Kategorie

Dzięki dotacjom samorządy mogą lepiej przygotować tereny pod inwestycje

Mariusz Gawrychowski
Od 4 czerwca samorządy mogą się ubiegać o unijne dotacje na przygotowanie terenów pod inwestycje. Budżet konkursu rozpisanego przez Ministerstwo Gospodarki to 1,5 mln euro.

Bardzo rzadko się zdarza, by zagraniczni czy krajowi przedsiębiorcy chcieli lokować swoje nowe inwestycje typu greenfield (od podstaw) w samorządach, które nie mają przygotowanych odpowiednich terenów inwestycyjnych. Brak obszarów, które były uzbrojone i przygotowane do przyjęcia takich przedsięwzięć, to bolączka wielu samorządowców.

Programy regionalne

Jeśli gmina nie ma środków finansowych na przygotowanie terenów inwestycyjnych, może skorzystać z unijnych dotacji. Środki na ten cel można pozyskać z regionalnych programów operacyjnych z krajowego programu Innowacyjna Gospodarka.

Dotacje w programach regionalnych nie ruszyły jeszcze wszędzie. Natomiast od 4 czerwca samorządy mogą starać się o pozyskanie środków finansowych z Programu Innowacyjna Gospodarka. Wnioski o dotacje w ramach Poddziałania 6.6.2. Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych do końca miesiąca będzie przyjmowało Ministerstwo Gospodarki. Łączny budżet tego poddziałania, który może być rozdysponowany do 2013 roku, to 25 mln euro. Jest więc o co się starać.

Poddziałanie dla samorządów

O dotacje w ramach Działania 6.6 mogą starać się samorządy oraz instytucje otoczenia biznesu. W sytuacjach szczególnych mogą to być nawet przedsiębiorcy. Wsparcie dla tych dwóch ostatnich jest ukierunkowane na poszerzanie międzynarodowych kontaktów, poszukiwania kooperantów czy nowych rynków zbytu, a także zwiększenie dostępu do informacji i doradztwa w zakresie prowadzenia działalności eksportowej i inwestycyjnej. To jednak nie wystarczy. Dlatego stworzono Poddziałanie 6.6.2., które jest adresowane do samorządów. Wspieranie przygotowywania atrakcyjnych terenów pod inwestycje ma podnieść atrakcyjność Polski jako miejsca lokowania inwestycji zagranicznych.

Dofinansowanie będzie udzielane na działania studyjno-koncepcyjne w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 40 ha. Środków unijnych na wspieranie prac przygotowawczych na terenach o mniejszej powierzchni samorządy powinny szukać w odpowiednich dla swojej lokalizacji regionalnych programach operacyjnych.

Innowacyjne projekty

Z programu Innowacyjna Gospodarka można uzyskać dotacje na następujące rodzaje projektów:

• opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu, w tym ocenę stanu infrastruktury technicznej, analizę kosztową uzbrojenia,

• opracowanie kompleksowych badań geotechnicznych, w tym określenie warstw geologicznych, nośności gruntu, poziomu lustra wód gruntowych,

• opracowanie studium wykonalności, w tym raportu o barierach inwestycyjnych,

• opracowanie informacji o klimacie inwestycyjnym dla danej lokalizacji,

• opracowanie harmonogramów procesu inwestycyjnego,

• analizy formalnoprawne nieruchomości,

• analizy kosztowe makroniwelacji,

• raporty o oddziaływaniu na środowisko naturalne,

• projekty doradczo-promocyjne, w tym działania rozpoznawcze w ocenie możliwości utworzenia terenu inwestycyjnego dla danej lokalizacji oraz opracowanie informacji o utworzonym terenie inwestycyjnym.

Na jeden projekt samorząd może uzyskać maksymalnie 650 tys. zł. Podobnie jak w innych działaniach skierowanych do samorządów maksymalny udział unijnej dotacji w projekcie nie może przekroczyć 85 proc. Wnioski o dofinansowanie należy składać w departamencie instrumentów wsparcia w Ministerstwie Gospodarki

Innowacyjna Gospodarka - instytucje realizujĄce

Instytucją Zarządzającą (IZ) Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR). Oprócz IZ są również instytucje, które pośredniczą w realizacji Programu - tzw. Instytucje Pośredniczące:

• Ministerstwo Gospodarki (MG)

• Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)

• Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA)

Instytucje te są odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych priorytetów Programu.

650 tys. zł może maksymalnie uzyskać samorząd na przygotowanie terenów inwestycyjnych

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Platforma Zarządzania Miastem – aby w miastach żyło się lepiej

  W jakich miastach chcemy mieszkać? W takich, gdzie dbałość o klimat, rozwój infrastruktury i ograniczenie zanieczyszczeń idą w parze z oszczędnościami oraz korzyściami dla mieszkańców. Zapewniają to rozwiązania Internetu Rzeczy od Orange, np. systemy zarządzania siecią wodociągową i ciepłowniczą, oświetleniem ulicznym czy rowerami miejskimi. Dzięki nowoczesnej Platformie Zarządzania Miastem (PZM) samorządy po raz pierwszy mogą w zintegrowany sposób zarządzać pełnym środowiskiem wielu usług miejskich: urządzeniami, komunikacją oraz danymi z każdego miejsca z dostępem do internetu.

  Możliwe przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni

  Stan wyjątkowy. Kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego zajmie się rząd podczas najbliższego posiedzenia - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.