REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie korzyści mają samorządy przy korzystaniu z leasingu

AO

REKLAMA

Na czym polega opłacalność leasingu? Jaka jest droga do podpisania umowy? Jak wygląda procedura stosowana w finansowaniu leasingiem komunalnym?

KARINA JANIK

specjalista ds. transakcji specjalnych w departamencie sprzedaży w Europejskim Funduszu Leasingowym

Leasingować można w zasadzie wszystko, począwszy od pojazdów (samochody osobowe, ciężarowe w tym autobusy), poprzez różnego rodzaju urządzenia, maszyny, szeroko pojętą nowoczesną technikę biurową, a kończąc na nieruchomościach, których leasing staje się coraz bardziej atrakcyjny dla sektora komunalnego.

W leasingu operacyjnym część kapitałowa i odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu. Leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasing operacyjny pozabilansowy nie powoduje wzrostu wskaźnika całkowitego zadłużenia jednostek samorządowych. Tych korzyści podatkowych nie gwarantuje kredyt.

Ponadto istnieje możliwość kwalifikowania leasingu, do dofinansowania ze środków unijnych. Leasing daje możliwość korzystania ze sprzętu bez konieczności jego zakupu. Raty leasingowe mogą być pokrywane z bieżących dochodów.

Zerowe wpłaty początkowe pozwalają na nieangażowanie środków własnych na początku inwestycji. Firmy leasingowe mogą zaoferować harmonogramy sezonowe opłat czynszu leasingowego. W takiej sytuacji leasingobiorca określa, kiedy może płacić większe raty, kiedy mniejsze, co uzależnione jest od osiąganych przez niego dochodów.

Ponadto stosowany jest leasing zwrotny wybranych składników majątku. Możliwe jest w nim uwolnienie kapitału drzemiącego w określonych dobrach i przeznaczenie go na dowolnie wybrany cel.

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno sprzęt nowy, jak i używany, zależnie od preferencji i posiadanych przez klienta środków finansowych.

Najwięcej umów leasingowych dochodzi do skutku na mocy wygranego przetargu ograniczonego bądź nieograniczonego. Zanim dojdzie do jego rozstrzygnięcia, zadaniem firmy leasingowej jest przygotowanie oferty zgodnie z parametrami transakcji zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ofertę należy złożyć u zamawiającego w terminie podanym w s.i.w.z. Najczęstszym kryterium wyboru oferty jest cena. Przygotowanie najwłaściwszej oferty jest możliwe po zaznajomieniu się z sytuacją prawną i finansową zamawiającego. Niewiedza oferenta co do sytuacji zamawiającego obciąża transakcję większym ryzykiem, co znajduje odbicie w droższej ofercie szczególnie wtedy. Udostępnianie dokumentów pozwalających na zaznajomienie się z kondycją danego podmiotu leży więc w interesie obu stron.

Po wyborze najkorzystniejszej oferty dochodzi do podpisania umowy. Prawo zamówień publicznych wyraźnie stanowi, że ilekroć jest mowa o dostawach, należy przez to rozumieć nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu. Skoro ustawa wyróżnia leasing jako jeden ze sposobów nabycia rzeczy, należy rozpisać przetarg również wtedy, gdy zamawiający zamierza pozyskać dane dobro w drodze leasingu.

WNIOSEK

Wymagane przez leasingodawcę dokumenty zależą od wartości przedmiotu zamówienia i rodzaju sprzętu. Niektóre procedury ograniczają formalności do minimum, jak np. procedura ekspres leasing, inne wymagają przedłożenia pełnej dokumentacji zamawiającego łącznie ze zgodą rady gminy czy powiatu.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA