REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strażnicy gminni będą mieli więcej uprawnień

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

REKLAMA

Straż gminna uzyska prawo dokonywania przeszukań osób oraz bagaży. Nieletni będą zatrzymywani przez strażników i doprowadzani na Policję. Rozszerzenie uprawnień straży to dublowanie zadań Policji - uważają prawnicy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelizację ustawy o strażach gminnych, która zwiększa uprawnienia strażników gminnych i miejskich. Jeżeli przepisy wejdą w życie, będą mogli dokonywać przeszukań osobistych oraz zatrzymywać nieletnich.

REKLAMA

Przeszukanie osobiste

Projekt przewiduje, że straż gminna będzie mogła dokonywać kontroli osobistej oraz przeglądać przedmioty i bagaże osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Z takiej propozycji zmiany zadowoleni są strażnicy.

- Dziś, jeżeli na ulicy leży pijana osoba, to wzywana jest straż miejska. Następnie straż musi zawiadomić pogotowie, by sprawdzono, czy można taką osobę zabrać do izby wytrzeźwień. Później trzeba skontrolować dane osobowe, więc musi przyjechać Policja. Dopiero na końcu procedury podjeżdża inny samochód straży, którym pijany jest przewożony do izby wytrzeźwień - tłumaczy Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzecznik komendanta Straży Miejskiej w Warszawie.

Zmiana w ustawie usprawni wykonywanie naszych obowiązków - dodaje rzecznik.

- W takich przypadkach Policja nie będzie musiała już jeździć do pijaków, tylko zajmie się ściganiem przestępców - konkluduje Agnieszka Dębińska-Kubicka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wszystkim jednak podobają się proponowane przez ministerstwo zmiany.

- Obywatelowi jest tak naprawdę obojętne, kto go będzie chronił. Ważne jest, aby ochrona po prostu była. Jednakże uprawnienia, które wiążą się z ingerencją w wolność jednostki, powinny należeć do policji, a nie do innych służb podlegających samorządom - uważa dr Krystian Ziemski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zatrzymania nieletnich

REKLAMA

Strażnicy miejscy uzyskają prawo zatrzymywania nieletnich i niezwłocznego doprowadzania ich do najbliższej jednostki Policji. Będą mogli to robić, jeżeli zajdzie uzasadnione podejrzenie, że nieletni popełnił czyn karalny i zachodzi obawa, że ukryje się lub będzie próbował zatrzeć ślady przestępstwa. Proponowane zmiany mają przede wszystkim pomóc straży miejskiej w utrzymywaniu porządku publicznego.

- Przeszukanie osoby czy ujęcie nieletniego to są tak naprawdę podstawowe czynności, które powinniśmy wykonywać. Obecnie nie możemy tego robić. Często w takich sytuacjach musimy wzywać policję - tłumaczy Agnieszka Dębińska-Kubicka.

Lepsze uzbrojenie

Projekt przewiduje też przyznanie strażnikom dwóch dodatkowych środków przymusu bezpośredniego - koni służbowych i ręcznych miotaczy gazu.

- Co prawda, obecnie nie ma potrzeby, by z tych wszystkich możliwości korzystać, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości pojawi się taka konieczność - stwierdza Agnieszka Dębińska-Kubicka.

Proponowane zmiany spotykają się z krytyką prawników, którzy uważają, że rozszerzenie uprawnień straży gminnej spowoduje, że zacznie ona dublować działania Policji.

- Straż miejska powinna koncentrować się na dbaniu o porządek, czyli na tym, do czego została pierwotnie powołana - mówi Krystian Ziemski.

Jego zdaniem, jeżeli strażnikom da się większe kompetencje, to nie będą interesowali się swoimi zadaniami, czyli np. karaniem za śmiecenie lub spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

 

 


MaŁgorzata Kryszkiewicz

Łukasz Kuligowski

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA