REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć gminy wiejskie

AO

REKLAMA

Jakie projekty zgłaszane przez samorządy wiejskie będą mogły być dofinansowane w ramach programów operacyjnych? Czy z PO Infrastruktura i Środowisko gminy wiejskie będą mogły otrzymać dotacje? Co to jest linia demarkacyjna?

Programy operacyjne w ramach polityki spójności, które najbardziej będą się przyczyniać do realizacji jednego z celów Narodowej Strategii Spójności, jakim jest wyrównywanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarach wiejskich, to przede wszystkim 16 regionalnych programów operacyjnych, a także PO Infrastruktura i Środowisko oraz PO Kapitał Ludzki.

REKLAMA

Pod względem wsparcia lokalnej infrastruktury największe możliwości dają RPO.

Szczegółowe opisy osi priorytetowych lub ich projekty znajdują się na stronach internetowych poszczególnych Instytucji Zarządzających RPO (urzędów marszałkowskich). Dokumenty te określają typy projektów, rodzaje beneficjentów, wielkość wsparcia itp. dla każdego z działań przewidzianych w RPO. Link do strony MRR dotyczący poszczególnych RPO to:

http://www.mrr.gov.pl/ProgramyOperacyjne+200-;2013/regionalne/

Program Infrastruktura i Środowisko koncentruje się na największych projektach o charakterze ponadregionalnym, jednak także w tym programie istnieje potencjalna możliwość ubiegania się o wsparcie przez gminy wiejskie. Będą mogły się ubiegać o dofinansowanie m.in. w zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wodno-ściekowej, o ile gmina jest częścią większej aglomeracji,

• ochrony przyrody, zwłaszcza jeśli na terenie gminy znajdują się obszary chronione,

• odnawialnych źródeł energii.

Ponadto niektóre rodzaje infrastruktury w gminach wiejskich będą mogły uzyskać wsparcie ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

REKLAMA

Dla zapobiegania podwójnemu finansowaniu projektów opracowany został dokument pod nazwą Linia demarkacyjna pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Dokument ten identyfikuje szczegółowe kryteria (wartość projektu, rodzaj beneficjenta lub lokalizacja przedsięwzięcia) wskazujące możliwość realizacji projektów w danym programie operacyjnym.

Linia demarkacyjna pomoże beneficjentom określić, w jakim programie operacyjnym jest możliwość dofinansowania konkretnej inwestycji (np. czy dany projekt gminy wiejskiej dotyczący gospodarki wodno-ściekowej może ubiegać się o wsparcie w ramach RPO czy PROW).

Linia demarkacyjna zamieszczona jest na stronie internetowej MRR pod adresem http://www.mrr. gov.pl/ProgramyOperacyjne+200-;2013/Linia+demarkacyjna/

REKLAMA

Zakres dokumentów wymaganych do złożenia razem z wnioskiem o dofinansowanie określa instytucja zarządzająca danym programem operacyjnym. Wszystkie wymagane dokumenty składane przez wnioskodawców (w tym studium wykonalności) podlegać będą ocenie zarówno formalnej, jak i merytorycznej, zatem ich jakość będzie miała wpływ na otrzymanie dofinansowania. Wszelkie informacje na temat wzoru wniosku oraz wymaganych załączników udzielane są przez instytucje zarządzające, aktualne informacje znajdują się m.in. na ich stronach internetowych.

W 2008 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje wspólnie z urzędami marszałkowskimi stworzenie systemu informacji nt. funduszy europejskich na lata 2007-2013. Będzie on opierał się na wykorzystaniu już istniejących punktów informacyjnych działających w strukturach poszczególnych urzędów, tak by potencjalni beneficjenci mogli w jednym miejscu uzyskać pełną informację o możliwościach skorzystania z funduszy unijnych dostępnych na terenie danego województwa.


Stanisław Krakowski

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA