REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki dotacjom samorządy mogą lepiej przygotować tereny pod inwestycje

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

REKLAMA

Od 4 czerwca samorządy mogą się ubiegać o unijne dotacje na przygotowanie terenów pod inwestycje. Budżet konkursu rozpisanego przez Ministerstwo Gospodarki to 1,5 mln euro.

Bardzo rzadko się zdarza, by zagraniczni czy krajowi przedsiębiorcy chcieli lokować swoje nowe inwestycje typu greenfield (od podstaw) w samorządach, które nie mają przygotowanych odpowiednich terenów inwestycyjnych. Brak obszarów, które były uzbrojone i przygotowane do przyjęcia takich przedsięwzięć, to bolączka wielu samorządowców.

REKLAMA

Programy regionalne

Jeśli gmina nie ma środków finansowych na przygotowanie terenów inwestycyjnych, może skorzystać z unijnych dotacji. Środki na ten cel można pozyskać z regionalnych programów operacyjnych z krajowego programu Innowacyjna Gospodarka.

Dotacje w programach regionalnych nie ruszyły jeszcze wszędzie. Natomiast od 4 czerwca samorządy mogą starać się o pozyskanie środków finansowych z Programu Innowacyjna Gospodarka. Wnioski o dotacje w ramach Poddziałania 6.6.2. Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych do końca miesiąca będzie przyjmowało Ministerstwo Gospodarki. Łączny budżet tego poddziałania, który może być rozdysponowany do 2013 roku, to 25 mln euro. Jest więc o co się starać.

Poddziałanie dla samorządów

REKLAMA

O dotacje w ramach Działania 6.6 mogą starać się samorządy oraz instytucje otoczenia biznesu. W sytuacjach szczególnych mogą to być nawet przedsiębiorcy. Wsparcie dla tych dwóch ostatnich jest ukierunkowane na poszerzanie międzynarodowych kontaktów, poszukiwania kooperantów czy nowych rynków zbytu, a także zwiększenie dostępu do informacji i doradztwa w zakresie prowadzenia działalności eksportowej i inwestycyjnej. To jednak nie wystarczy. Dlatego stworzono Poddziałanie 6.6.2., które jest adresowane do samorządów. Wspieranie przygotowywania atrakcyjnych terenów pod inwestycje ma podnieść atrakcyjność Polski jako miejsca lokowania inwestycji zagranicznych.

Dofinansowanie będzie udzielane na działania studyjno-koncepcyjne w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 40 ha. Środków unijnych na wspieranie prac przygotowawczych na terenach o mniejszej powierzchni samorządy powinny szukać w odpowiednich dla swojej lokalizacji regionalnych programach operacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innowacyjne projekty

Z programu Innowacyjna Gospodarka można uzyskać dotacje na następujące rodzaje projektów:

• opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu, w tym ocenę stanu infrastruktury technicznej, analizę kosztową uzbrojenia,

• opracowanie kompleksowych badań geotechnicznych, w tym określenie warstw geologicznych, nośności gruntu, poziomu lustra wód gruntowych,

• opracowanie studium wykonalności, w tym raportu o barierach inwestycyjnych,

• opracowanie informacji o klimacie inwestycyjnym dla danej lokalizacji,

• opracowanie harmonogramów procesu inwestycyjnego,

• analizy formalnoprawne nieruchomości,

• analizy kosztowe makroniwelacji,

• raporty o oddziaływaniu na środowisko naturalne,

• projekty doradczo-promocyjne, w tym działania rozpoznawcze w ocenie możliwości utworzenia terenu inwestycyjnego dla danej lokalizacji oraz opracowanie informacji o utworzonym terenie inwestycyjnym.

Na jeden projekt samorząd może uzyskać maksymalnie 650 tys. zł. Podobnie jak w innych działaniach skierowanych do samorządów maksymalny udział unijnej dotacji w projekcie nie może przekroczyć 85 proc. Wnioski o dofinansowanie należy składać w departamencie instrumentów wsparcia w Ministerstwie Gospodarki

Innowacyjna Gospodarka - instytucje realizujĄce

Instytucją Zarządzającą (IZ) Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR). Oprócz IZ są również instytucje, które pośredniczą w realizacji Programu - tzw. Instytucje Pośredniczące:

• Ministerstwo Gospodarki (MG)

• Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)

• Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA)

Instytucje te są odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych priorytetów Programu.

650 tys. zł może maksymalnie uzyskać samorząd na przygotowanie terenów inwestycyjnych

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA