reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Kiedy festyn jest imprezą masową

Kiedy festyn jest imprezą masową

Jak prawidłowo zakwalifikować konkretną imprezę, czy do kategorii imprez masowych czy też do kategorii imprez niepodlegających unormowaniom ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych? Jakie okoliczności decydują o takiej kwalifikacji?


WITOLD DROŻDŻ

podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

W unormowaniach ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 909 ze zm.) nie został sformułowany nawet w sposób przykładowy katalog imprez, którym można przypisać status imprezy masowej. Jedynie w art. 3 pkt 1 omawianej regulacji zdefiniowano imprezy masowe jako imprezy sportowe, artystyczne lub rozrywkowe, na których liczba miejsc dla osób na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy - nie mniej niż 300. Jednocześnie ustawodawca wskazał w art. 3a omawianej ustawy, jakich imprez nie traktuje się jako imprez masowych. Ustawa, stanowiąc, iż imprezami masowymi są imprezy artystyczne i imprezy rozrywkowe, nie określa definicji legalnej tychże pojęć, jak również nie zawiera nawet przykładowego katalogu imprez mających charakter imprez artystycznych czy też rozrywkowych.

W opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji koncertom czy też festynom kulturalno-rozrywkowym organizowanym w plenerze można przypisać status imprez artystycznych bądź rozrywkowych. Konsekwencją przyjęcia tezy, iż koncerty oraz festyny organizowane w plenerze, w których liczba uczestników jest nie mniejsza niż 1000 osób, winny być traktowane jako imprezy masowe, jest obowiązek zachowania przez ich organizatorów wymagań przewidzianych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Przypisanie koncertom czy też festynom kulturalno-rozrywkowym organizowanym w plenerze statusu imprezy masowej oznacza również zakaz wnoszenia i posiadania w jej trakcie określonych przedmiotów. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 ustawy o imprezach masowych osobom obecnym na imprezie masowej zabrania się wnoszenia i posiadania w jej trakcie m.in. broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych.

Należy zwrócić uwagę na art. 14 ust. 5 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.), w myśl których sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających więcej niż 4,5 proc. alkoholu może odbywać się na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem. W opinii MSWiA powołany przepis nie będzie znajdował zastosowania do imprez masowych objętych regulacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Przyjąć należy, iż art. 14 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych stanowi lex specialis w stosunku do uregulowań art. 14 ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Imprezy masowe są rodzajem szczególnych imprez, których organizacja i zasady zabezpieczenia określone są w uregulowaniach ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Statusu imprezy masowej nie miałyby natomiast festyny związane z rekreacją ruchową. Zważyć bowiem trzeba, iż w myśl art. 3a ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych statusu imprezy masowej nie mają imprezy rekreacyjne. Organizowanie działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej podlega unormowaniom ustawy z 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. z 2007 r. nr 226, poz. 1675 ze zm.) oraz rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 12 września 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej (Dz.U. nr 101, poz. 1095), w którym jako jedną z form aktywnego wypoczynku rekreacyjno-sportowego wskazuje się właśnie festyny (par. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia).

RL

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama