REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich funduszy można dofinansować gospodarkę odpadami

RL

REKLAMA

Jakie przedsięwzięcia związane ze środowiskiem będą wspierane z funduszy unijnych? Jakie działania związane z gospodarką odpadami będą wspierane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z regionalnych programów operacyjnych?

JAROGNIEW PODESZWA

REKLAMA

zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich F5 Konsulting w Poznaniu

Wnioski dotyczące gospodarki odpadami składać będzie można przede wszystkim w ramach ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz w 16 regionalnych (wojewódzkich) programach operacyjnych. Wśród 15 priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska znalazł się Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi zawierający Działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych.

REKLAMA

W zakresie gospodarki odpadami wspierane będą projekty dotyczące zapobiegania oraz ograniczania wytwarzania odpadów komunalnych, wdrażania technologii odzysku, w tym recyklingu, oraz wdrażania technologii ostatecznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych i likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów.

W ramach tego działania preferowane będą projekty zakładów zagospodarowania odpadów, które mają zdolność przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 150 tys. mieszkańców oraz stosują najlepsze dostępne techniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzyskane środki przeznaczyć będzie można m.in. na przygotowanie kompleksowych systemów gospodarowania odpadami, budowę punktów selektywnego zbierania odpadów, instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesu odzysku, instalacji do termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii czy też instalacji do unieszkodliwiania odpadów w procesach innych niż składowanie.

Na przedsięwzięcia w ramach tego działania przeznaczono, do roku 2013, blisko 1,2 mld euro.

REKLAMA

Nie przewiduje się ograniczenia dolnej wartości projektu, a minimalny poziom wkładu własnego wynosi 15 proc. Jednostkami wdrażającymi to działanie są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nabór wniosków powinien zostać uruchomiony już w najbliższym czasie.

Z kolej przedsięwzięcia o charakterze regionalnym mogą uzyskać wsparcie w ramach jednego z 16 regionalnych programów operacyjnych. Każdy z programów swoim zasięgiem obejmuje jedno województwo, na terenie którego zlokalizowane muszą być inwestycje objęte projektami. Istotne środki zarezerwowano także na działania polepszające stan środowiska naturalnego, w tym zagadnienia związane z gospodarką odpadami. Jako przykład może posłuży Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny (WRPO). Możliwości aplikowania o środki daje Priorytet III Środowisko przyrodnicze Działanie 3.1. Racjonalizacja gospodarki odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Kompleksowe projekty obejmować mogą m.in. instalacje sortowania odpadów, instalacje unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, instalacje odzysku odpadów, rekultywację składowisk czy też tworzenie punktów dobrowolnego składowania odpadów. Program regionalny przewiduje dofinansowanie projektów obejmujących swym zasięgiem od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców. W ramach WRPO na powyższe cele przeznaczono ponad 33 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. Wdrażanie tego działania powierzono wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Podstawową zasadą współfinansowania ze środków pomocowych jest refundacja wcześniej poniesionych wydatków.

RL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA