REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich funduszy można dofinansować gospodarkę odpadami

RL

REKLAMA

Jakie przedsięwzięcia związane ze środowiskiem będą wspierane z funduszy unijnych? Jakie działania związane z gospodarką odpadami będą wspierane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z regionalnych programów operacyjnych?

JAROGNIEW PODESZWA

REKLAMA

zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich F5 Konsulting w Poznaniu

Wnioski dotyczące gospodarki odpadami składać będzie można przede wszystkim w ramach ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz w 16 regionalnych (wojewódzkich) programach operacyjnych. Wśród 15 priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska znalazł się Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi zawierający Działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych.

REKLAMA

W zakresie gospodarki odpadami wspierane będą projekty dotyczące zapobiegania oraz ograniczania wytwarzania odpadów komunalnych, wdrażania technologii odzysku, w tym recyklingu, oraz wdrażania technologii ostatecznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych i likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów.

W ramach tego działania preferowane będą projekty zakładów zagospodarowania odpadów, które mają zdolność przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 150 tys. mieszkańców oraz stosują najlepsze dostępne techniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzyskane środki przeznaczyć będzie można m.in. na przygotowanie kompleksowych systemów gospodarowania odpadami, budowę punktów selektywnego zbierania odpadów, instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesu odzysku, instalacji do termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii czy też instalacji do unieszkodliwiania odpadów w procesach innych niż składowanie.

Na przedsięwzięcia w ramach tego działania przeznaczono, do roku 2013, blisko 1,2 mld euro.

REKLAMA

Nie przewiduje się ograniczenia dolnej wartości projektu, a minimalny poziom wkładu własnego wynosi 15 proc. Jednostkami wdrażającymi to działanie są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nabór wniosków powinien zostać uruchomiony już w najbliższym czasie.

Z kolej przedsięwzięcia o charakterze regionalnym mogą uzyskać wsparcie w ramach jednego z 16 regionalnych programów operacyjnych. Każdy z programów swoim zasięgiem obejmuje jedno województwo, na terenie którego zlokalizowane muszą być inwestycje objęte projektami. Istotne środki zarezerwowano także na działania polepszające stan środowiska naturalnego, w tym zagadnienia związane z gospodarką odpadami. Jako przykład może posłuży Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny (WRPO). Możliwości aplikowania o środki daje Priorytet III Środowisko przyrodnicze Działanie 3.1. Racjonalizacja gospodarki odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Kompleksowe projekty obejmować mogą m.in. instalacje sortowania odpadów, instalacje unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, instalacje odzysku odpadów, rekultywację składowisk czy też tworzenie punktów dobrowolnego składowania odpadów. Program regionalny przewiduje dofinansowanie projektów obejmujących swym zasięgiem od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców. W ramach WRPO na powyższe cele przeznaczono ponad 33 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. Wdrażanie tego działania powierzono wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Podstawową zasadą współfinansowania ze środków pomocowych jest refundacja wcześniej poniesionych wydatków.

RL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA