REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celnicy zagrożeni opcją zerową

REKLAMA

REKLAMA

GP dotarła do projektu zmieniającego ustawę o Służbie Celnej. Zakłada on m.in. zwolnienie i zatrudnienie na nowo wszystkich pracowników SC. Opcja zerowa zostanie przeprowadzona od 1 stycznia do końca marca 2009 r.

REKLAMA

Gazeta Prawna dotarła do projektu zmian do ustawy o Służbie Celnej oraz o zmianie niektórych ustaw. Projekt ten - jak zapewniał w wywiadzie dla GP szef Służby Celnej Jacek Kapica - ma poprawić organizację i funkcjonowanie Służby Celnej od początku 2009 roku. Niestety, po przeczytaniu projektu przygotowanego przez resort finansów można odnieść inne wrażenie - nie dość, że zasady działania w służbie będą zaostrzone, to dodatkowo celnicy mogą stanąć przed opcją zerową. Co to jest opcja zerowa? Zwolnienie wszystkich funkcjonariuszy i proponowanie im nowych warunków pracy. Jeśli je przyjmą, będą pracować dalej, jeśli nie - zostaną zwolnieni. Przed takim wyborem celnicy staną już z początkiem 2009 roku.

REKLAMA

Niektóre rozwiązania z projektu zmieniającego ustawę o Służbie Celnej do złudzenia przypominają rozwiązania, które zawierał projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, nad którym ministerstwo pracowało za czasów rządów PiS. Można tu wymienić m.in. wspomnianą opcję zerową czy prawo do zrzeszania się w jednym związku zawodowym.

Propozycja pracy dla celnika...

Zgodnie z przepisami przejściowymi projektu w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy - czyli trzy miesiące, licząc od 1 stycznia 2009 r. - funkcjonariusze oraz pracownicy pełniący służbę lub zatrudnieni w Służbie Celnej otrzymają pisemną propozycję pełnienia służby lub pracy. Propozycje przedkładane będą stosownie do posiadanych kwalifikacji, przebiegu i oceny dotychczasowej pracy. Propozycji takiej nie otrzymają osoby, które nie spełniają m.in. warunku posiadania nieposzlakowanej opinii.

REKLAMA

Funkcjonariusz lub pracownik, któremu przedstawiona zostanie propozycja zatrudnienia, będzie składał w terminie siedmiu dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie będzie równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia.

Funkcjonariusz lub pracownik, który nie otrzymał propozycji zatrudnienia lub odmówił jej przyjęcia, będzie miał prawo w terminie siedmiu dni od 31 marca 2009 r. złożyć umotywowane zastrzeżenie do kierownika urzędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierownik urzędu będzie zobowiązany w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania zastrzeżenia rozpatrzyć je i poinformować funkcjonariusza lub pracownika o sposobie jego załatwienia.

W przypadku odmowy przyjęcia propozycji zatrudnienia lub niezłożenia propozycji pełnienia służby funkcjonariusza będzie zwolniony ze służby:

• z upływem dwóch tygodni, w stosunku do funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej,

• z upływem trzech miesięcy, w stosunku do funkcjonariuszy w służbie stałej

- od dnia złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, od dnia do którego mógł złożyć takie oświadczenie lub od 31 marca 2009 r. w odniesieniu do osób, które propozycji zatrudnienia nie otrzymały.

 

...i dla cywila

Podobnie jak w przypadku funkcjonariuszy celnych w terminie trzech miesięcy od 1 stycznia 2009 r. urzędnicy służby cywilnej otrzymają pisemną propozycję pełnienia służby lub pracy. Kierownicy urzędu w ramach tej propozycji przedstawiają urzędnikowi propozycje zatrudnienia.

Urzędnik służby cywilnej będzie składał w terminie dziesięciu dni, od dnia jej doręczenia, pisemne oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest jednoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia.

Zaostrzenie kar

Opcja zerowa to nie jedyna zła wiadomość dla celników. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej modyfikuje niektóre rozwiązania dotyczące np. odpowiedzialności dyscyplinarnej celników czy zrzeszania się funkcjonariuszy w związkach zawodowych. Można odnieść wrażenie, że nowe propozycje to pokłosie styczniowych protestów celników.

Zaczynając od związków zawodowych, projekt zakłada, że funkcjonariusze będą mogli zrzeszać się w związku zawodowym funkcjonariuszy Służby Celnej. W Służbie Celnej będzie mógł działać tylko jeden związek zawodowy i związek ten nie będzie miał prawa do strajku. Podobne rozwiązanie zawierał projekt ustawy o KAS. Już w ubiegłym roku taka propozycja budziła zastrzeżenia co do zgodności takiego ograniczenia z konstytucją.

Dziś funkcjonariusze celni ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za naruszenie obowiązków służbowych. Projekt doprecyzowuje przypadki, za które celnik będzie odpowiadał dyscyplinarnie. Będą to m.in.: odmowa wykonania lub niewykonanie polecenia; zaniechanie czynności służbowej albo wykonanie jej w sposób niedbały lub nieprawidłowy; niedopełnienie obowiązków służbowych albo przekroczenie uprawnień; świadome wprowadzenie w błąd przełożonego lub innego funkcjonariusza, jeżeli spowodowało to lub mogło spowodować szkodę służbie, funkcjonariuszowi lub innej osobie; nieusprawiedliwione niestawienie się lub opuszczenie miejsca pełnienia służby.

Ponadto projekt zakłada, że funkcjonariusz pełniący służbę na określonych stanowiskach służbowych lub w określonych komórkach organizacyjnych albo przewidywany do takiej służby będzie mógł być poddany testowi sprawności fizycznej, badaniu psychologicznemu lub badaniu psychofizjologicznemu, mającym na celu sprawdzenie jego przydatności i predyspozycji do służby na tych stanowiskach lub w tych komórkach organizacyjnych. Celnicy powinni się cieszyć, że nie znalazł się tu przepis z ustawy o KAS zakładający przeprowadzanie badania na wariografach (wykrywaczach kłamstw).

Na koniec warto wspomnieć, że nowym rozwiązaniem, jakie znalazło się w projekcie, jest także możliwość przejścia do Służby Celnej funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

1 stycznia 2009 r. mają wejść w życie nowe rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o Służbie Celnej

 

 


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA