REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich funduszy można dofinansować gospodarkę odpadami

RL

REKLAMA

Jakie przedsięwzięcia związane ze środowiskiem będą wspierane z funduszy unijnych? Jakie działania związane z gospodarką odpadami będą wspierane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z regionalnych programów operacyjnych?

JAROGNIEW PODESZWA

REKLAMA

zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich F5 Konsulting w Poznaniu

Wnioski dotyczące gospodarki odpadami składać będzie można przede wszystkim w ramach ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz w 16 regionalnych (wojewódzkich) programach operacyjnych. Wśród 15 priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska znalazł się Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi zawierający Działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych.

REKLAMA

W zakresie gospodarki odpadami wspierane będą projekty dotyczące zapobiegania oraz ograniczania wytwarzania odpadów komunalnych, wdrażania technologii odzysku, w tym recyklingu, oraz wdrażania technologii ostatecznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych i likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów.

W ramach tego działania preferowane będą projekty zakładów zagospodarowania odpadów, które mają zdolność przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 150 tys. mieszkańców oraz stosują najlepsze dostępne techniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzyskane środki przeznaczyć będzie można m.in. na przygotowanie kompleksowych systemów gospodarowania odpadami, budowę punktów selektywnego zbierania odpadów, instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesu odzysku, instalacji do termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii czy też instalacji do unieszkodliwiania odpadów w procesach innych niż składowanie.

Na przedsięwzięcia w ramach tego działania przeznaczono, do roku 2013, blisko 1,2 mld euro.

REKLAMA

Nie przewiduje się ograniczenia dolnej wartości projektu, a minimalny poziom wkładu własnego wynosi 15 proc. Jednostkami wdrażającymi to działanie są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nabór wniosków powinien zostać uruchomiony już w najbliższym czasie.

Z kolej przedsięwzięcia o charakterze regionalnym mogą uzyskać wsparcie w ramach jednego z 16 regionalnych programów operacyjnych. Każdy z programów swoim zasięgiem obejmuje jedno województwo, na terenie którego zlokalizowane muszą być inwestycje objęte projektami. Istotne środki zarezerwowano także na działania polepszające stan środowiska naturalnego, w tym zagadnienia związane z gospodarką odpadami. Jako przykład może posłuży Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny (WRPO). Możliwości aplikowania o środki daje Priorytet III Środowisko przyrodnicze Działanie 3.1. Racjonalizacja gospodarki odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Kompleksowe projekty obejmować mogą m.in. instalacje sortowania odpadów, instalacje unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, instalacje odzysku odpadów, rekultywację składowisk czy też tworzenie punktów dobrowolnego składowania odpadów. Program regionalny przewiduje dofinansowanie projektów obejmujących swym zasięgiem od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców. W ramach WRPO na powyższe cele przeznaczono ponad 33 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. Wdrażanie tego działania powierzono wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Podstawową zasadą współfinansowania ze środków pomocowych jest refundacja wcześniej poniesionych wydatków.

RL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA