Dzięki dotacjom samorządy mogą lepiej przygotować tereny pod inwestycje
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo rzadko się zdarza, by zagraniczni czy krajowi przedsiębiorcy chcieli lokować swoje nowe inwestycje typu greenfield (od podstaw) w samorządach, które nie mają przygotowanych odpowiednich terenów inwestycyjnych. Brak obszarów, które były uzbrojone i przygotowane do przyjęcia takich przedsięwzięć, to bolączka wielu samorządowców.
REKLAMA
Programy regionalne
Jeśli gmina nie ma środków finansowych na przygotowanie terenów inwestycyjnych, może skorzystać z unijnych dotacji. Środki na ten cel można pozyskać z regionalnych programów operacyjnych z krajowego programu Innowacyjna Gospodarka.
Dotacje w programach regionalnych nie ruszyły jeszcze wszędzie. Natomiast od 4 czerwca samorządy mogą starać się o pozyskanie środków finansowych z Programu Innowacyjna Gospodarka. Wnioski o dotacje w ramach Poddziałania 6.6.2. Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych do końca miesiąca będzie przyjmowało Ministerstwo Gospodarki. Łączny budżet tego poddziałania, który może być rozdysponowany do 2013 roku, to 25 mln euro. Jest więc o co się starać.
Poddziałanie dla samorządów
REKLAMA
O dotacje w ramach Działania 6.6 mogą starać się samorządy oraz instytucje otoczenia biznesu. W sytuacjach szczególnych mogą to być nawet przedsiębiorcy. Wsparcie dla tych dwóch ostatnich jest ukierunkowane na poszerzanie międzynarodowych kontaktów, poszukiwania kooperantów czy nowych rynków zbytu, a także zwiększenie dostępu do informacji i doradztwa w zakresie prowadzenia działalności eksportowej i inwestycyjnej. To jednak nie wystarczy. Dlatego stworzono Poddziałanie 6.6.2., które jest adresowane do samorządów. Wspieranie przygotowywania atrakcyjnych terenów pod inwestycje ma podnieść atrakcyjność Polski jako miejsca lokowania inwestycji zagranicznych.
Dofinansowanie będzie udzielane na działania studyjno-koncepcyjne w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 40 ha. Środków unijnych na wspieranie prac przygotowawczych na terenach o mniejszej powierzchni samorządy powinny szukać w odpowiednich dla swojej lokalizacji regionalnych programach operacyjnych.
Innowacyjne projekty
Z programu Innowacyjna Gospodarka można uzyskać dotacje na następujące rodzaje projektów:
• opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu, w tym ocenę stanu infrastruktury technicznej, analizę kosztową uzbrojenia,
• opracowanie kompleksowych badań geotechnicznych, w tym określenie warstw geologicznych, nośności gruntu, poziomu lustra wód gruntowych,
• opracowanie studium wykonalności, w tym raportu o barierach inwestycyjnych,
• opracowanie informacji o klimacie inwestycyjnym dla danej lokalizacji,
• opracowanie harmonogramów procesu inwestycyjnego,
• analizy formalnoprawne nieruchomości,
• analizy kosztowe makroniwelacji,
• raporty o oddziaływaniu na środowisko naturalne,
• projekty doradczo-promocyjne, w tym działania rozpoznawcze w ocenie możliwości utworzenia terenu inwestycyjnego dla danej lokalizacji oraz opracowanie informacji o utworzonym terenie inwestycyjnym.
Na jeden projekt samorząd może uzyskać maksymalnie 650 tys. zł. Podobnie jak w innych działaniach skierowanych do samorządów maksymalny udział unijnej dotacji w projekcie nie może przekroczyć 85 proc. Wnioski o dofinansowanie należy składać w departamencie instrumentów wsparcia w Ministerstwie Gospodarki
Innowacyjna Gospodarka - instytucje realizujĄce
Instytucją Zarządzającą (IZ) Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR). Oprócz IZ są również instytucje, które pośredniczą w realizacji Programu - tzw. Instytucje Pośredniczące:
• Ministerstwo Gospodarki (MG)
• Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)
• Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA)
Instytucje te są odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych priorytetów Programu.
650 tys. zł może maksymalnie uzyskać samorząd na przygotowanie terenów inwestycyjnych
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
mariusz.gawrychowski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA