REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć gminy wiejskie

AO

REKLAMA

Jakie projekty zgłaszane przez samorządy wiejskie będą mogły być dofinansowane w ramach programów operacyjnych? Czy z PO Infrastruktura i Środowisko gminy wiejskie będą mogły otrzymać dotacje? Co to jest linia demarkacyjna?

Programy operacyjne w ramach polityki spójności, które najbardziej będą się przyczyniać do realizacji jednego z celów Narodowej Strategii Spójności, jakim jest wyrównywanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarach wiejskich, to przede wszystkim 16 regionalnych programów operacyjnych, a także PO Infrastruktura i Środowisko oraz PO Kapitał Ludzki.

REKLAMA

Pod względem wsparcia lokalnej infrastruktury największe możliwości dają RPO.

Szczegółowe opisy osi priorytetowych lub ich projekty znajdują się na stronach internetowych poszczególnych Instytucji Zarządzających RPO (urzędów marszałkowskich). Dokumenty te określają typy projektów, rodzaje beneficjentów, wielkość wsparcia itp. dla każdego z działań przewidzianych w RPO. Link do strony MRR dotyczący poszczególnych RPO to:

http://www.mrr.gov.pl/ProgramyOperacyjne+200-;2013/regionalne/

Program Infrastruktura i Środowisko koncentruje się na największych projektach o charakterze ponadregionalnym, jednak także w tym programie istnieje potencjalna możliwość ubiegania się o wsparcie przez gminy wiejskie. Będą mogły się ubiegać o dofinansowanie m.in. w zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wodno-ściekowej, o ile gmina jest częścią większej aglomeracji,

• ochrony przyrody, zwłaszcza jeśli na terenie gminy znajdują się obszary chronione,

• odnawialnych źródeł energii.

Ponadto niektóre rodzaje infrastruktury w gminach wiejskich będą mogły uzyskać wsparcie ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

REKLAMA

Dla zapobiegania podwójnemu finansowaniu projektów opracowany został dokument pod nazwą Linia demarkacyjna pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Dokument ten identyfikuje szczegółowe kryteria (wartość projektu, rodzaj beneficjenta lub lokalizacja przedsięwzięcia) wskazujące możliwość realizacji projektów w danym programie operacyjnym.

Linia demarkacyjna pomoże beneficjentom określić, w jakim programie operacyjnym jest możliwość dofinansowania konkretnej inwestycji (np. czy dany projekt gminy wiejskiej dotyczący gospodarki wodno-ściekowej może ubiegać się o wsparcie w ramach RPO czy PROW).

Linia demarkacyjna zamieszczona jest na stronie internetowej MRR pod adresem http://www.mrr. gov.pl/ProgramyOperacyjne+200-;2013/Linia+demarkacyjna/

REKLAMA

Zakres dokumentów wymaganych do złożenia razem z wnioskiem o dofinansowanie określa instytucja zarządzająca danym programem operacyjnym. Wszystkie wymagane dokumenty składane przez wnioskodawców (w tym studium wykonalności) podlegać będą ocenie zarówno formalnej, jak i merytorycznej, zatem ich jakość będzie miała wpływ na otrzymanie dofinansowania. Wszelkie informacje na temat wzoru wniosku oraz wymaganych załączników udzielane są przez instytucje zarządzające, aktualne informacje znajdują się m.in. na ich stronach internetowych.

W 2008 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje wspólnie z urzędami marszałkowskimi stworzenie systemu informacji nt. funduszy europejskich na lata 2007-2013. Będzie on opierał się na wykorzystaniu już istniejących punktów informacyjnych działających w strukturach poszczególnych urzędów, tak by potencjalni beneficjenci mogli w jednym miejscu uzyskać pełną informację o możliwościach skorzystania z funduszy unijnych dostępnych na terenie danego województwa.


Stanisław Krakowski

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA