REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacyjność to wdrożenie nowości w praktyce

Mariusz Jendra

REKLAMA

REKLAMA

Według Unii Europejskiej, innowacyjność oznacza wdrożenie nowości w praktyce. Takie rozumienie tego pojęcia jest kluczem do ubiegania się o środki na działania innowacyjne.

Odkrycia czegoś nowego w wyniku badań nie można nazwać innowacyjnością. Wynalazek staje się nią bowiem dopiero wtedy, gdy jest wdrożony do praktyki. Takie rozumienie tego pojęcia zawierają wszystkie unijne dokumenty i wytyczne. A to one są podstawą do ubiegania się o środki pomocowe z funduszy strukturalnych. Tak też termin ten wyjaśniał Sergiusz Strykowski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na szkoleniu „Możliwości finansowania innowacyjnych projektów ICT w regionach z programów wspólnotowych w latach 2007-2009” zorganizowanym 25 października br. w Warszawie przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

REKLAMA

Cztery obszary nowości

Istnieją cztery obszary innowacji:

• produkty,

• procesy,

• marketing oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• organizacja.

Innowacyjny produkt to taki, który jest nowy i został zaoferowany na rynku (efekt widoczny jest na zewnątrz przedsiębiorstwa). Zaś proces, metoda marketingowa lub nowa struktura stają się innowacyjne dopiero po zastosowaniu w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (efekt widoczny jest wewnątrz przedsiębiorstwa).

Za przedsięwzięcie innowacyjne można uznać takie, które wprowadza pewną nowość do praktyki.

Relatywność pojęcia

Pojęcie innowacji nie ma charakteru obiektywnego. Jest ono relatywne w odniesieniu do konkretnej jednostki (przedsiębiorstwa, instytucji, urzędu). Jeżeli weźmiemy pod uwagę dwa przedsiębiorstwa, z których jedno stosuje pewną technologię, a drugie jej nie stosuje, to wdrożenie tej nowinki w drugiej firmie jest innowacją. Co więcej, pierwsze przedsiębiorstwo, jeżeli chciałoby zwielokrotnić zastosowanie tej technologii, to nie jest już uznawane za innowacyjne.

- Innowacje są dla opóźnionych, chyba że jest się najnowocześniejszym na świecie - tłumaczy Sergiusz Strykowski.

 

Pomoc publiczna dla instytucji innowacyjnych

Powyższe zasady uznawane są przez kraje OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), w tym państwa Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, innowacyjna jest taka instytucja, w której w przyjętym okresie obserwacji (np. trzech ostatnich latach) dokonano innowacji, czyli wprowadzono pewną nowość do praktyki, w jednej z wymienionych wyżej sfer, tj. do produktu (towaru lub usługi), procesu, marketingu lub organizacji.

Z definicji tej wynika, że firmą innowacyjną nie jest instytucja, która dysponuje pewną technologią i sprzedaje ją innym, ale jej nie rozwija.

Z takiego rozumienia pojęcia innowacyjność wynikają zasady udzielania pomocy publicznej firmom.

WAŻNE

Dofinansowanie na działalność innowacyjną mogą otrzymać tylko organizacje, w których dzięki innowacji ma miejsce rozwój.

Instytucja, która otrzyma unijne dofinansowanie na innowacje, środki te może przeznaczyć na:

• własną działalność badawczo-rozwojową,

• współpracę z innymi instytucjami, w tym naukowymi, badawczo-wdrożeniowymi, zajmującymi się transferem technologii,

• zakup wiedzy i technologii.

Dotację może np. otrzymać instytucja chcąca kupić najnowszą technologię (i wdrożyć ją) od dysponującego nią przedsiębiorstwa (badawczego, rozwojowego). Wyjaśnienie terminu jest kluczem do ubiegania się o środki unijne.

Mariusz Jendra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA