REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne wybory do władz lokalnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Sobiech

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższym czasie w wielu jednostkach samorządu terytorialnego zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające radnych oraz wybory przedterminowe wójtów. W większości przypadków przyczyną wyborów jest rezygnacja danej osoby z mandatu.

Z informacji uzyskanych w Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w najbliższym czasie dojedzie do wyborów uzupełniających w ponad 58 jednostkach samorządu terytorialnego. Również służby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informują o konieczności przeprowadzenia wyborów, udostępniając nowe projekty rozporządzeń w sprawie przedterminowych wyborów w gminach. Najczęstszą przyczyną wyborów jest dobrowolna rezygnacja kandydata bądź też jego śmierć.

REKLAMA

Dzisiaj przedstawiam opinie doświadczonych samorządowców na temat cech, którymi powinien odznaczać się dobry kandydat na szefa lokalnej społeczności.

Stabilność władzy

REKLAMA

Zdaniem Jarosława Kapsy z Urzędu Miejskiego w Częstochowie, stabilność władzy wykonawczej przynosi dobre efekty. Jego zdaniem szczególnie jest to widoczne w miastach rządzonych od dawna przez tych samych prezydentów: w Chorzowie, gdzie od 1990 roku prezydentem jest Marek Kopel, w Gliwicach (od 15 lat Zygmunt Frankiewicz), w Gdyni, w Katowicach itd.

- Mocna pozycja i osobisty autorytet tych prezydentów pozwala konsekwentnie realizować politykę rozwoju. Tam, gdzie nie ma takiej stabilizacji, przeważa asekuranctwo - tłumaczy Jarosław Kapsa.

Dodaje, że cechy osobiste lokalnych liderów, tak jak i jakość kapitału społecznego gminy, to dziś czynniki, od których zależy rozwój bądź stagnacja małych ojczyzn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Są to czynniki ważniejsze od położenia geograficznego, zasobów surowcowych itd. Warto to sobie uświadomić, podejmując decyzję wyborczą. I warto podtrzymać zaufanie do wybranej władzy, nim niechcący nie oddamy jej w ręce nieodpowiedzialnej przed nikim mniejszościowej grupy. - podsumowuje Jarosław Kapsa.

Władza jak służba

REKLAMA

Zdaniem Mirosława Mikietyńskiego, prezydenta Koszalina, aby być dobrym włodarzem gminy, trzeba przede wszystkim czuć się jej gospodarzem i swoją pracę traktować jak służbę, a nie okazję do zaistnienia lub - co gorsza - poprawienia stanu majątkowego swoich najbliższych i znajomych.

- Pamiętać należy o tym, aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony i na tyle aktywny, żeby nie powtórzył się czarny scenariusz miast dawnej NRD, gdzie liczba mieszkańców spadła o połowę. Aby było to możliwe, potrzebna jest wizja rozwoju gminy, jej strategia i odwaga, by wprowadzać zawarte tam zadania w życie. Ale sama wizja i odwaga to za mało: konieczna jest także umiejętność nowoczesnego i sprawnego zarządzania - zarówno majątkiem gminy, jak i pracującymi na rzecz samorządu ludźmi - wyjaśnia Mirosław Mikietyński.

Gospodarz Koszalina zwraca również uwagę na konieczność poświęcania czasu na sprawy istotne dla mieszkańców.

- W gminie nie ma ważnych i mniej ważnych problemów - każdemu trzeba poświęcić czas. Dlatego w Koszalinie raz w tygodniu do prezydenta i jego zastępców mogą przyjść mieszkańcy i przedstawić swoje problemy. Naszym zadaniem jest pomóc koszalinianom w sposób odpowiedzialny i jednocześnie zgodny z prawem. Bo kolejnym podstawowym filarem zrozumienia między władzą a mieszkańcami jest działanie przy tzw. otwartej kurtynie. Z jednej strony mieszkańcy mają dostęp do wszelkich interesujących ich informacji, z drugiej zaś nabierają pewności, że władza niczego przed nimi nie ukrywa. Dostęp ten powinien być jak najbardziej powszechny - mieszkańcy muszą mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z władzą gminy. My takie spotkania organizujemy raz na dwa miesiące. Dla ludzi, którzy mają mniej czasu, proponuję stronę internetową, gdzie można uzyskać odpowiedź na zadane mi pytania i spotkać się ze mną na czacie. Tego typu działania budują zaufanie między władzą a społeczeństwem i są podstawą społeczeństwa obywatelskiego - podpowiada chętnym do objęcia funkcji wójta prezydent Koszalina.

Umiejętność przewidywania

W opinii Wojciecha Kudelskiego, prezydenta Siedlec, dobry gospodarz musi umieć przewidywać długofalowe efekty zarówno pozytywne, jak i ewentualnie negatywne swojego działania.

- Skuteczne zarządzanie samorządem zależy też w dużej mierze od umiejętności zbudowania wokół siebie zespołu kompetentnych ludzi, potrafiących w odpowiedzialny i skuteczny sposób realizować zadania nakreślone przez szefa samorządu. Wójt, burmistrz czy prezydent musi być menedżerem, który potrafi myśleć strategicznie o przyszłości, a obecnie wymaga to także skuteczności w relacjach z innymi instytucjami publicznymi. Tak naprawdę bardzo wiele można zrobić dopiero pozyskując wsparcie finansowe z zewnątrz. Sprawujący władzę, który nie będzie miał wystarczająco determinacji, by ruszyć do instytucji dzielących np. fundusze unijne, zostanie daleko w tyle za swoimi kolegami, którzy będą aktywnie o to zabiegać - mówi Wojciech Kudelski.

 

 

 

Fot. Arch.

Filarem zrozumienia między władzą a mieszkańcami jest działanie przy tzw. otwartej kurtynie. Z jednej strony mieszkańcy mają dostęp do informacji, z drugiej zaś nabierają pewności, że władza niczego przed nimi nie ukrywa - mówi Mirosław Mikietyński, prezydent Koszalina.

 

 

Fot. Arch.

Zdaniem Wojciecha Kudelskiego prezydenta Siedlec, wójt, burmistrz czy prezydent musi być menedżerem, który potrafi myśleć strategicznie o przyszłości, a obecnie wymaga to także skuteczności w relacjach z innymi instytucjami publicznymi.

ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA