REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie miliard złotych na rozwój turystyki

Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W latach 2007-2013 samorządy będą mogły ubiegać się o środki na rozwój turystyki w wysokości prawie 1 mld euro. Alokacja ta znajduje się przede wszystkim w 16 regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Innowacyjna Gospodarka oraz Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

Wschodniej (PORPW). Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

REKLAMA

W latach 2007-2013 Polska może skorzystać z ponad 67 mld euro pomocy z Unii Europejskiej. Część tej puli przeznaczona jest dla sektora turystyki. Dotacje te dostępne są zarówno z regionalnych, jak i krajowych programów operacyjnych.

Środki z Regionalnych Programów Operacyjnych

REKLAMA

W przypadku programów regionalnych to zarządy województw podejmują decyzję, jaką część środków, przeznaczą na wspieranie turystyki. - Łącznie na turystykę we wszystkich szesnastu regionalnych programach operacyjnych zarezerwowano ok. 797 mln euro, co stanowi blisko 5% całości dostępnych środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych - powiedziała Hanna Jahns, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Największą kwotę przeznaczy województwo mazowieckie - ponad 75,9 mln euro, następne w kolejności jest woj. podlaskie - ponad 74,8 mln euro i woj. lubelskie ponad 65,3 mln euro. Wynika z tego, że właśnie te regiony upatrują sektor turystyki jako narzędzie przyszłego rozwoju gospodarczego. Najmniejsze fundusze na promocję turystyczną zamierzają natomiast przeznaczyć regiony: opolski i podkarpacki - po ok. 17 mln euro do końca 2013 r.

Pieniądze z regionalnych programów operacyjnych mogą być przeznaczone m.in. na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• budowę, rozbudowę i modernizację bazy noclegowej,

• inwestycje w zakresie bazy gastronomicznej,

• turystykę uzdrowiskową, sportową i rekreacyjną,

• renowację i adaptację obiektów dziedzictwa kulturowego, które mają jednocześnie potencjał turystyczny, czyli mogą pełnić funkcje noclegowe i gastronomiczne,

• zagospodarowanie oraz oznakowanie szlaków i atrakcji turystycznych, w tym ścieżek rowerowych,

• wspieranie promocji i informacji turystycznej - LOT-y i ROT-y mogą otrzymać wsparcie na promocję turystyki.

O dotacje z regionalnych programów operacyjnych będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, a także jednostki im podległe, organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia non-profit działające na rzecz sektora turystycznego.

Środki z „Innowacyjnej Gospodarki”

Dotacje unijne na turystykę znajdują się również w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego realizowany będzie priorytet „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym”. Przewidziano w nim dwa działania:

1. Działanie 6.3 Promocja walorów turystycznych Polski,

2. Działanie 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.

W Działaniu 6.3 beneficjentem systemowym jest Polska Organizacja Turystyczna. Celem strategicznym tej pomocy jest wzmocnienie konkurencyjności gospodarki poprzez promocję Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Składane projekty mogą dotyczyć m.in.:

• prowadzenia badań ruchu turystycznego oraz badań opinii turystów o Polsce (oraz przygotowywanie i dystrybucja ich wyników),

• organizacji kampanii produktowych, w tym: organizacji seminariów, warsztatów, wyjazdów studyjnych dla przedstawicieli mediów i przedstawicieli branży turystycznej.

Polska Organizacja Turystyczna będzie mogła otrzymać nawet 30 mln euro na realizowane przez siebie projekty promocyjne.

Zakończył się natomiast (20 maja br.) nabór wniosków na Działanie 6.4. Miało ono na celu dofinansowanie unikatowych przedsięwzięć turystycznych, które mają tworzyć wspólną ofertę z organizacją Mistrzostw Euro 2012. Minimalna wartość zgłaszanego projektu mogła wynosić 10 mln euro, a do rozdysponowania przeznaczono kwotę 138 mln euro. Więcej o Działaniu 6.4 pisaliśmy w nr 10. „GSiA” (artykuł: Dotacje na regionalne inwestycje turystyczne EURO 2012).

Trasy rowerowe na „Ścianie Wschodniej”

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej zawiera ponad 55 mln euro na działania rozwijające turystykę. W priorytecie V „Zrównoważony rozwój potencjału turystycznego w oparciu o warunki naturalne” realizowane będą dwa działania:

1. Działanie V.1 Promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki,

2. Działanie V.2 Trasy rowerowe.

Celami tych dwóch działań są stworzenie wspólnej oferty turystycznej dla pięciu wschodnich regionów oraz ochrona miejsc cennych przyrodniczo (przed nieskoordynowanym ruchem turystycznym).

Typy projektów, jakie mogą uzyskać dofinansowanie z Działania V.1, to m.in.:

• opracowanie studium uwarunkowań atrakcyjności turystycznej (w tym analizy segmentów turystyki oraz typów turystów odgrywających kluczową rolę w regionalnych gospodarkach makroregionu),

• promocja Polski Wschodniej jako miejsca aktywnego wypoczynku.

Łączna kwota unijnych dotacji w Działaniu V.1 wynosi 5 mln euro, beneficjentem jest Polska Organizacja Turystyczna.

REKLAMA

Znacznie szersze pole do wspierania turystyki oferuje Działanie V.2 Trasy rowerowe. Przewiduje ono realizację kompleksowej budowy (wytyczenie, budowa i oznakowanie) ścieżek rowerowych dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Alokacja dla tego działania wynosi aż 50 mln euro.

Beneficjentami budowy ścieżek i tras rowerowych mogą być: jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucja zarządzająca programem.

 

Dotychczasowe środki unijne na turystykę

Rozliczenie funduszy unijnych przeznaczonych na lata 2004-2006 wskazuje, że Polska turystyka zasilona została kwotą ok. 900 mln zł. W kraju realizowanych jest (lub zostało zrealizowanych) ok. 2,8 tys. projektów inwestycyjnych ściśle związanych z rozwojem turystyki. Z tego najwięcej środków trafiło do woj. śląskiego, gdzie realizowanych jest 180 projektów o wartości dofinansowania z funduszy strukturalnych na kwotę 100,9 mln zł. Równie wysokie wsparcie jest udziałem inwestycji realizowanych w województwach: mazowieckim (9281 projektów o wartości dofinansowania 85,5 mln zł) i warmińsko-mazurskim (171 projektów na kwotę 76,1 mln zł dofinansowania z UE).

Natomiast najwięcej projektów realizowanych jest w województwach: lubelskim (305), mazowieckim (281) oraz zachodniopomorskim (281).

Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że największym beneficjentem funduszy strukturalnych były w latach 2004-2006 jednostki samorządu terytorialnego (86%). Inwestycje turystyczne realizowały też m.in. instytucje kultury 5%, rolnicy 4%, organizacje pozarządowe 3% oraz kościoły i związki wyznaniowe 2%.

DOCHODY Z TURYSTYKI WEDŁUG POT

Polska Organizacja Turystyczna poinformowała, że turystyka wypracowuje ok. 6% krajowego PKB. - Umiejętnie promując turystykę, możemy dojść, podobnie jak to jest w innych krajach zachodnich, do poziomu 8-10% PKB - uważa Rafał Szmytke, prezes POT. Obecnie w kraju działa już 16 regionalnych organizacji turystycznych, tzw. ROT-ów (po jednej w każdym województwie) oraz 120 lokalnych organizacji turystycznych, tzw. LOT-ów, promujących lokalne atrakcje i produkty.

5 KROKÓW

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA TURYSTYCZNEGO:

1. Plan albo studium

Gmina przy staraniu się o dotacje unijne powinna posiadać aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

2. Zdefiniowane potrzeby

Podczas dyskusji z przedstawicielami branży turystycznej, instytucjami turystycznymi i kulturalnymi należy określić, jakie przedsięwzięcia trzeba zrealizować, by zbudować potencjał turystyczny gminy.

3. Plan

Trzeba stworzyć plan rozwoju ruchu turystycznego albo wpisać go w strategię rozwoju lokalnego.

4. Finanse

Po zdefiniowaniu potrzeb w zakresie rozwoju turystyki należy znaleźć źródło sfinansowania projektu, może być to kredyt, pożyczka, emisja obligacji komunalnych. Dotacje mają charakter refundacji kosztów.

5. Projekt i wniosek

Na podstawie przeprowadzonej dyskusji z przedsiębiorcami i organizacjami turystycznymi należy stworzyć projekt. Trzeba też przygotować wniosek o dofinansowanie.

Andrzej Okrasiński

Z DZIAŁANIA V.2 TRASY ROWEROWE SFINANSOWAĆ MOŻNA:

• budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych o utwardzonej nawierzchni (głównie na terenie miast),

• wytyczanie i oznakowanie tras rowerowych na terenie pozamiejskim,

• budowę i montaż podstawowej infrastruktury, tj. stojaków na rowery, wiat postojowych, wiat widokowych itp. oraz innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu po trasach i ścieżkach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Mariusz Jendra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "TAK dla zdrowia rodziny" - Polacy będą edukowani w kierunku profilaktyki nowotworów

  Edukacja na temat znaczenia testów i badań przesiewowych, szczepień przeciwko wirusom onkogennym i przeciwdziałania otyłości jest celem kampanii społeczno-edukacyjnej "TAK dla zdrowia rodziny", która właśnie wystartowała. 

  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  REKLAMA

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  REKLAMA

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  REKLAMA