REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć gminy wiejskie

AO

REKLAMA

Jakie projekty zgłaszane przez samorządy wiejskie będą mogły być dofinansowane w ramach programów operacyjnych? Czy z PO Infrastruktura i Środowisko gminy wiejskie będą mogły otrzymać dotacje? Co to jest linia demarkacyjna?

Programy operacyjne w ramach polityki spójności, które najbardziej będą się przyczyniać do realizacji jednego z celów Narodowej Strategii Spójności, jakim jest wyrównywanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarach wiejskich, to przede wszystkim 16 regionalnych programów operacyjnych, a także PO Infrastruktura i Środowisko oraz PO Kapitał Ludzki.

REKLAMA

Pod względem wsparcia lokalnej infrastruktury największe możliwości dają RPO.

Szczegółowe opisy osi priorytetowych lub ich projekty znajdują się na stronach internetowych poszczególnych Instytucji Zarządzających RPO (urzędów marszałkowskich). Dokumenty te określają typy projektów, rodzaje beneficjentów, wielkość wsparcia itp. dla każdego z działań przewidzianych w RPO. Link do strony MRR dotyczący poszczególnych RPO to:

http://www.mrr.gov.pl/ProgramyOperacyjne+200-;2013/regionalne/

Program Infrastruktura i Środowisko koncentruje się na największych projektach o charakterze ponadregionalnym, jednak także w tym programie istnieje potencjalna możliwość ubiegania się o wsparcie przez gminy wiejskie. Będą mogły się ubiegać o dofinansowanie m.in. w zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wodno-ściekowej, o ile gmina jest częścią większej aglomeracji,

• ochrony przyrody, zwłaszcza jeśli na terenie gminy znajdują się obszary chronione,

• odnawialnych źródeł energii.

Ponadto niektóre rodzaje infrastruktury w gminach wiejskich będą mogły uzyskać wsparcie ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

REKLAMA

Dla zapobiegania podwójnemu finansowaniu projektów opracowany został dokument pod nazwą Linia demarkacyjna pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Dokument ten identyfikuje szczegółowe kryteria (wartość projektu, rodzaj beneficjenta lub lokalizacja przedsięwzięcia) wskazujące możliwość realizacji projektów w danym programie operacyjnym.

Linia demarkacyjna pomoże beneficjentom określić, w jakim programie operacyjnym jest możliwość dofinansowania konkretnej inwestycji (np. czy dany projekt gminy wiejskiej dotyczący gospodarki wodno-ściekowej może ubiegać się o wsparcie w ramach RPO czy PROW).

Linia demarkacyjna zamieszczona jest na stronie internetowej MRR pod adresem http://www.mrr. gov.pl/ProgramyOperacyjne+200-;2013/Linia+demarkacyjna/

REKLAMA

Zakres dokumentów wymaganych do złożenia razem z wnioskiem o dofinansowanie określa instytucja zarządzająca danym programem operacyjnym. Wszystkie wymagane dokumenty składane przez wnioskodawców (w tym studium wykonalności) podlegać będą ocenie zarówno formalnej, jak i merytorycznej, zatem ich jakość będzie miała wpływ na otrzymanie dofinansowania. Wszelkie informacje na temat wzoru wniosku oraz wymaganych załączników udzielane są przez instytucje zarządzające, aktualne informacje znajdują się m.in. na ich stronach internetowych.

W 2008 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje wspólnie z urzędami marszałkowskimi stworzenie systemu informacji nt. funduszy europejskich na lata 2007-2013. Będzie on opierał się na wykorzystaniu już istniejących punktów informacyjnych działających w strukturach poszczególnych urzędów, tak by potencjalni beneficjenci mogli w jednym miejscu uzyskać pełną informację o możliwościach skorzystania z funduszy unijnych dostępnych na terenie danego województwa.


Stanisław Krakowski

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA