertę należy złożyć u zamawiającego w terminie podanym w s.i.w.z. Najczęstszym kryterium wyboru oferty jest cena. Przygotowanie najwłaściwszej oferty jest możliwe po zaznajomieniu się z sytuacją prawną i finansową zamawiającego. Niewiedza oferenta co do sytuacji zamawiającego obciąża transakcję większym ryzykiem, co znajduje odbicie w droższej ofercie szczególnie wtedy. Udostępnianie dokumentów pozwalających na zaznajomienie się z kondycją danego podmiotu leży więc w interesie obu stron.

Po wyborze najkorzystniejszej oferty dochodzi do podpisania umowy. Prawo zamówień publicznych wyraźnie stanowi, że ilekroć jest mowa o dostawach, należy przez to rozumieć nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu. Skoro ustawa wyróżnia leasing jako jeden ze sposobów nabycia rzeczy, należy rozpisać przetarg również wtedy, gdy zamawiający zamierza pozyskać dane dobro w drodze leasingu.

WNIOSEK

Wymagane przez leasingodawcę dokumenty zależą od wartości przedmiotu zamówienia i rodzaju sprzętu. Niektóre procedury ograniczają formalności do minimum, jak np. procedura ekspres leasing, inne wymagają przedłożenia pełnej dokumentacji zamawiającego łącznie ze zgodą rady gminy czy powiatu.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA