REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich funduszy można dofinansować gospodarkę odpadami

RL

REKLAMA

Jakie przedsięwzięcia związane ze środowiskiem będą wspierane z funduszy unijnych? Jakie działania związane z gospodarką odpadami będą wspierane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z regionalnych programów operacyjnych?

JAROGNIEW PODESZWA

REKLAMA

zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich F5 Konsulting w Poznaniu

Wnioski dotyczące gospodarki odpadami składać będzie można przede wszystkim w ramach ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz w 16 regionalnych (wojewódzkich) programach operacyjnych. Wśród 15 priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska znalazł się Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi zawierający Działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych.

REKLAMA

W zakresie gospodarki odpadami wspierane będą projekty dotyczące zapobiegania oraz ograniczania wytwarzania odpadów komunalnych, wdrażania technologii odzysku, w tym recyklingu, oraz wdrażania technologii ostatecznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych i likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów.

W ramach tego działania preferowane będą projekty zakładów zagospodarowania odpadów, które mają zdolność przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 150 tys. mieszkańców oraz stosują najlepsze dostępne techniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzyskane środki przeznaczyć będzie można m.in. na przygotowanie kompleksowych systemów gospodarowania odpadami, budowę punktów selektywnego zbierania odpadów, instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesu odzysku, instalacji do termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii czy też instalacji do unieszkodliwiania odpadów w procesach innych niż składowanie.

Na przedsięwzięcia w ramach tego działania przeznaczono, do roku 2013, blisko 1,2 mld euro.

REKLAMA

Nie przewiduje się ograniczenia dolnej wartości projektu, a minimalny poziom wkładu własnego wynosi 15 proc. Jednostkami wdrażającymi to działanie są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nabór wniosków powinien zostać uruchomiony już w najbliższym czasie.

Z kolej przedsięwzięcia o charakterze regionalnym mogą uzyskać wsparcie w ramach jednego z 16 regionalnych programów operacyjnych. Każdy z programów swoim zasięgiem obejmuje jedno województwo, na terenie którego zlokalizowane muszą być inwestycje objęte projektami. Istotne środki zarezerwowano także na działania polepszające stan środowiska naturalnego, w tym zagadnienia związane z gospodarką odpadami. Jako przykład może posłuży Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny (WRPO). Możliwości aplikowania o środki daje Priorytet III Środowisko przyrodnicze Działanie 3.1. Racjonalizacja gospodarki odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Kompleksowe projekty obejmować mogą m.in. instalacje sortowania odpadów, instalacje unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, instalacje odzysku odpadów, rekultywację składowisk czy też tworzenie punktów dobrowolnego składowania odpadów. Program regionalny przewiduje dofinansowanie projektów obejmujących swym zasięgiem od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców. W ramach WRPO na powyższe cele przeznaczono ponad 33 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. Wdrażanie tego działania powierzono wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Podstawową zasadą współfinansowania ze środków pomocowych jest refundacja wcześniej poniesionych wydatków.

RL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA