REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie miliard złotych na rozwój turystyki

Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W latach 2007-2013 samorządy będą mogły ubiegać się o środki na rozwój turystyki w wysokości prawie 1 mld euro. Alokacja ta znajduje się przede wszystkim w 16 regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Innowacyjna Gospodarka oraz Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

Wschodniej (PORPW). Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

REKLAMA

W latach 2007-2013 Polska może skorzystać z ponad 67 mld euro pomocy z Unii Europejskiej. Część tej puli przeznaczona jest dla sektora turystyki. Dotacje te dostępne są zarówno z regionalnych, jak i krajowych programów operacyjnych.

Środki z Regionalnych Programów Operacyjnych

REKLAMA

W przypadku programów regionalnych to zarządy województw podejmują decyzję, jaką część środków, przeznaczą na wspieranie turystyki. - Łącznie na turystykę we wszystkich szesnastu regionalnych programach operacyjnych zarezerwowano ok. 797 mln euro, co stanowi blisko 5% całości dostępnych środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych - powiedziała Hanna Jahns, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Największą kwotę przeznaczy województwo mazowieckie - ponad 75,9 mln euro, następne w kolejności jest woj. podlaskie - ponad 74,8 mln euro i woj. lubelskie ponad 65,3 mln euro. Wynika z tego, że właśnie te regiony upatrują sektor turystyki jako narzędzie przyszłego rozwoju gospodarczego. Najmniejsze fundusze na promocję turystyczną zamierzają natomiast przeznaczyć regiony: opolski i podkarpacki - po ok. 17 mln euro do końca 2013 r.

Pieniądze z regionalnych programów operacyjnych mogą być przeznaczone m.in. na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• budowę, rozbudowę i modernizację bazy noclegowej,

inwestycje w zakresie bazy gastronomicznej,

• turystykę uzdrowiskową, sportową i rekreacyjną,

• renowację i adaptację obiektów dziedzictwa kulturowego, które mają jednocześnie potencjał turystyczny, czyli mogą pełnić funkcje noclegowe i gastronomiczne,

• zagospodarowanie oraz oznakowanie szlaków i atrakcji turystycznych, w tym ścieżek rowerowych,

• wspieranie promocji i informacji turystycznej - LOT-y i ROT-y mogą otrzymać wsparcie na promocję turystyki.

O dotacje z regionalnych programów operacyjnych będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, a także jednostki im podległe, organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia non-profit działające na rzecz sektora turystycznego.

Środki z „Innowacyjnej Gospodarki”

Dotacje unijne na turystykę znajdują się również w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego realizowany będzie priorytet „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym”. Przewidziano w nim dwa działania:

1. Działanie 6.3 Promocja walorów turystycznych Polski,

2. Działanie 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.

W Działaniu 6.3 beneficjentem systemowym jest Polska Organizacja Turystyczna. Celem strategicznym tej pomocy jest wzmocnienie konkurencyjności gospodarki poprzez promocję Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Składane projekty mogą dotyczyć m.in.:

• prowadzenia badań ruchu turystycznego oraz badań opinii turystów o Polsce (oraz przygotowywanie i dystrybucja ich wyników),

• organizacji kampanii produktowych, w tym: organizacji seminariów, warsztatów, wyjazdów studyjnych dla przedstawicieli mediów i przedstawicieli branży turystycznej.

Polska Organizacja Turystyczna będzie mogła otrzymać nawet 30 mln euro na realizowane przez siebie projekty promocyjne.

Zakończył się natomiast (20 maja br.) nabór wniosków na Działanie 6.4. Miało ono na celu dofinansowanie unikatowych przedsięwzięć turystycznych, które mają tworzyć wspólną ofertę z organizacją Mistrzostw Euro 2012. Minimalna wartość zgłaszanego projektu mogła wynosić 10 mln euro, a do rozdysponowania przeznaczono kwotę 138 mln euro. Więcej o Działaniu 6.4 pisaliśmy w nr 10. „GSiA” (artykuł: Dotacje na regionalne inwestycje turystyczne EURO 2012).

Trasy rowerowe na „Ścianie Wschodniej”

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej zawiera ponad 55 mln euro na działania rozwijające turystykę. W priorytecie V „Zrównoważony rozwój potencjału turystycznego w oparciu o warunki naturalne” realizowane będą dwa działania:

1. Działanie V.1 Promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki,

2. Działanie V.2 Trasy rowerowe.

Celami tych dwóch działań są stworzenie wspólnej oferty turystycznej dla pięciu wschodnich regionów oraz ochrona miejsc cennych przyrodniczo (przed nieskoordynowanym ruchem turystycznym).

Typy projektów, jakie mogą uzyskać dofinansowanie z Działania V.1, to m.in.:

• opracowanie studium uwarunkowań atrakcyjności turystycznej (w tym analizy segmentów turystyki oraz typów turystów odgrywających kluczową rolę w regionalnych gospodarkach makroregionu),

• promocja Polski Wschodniej jako miejsca aktywnego wypoczynku.

Łączna kwota unijnych dotacji w Działaniu V.1 wynosi 5 mln euro, beneficjentem jest Polska Organizacja Turystyczna.

REKLAMA

Znacznie szersze pole do wspierania turystyki oferuje Działanie V.2 Trasy rowerowe. Przewiduje ono realizację kompleksowej budowy (wytyczenie, budowa i oznakowanie) ścieżek rowerowych dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Alokacja dla tego działania wynosi aż 50 mln euro.

Beneficjentami budowy ścieżek i tras rowerowych mogą być: jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucja zarządzająca programem.

 

Dotychczasowe środki unijne na turystykę

Rozliczenie funduszy unijnych przeznaczonych na lata 2004-2006 wskazuje, że Polska turystyka zasilona została kwotą ok. 900 mln zł. W kraju realizowanych jest (lub zostało zrealizowanych) ok. 2,8 tys. projektów inwestycyjnych ściśle związanych z rozwojem turystyki. Z tego najwięcej środków trafiło do woj. śląskiego, gdzie realizowanych jest 180 projektów o wartości dofinansowania z funduszy strukturalnych na kwotę 100,9 mln zł. Równie wysokie wsparcie jest udziałem inwestycji realizowanych w województwach: mazowieckim (9281 projektów o wartości dofinansowania 85,5 mln zł) i warmińsko-mazurskim (171 projektów na kwotę 76,1 mln zł dofinansowania z UE).

Natomiast najwięcej projektów realizowanych jest w województwach: lubelskim (305), mazowieckim (281) oraz zachodniopomorskim (281).

Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że największym beneficjentem funduszy strukturalnych były w latach 2004-2006 jednostki samorządu terytorialnego (86%). Inwestycje turystyczne realizowały też m.in. instytucje kultury 5%, rolnicy 4%, organizacje pozarządowe 3% oraz kościoły i związki wyznaniowe 2%.

DOCHODY Z TURYSTYKI WEDŁUG POT

Polska Organizacja Turystyczna poinformowała, że turystyka wypracowuje ok. 6% krajowego PKB. - Umiejętnie promując turystykę, możemy dojść, podobnie jak to jest w innych krajach zachodnich, do poziomu 8-10% PKB - uważa Rafał Szmytke, prezes POT. Obecnie w kraju działa już 16 regionalnych organizacji turystycznych, tzw. ROT-ów (po jednej w każdym województwie) oraz 120 lokalnych organizacji turystycznych, tzw. LOT-ów, promujących lokalne atrakcje i produkty.

5 KROKÓW

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA TURYSTYCZNEGO:

1. Plan albo studium

Gmina przy staraniu się o dotacje unijne powinna posiadać aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

2. Zdefiniowane potrzeby

Podczas dyskusji z przedstawicielami branży turystycznej, instytucjami turystycznymi i kulturalnymi należy określić, jakie przedsięwzięcia trzeba zrealizować, by zbudować potencjał turystyczny gminy.

3. Plan

Trzeba stworzyć plan rozwoju ruchu turystycznego albo wpisać go w strategię rozwoju lokalnego.

4. Finanse

Po zdefiniowaniu potrzeb w zakresie rozwoju turystyki należy znaleźć źródło sfinansowania projektu, może być to kredyt, pożyczka, emisja obligacji komunalnych. Dotacje mają charakter refundacji kosztów.

5. Projekt i wniosek

Na podstawie przeprowadzonej dyskusji z przedsiębiorcami i organizacjami turystycznymi należy stworzyć projekt. Trzeba też przygotować wniosek o dofinansowanie.

Andrzej Okrasiński

Z DZIAŁANIA V.2 TRASY ROWEROWE SFINANSOWAĆ MOŻNA:

• budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych o utwardzonej nawierzchni (głównie na terenie miast),

• wytyczanie i oznakowanie tras rowerowych na terenie pozamiejskim,

• budowę i montaż podstawowej infrastruktury, tj. stojaków na rowery, wiat postojowych, wiat widokowych itp. oraz innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu po trasach i ścieżkach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Mariusz Jendra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA