Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie miliard złotych na rozwój turystyki

Mariusz Jendra
inforCMS
W latach 2007-2013 samorządy będą mogły ubiegać się o środki na rozwój turystyki w wysokości prawie 1 mld euro. Alokacja ta znajduje się przede wszystkim w 16 regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Innowacyjna Gospodarka oraz Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

Wschodniej (PORPW). Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

W latach 2007-2013 Polska może skorzystać z ponad 67 mld euro pomocy z Unii Europejskiej. Część tej puli przeznaczona jest dla sektora turystyki. Dotacje te dostępne są zarówno z regionalnych, jak i krajowych programów operacyjnych.

Środki z Regionalnych Programów Operacyjnych

W przypadku programów regionalnych to zarządy województw podejmują decyzję, jaką część środków, przeznaczą na wspieranie turystyki. - Łącznie na turystykę we wszystkich szesnastu regionalnych programach operacyjnych zarezerwowano ok. 797 mln euro, co stanowi blisko 5% całości dostępnych środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych - powiedziała Hanna Jahns, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Największą kwotę przeznaczy województwo mazowieckie - ponad 75,9 mln euro, następne w kolejności jest woj. podlaskie - ponad 74,8 mln euro i woj. lubelskie ponad 65,3 mln euro. Wynika z tego, że właśnie te regiony upatrują sektor turystyki jako narzędzie przyszłego rozwoju gospodarczego. Najmniejsze fundusze na promocję turystyczną zamierzają natomiast przeznaczyć regiony: opolski i podkarpacki - po ok. 17 mln euro do końca 2013 r.

Pieniądze z regionalnych programów operacyjnych mogą być przeznaczone m.in. na:

• budowę, rozbudowę i modernizację bazy noclegowej,

• inwestycje w zakresie bazy gastronomicznej,

• turystykę uzdrowiskową, sportową i rekreacyjną,

• renowację i adaptację obiektów dziedzictwa kulturowego, które mają jednocześnie potencjał turystyczny, czyli mogą pełnić funkcje noclegowe i gastronomiczne,

• zagospodarowanie oraz oznakowanie szlaków i atrakcji turystycznych, w tym ścieżek rowerowych,

• wspieranie promocji i informacji turystycznej - LOT-y i ROT-y mogą otrzymać wsparcie na promocję turystyki.

O dotacje z regionalnych programów operacyjnych będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, a także jednostki im podległe, organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia non-profit działające na rzecz sektora turystycznego.

Środki z „Innowacyjnej Gospodarki”

Dotacje unijne na turystykę znajdują się również w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego realizowany będzie priorytet „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym”. Przewidziano w nim dwa działania:

1. Działanie 6.3 Promocja walorów turystycznych Polski,

2. Działanie 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.

W Działaniu 6.3 beneficjentem systemowym jest Polska Organizacja Turystyczna. Celem strategicznym tej pomocy jest wzmocnienie konkurencyjności gospodarki poprzez promocję Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Składane projekty mogą dotyczyć m.in.:

• prowadzenia badań ruchu turystycznego oraz badań opinii turystów o Polsce (oraz przygotowywanie i dystrybucja ich wyników),

• organizacji kampanii produktowych, w tym: organizacji seminariów, warsztatów, wyjazdów studyjnych dla przedstawicieli mediów i przedstawicieli branży turystycznej.

Polska Organizacja Turystyczna będzie mogła otrzymać nawet 30 mln euro na realizowane przez siebie projekty promocyjne.

Zakończył się natomiast (20 maja br.) nabór wniosków na Działanie 6.4. Miało ono na celu dofinansowanie unikatowych przedsięwzięć turystycznych, które mają tworzyć wspólną ofertę z organizacją Mistrzostw Euro 2012. Minimalna wartość zgłaszanego projektu mogła wynosić 10 mln euro, a do rozdysponowania przeznaczono kwotę 138 mln euro. Więcej o Działaniu 6.4 pisaliśmy w nr 10. „GSiA” (artykuł: Dotacje na regionalne inwestycje turystyczne EURO 2012).

Trasy rowerowe na „Ścianie Wschodniej”

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej zawiera ponad 55 mln euro na działania rozwijające turystykę. W priorytecie V „Zrównoważony rozwój potencjału turystycznego w oparciu o warunki naturalne” realizowane będą dwa działania:

1. Działanie V.1 Promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki,

2. Działanie V.2 Trasy rowerowe.

Celami tych dwóch działań są stworzenie wspólnej oferty turystycznej dla pięciu wschodnich regionów oraz ochrona miejsc cennych przyrodniczo (przed nieskoordynowanym ruchem turystycznym).

Typy projektów, jakie mogą uzyskać dofinansowanie z Działania V.1, to m.in.:

• opracowanie studium uwarunkowań atrakcyjności turystycznej (w tym analizy segmentów turystyki oraz typów turystów odgrywających kluczową rolę w regionalnych gospodarkach makroregionu),

• promocja Polski Wschodniej jako miejsca aktywnego wypoczynku.

Łączna kwota unijnych dotacji w Działaniu V.1 wynosi 5 mln euro, beneficjentem jest Polska Organizacja Turystyczna.

Znacznie szersze pole do wspierania turystyki oferuje Działanie V.2 Trasy rowerowe. Przewiduje ono realizację kompleksowej budowy (wytyczenie, budowa i oznakowanie) ścieżek rowerowych dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Alokacja dla tego działania wynosi aż 50 mln euro.

Beneficjentami budowy ścieżek i tras rowerowych mogą być: jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucja zarządzająca programem.

 

Dotychczasowe środki unijne na turystykę

Rozliczenie funduszy unijnych przeznaczonych na lata 2004-2006 wskazuje, że Polska turystyka zasilona została kwotą ok. 900 mln zł. W kraju realizowanych jest (lub zostało zrealizowanych) ok. 2,8 tys. projektów inwestycyjnych ściśle związanych z rozwojem turystyki. Z tego najwięcej środków trafiło do woj. śląskiego, gdzie realizowanych jest 180 projektów o wartości dofinansowania z funduszy strukturalnych na kwotę 100,9 mln zł. Równie wysokie wsparcie jest udziałem inwestycji realizowanych w województwach: mazowieckim (9281 projektów o wartości dofinansowania 85,5 mln zł) i warmińsko-mazurskim (171 projektów na kwotę 76,1 mln zł dofinansowania z UE).

Natomiast najwięcej projektów realizowanych jest w województwach: lubelskim (305), mazowieckim (281) oraz zachodniopomorskim (281).

Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że największym beneficjentem funduszy strukturalnych były w latach 2004-2006 jednostki samorządu terytorialnego (86%). Inwestycje turystyczne realizowały też m.in. instytucje kultury 5%, rolnicy 4%, organizacje pozarządowe 3% oraz kościoły i związki wyznaniowe 2%.

DOCHODY Z TURYSTYKI WEDŁUG POT

Polska Organizacja Turystyczna poinformowała, że turystyka wypracowuje ok. 6% krajowego PKB. - Umiejętnie promując turystykę, możemy dojść, podobnie jak to jest w innych krajach zachodnich, do poziomu 8-10% PKB - uważa Rafał Szmytke, prezes POT. Obecnie w kraju działa już 16 regionalnych organizacji turystycznych, tzw. ROT-ów (po jednej w każdym województwie) oraz 120 lokalnych organizacji turystycznych, tzw. LOT-ów, promujących lokalne atrakcje i produkty.

5 KROKÓW

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA TURYSTYCZNEGO:

1. Plan albo studium

Gmina przy staraniu się o dotacje unijne powinna posiadać aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

2. Zdefiniowane potrzeby

Podczas dyskusji z przedstawicielami branży turystycznej, instytucjami turystycznymi i kulturalnymi należy określić, jakie przedsięwzięcia trzeba zrealizować, by zbudować potencjał turystyczny gminy.

3. Plan

Trzeba stworzyć plan rozwoju ruchu turystycznego albo wpisać go w strategię rozwoju lokalnego.

4. Finanse

Po zdefiniowaniu potrzeb w zakresie rozwoju turystyki należy znaleźć źródło sfinansowania projektu, może być to kredyt, pożyczka, emisja obligacji komunalnych. Dotacje mają charakter refundacji kosztów.

5. Projekt i wniosek

Na podstawie przeprowadzonej dyskusji z przedsiębiorcami i organizacjami turystycznymi należy stworzyć projekt. Trzeba też przygotować wniosek o dofinansowanie.

Andrzej Okrasiński

Z DZIAŁANIA V.2 TRASY ROWEROWE SFINANSOWAĆ MOŻNA:

• budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych o utwardzonej nawierzchni (głównie na terenie miast),

• wytyczanie i oznakowanie tras rowerowych na terenie pozamiejskim,

• budowę i montaż podstawowej infrastruktury, tj. stojaków na rowery, wiat postojowych, wiat widokowych itp. oraz innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu po trasach i ścieżkach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Mariusz Jendra

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nurek, kucharz, kierowca, operator maszyn. Takich osób szuka wojsko do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej [od 21 maja 2022 r.]
  WYKAZ UPRAWNIEŃ I KWALIFIKACJI SZCZEGÓLNIE PRZYDATNYCH W SIŁACH ZBROJNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  Wzór wniosku o powołanie do służby wojskowej [PDF]. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
  Wzór wniosku o powołanie do służby wojskowej [PDF]. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie zgłaszania się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz uprawnień i kwalifikacji szczególnie przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 970
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie zgłaszania się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz uprawnień i kwalifikacji szczególnie przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 970
  Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 maja 2022 r. [Tabela, rozporządzenie w PDF]
  WYSOKOŚĆ MINIMALNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO NAUCZYCIELI od 1 maja 2022 r. [Tabela, rozporządzenie]
  Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce do 2040 r.
  Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z informatyki [PDF]
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z informatyki [PDF]
  Rejestr ciąż: w SIM będzie adnotacja o ciąży pacjentki [projekt rozporządzenia]
  W SIM pojawią się nowe dane odnoszące się do: wyrobów medycznych zaimplantowanych u pacjenta, występujących u niego alergii, wyniku grupy krwi oraz ciąży (w tym ostatnim zakresie tzw. rejestr ciąż). Dane mają identyfikować świadczenie zdrowotne, tym samym ich przekazanie do SIM będzie uzależnione od zakresu świadczenia udzielanego przez placówkę medyczną czy lekarza.
  Jak mediować w postępowaniu administracyjnym
  Mediacja jest alternatywną formą rozwiązywania sporów - również w postępowaniu administracyjnym. Jej największe zalety to możliwość znacznego przyspieszenia postępowania oraz wspólnego znalezienia rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony. Pozwala uniknąć postępowania odwoławczego lub postępowania sądowoadministracyjnego. Choć daje stronom aktywny wpływ na wynik postępowania, zawsze musi zmierzać do podjęcia ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.
  Powołanie zastępcy wójta - obowiązek czy wolna wola
  Władza na poziomie samorządu gminnego została podzielona pomiędzy organ kolegialny, jakim jest rada gminy, oraz organ monokratyczny, którym jest wójt. Ustawodawca, dostrzegając ryzyko związane z realizowaniem władzy wykonawczej jednoosobowo, wprowadził do systemu prawnego funkcję zastępcy wójta. Czy powołanie osoby na takie stanowisko jest jednak obowiązkowe oraz jakie konsekwencje mogą wynikać z braku powołania zastępcy?
  Kawa jest zdrowa. Lekarze zalecają 3 do 5 filiżanek dziennie. Jakim chorobom zapobiega kawa?
  Wokół kawy przez lata narosło wiele mitów. Część z nich jest wyniesiona jeszcze z czasów PRL-u, kiedy kawa często towarzyszyła papierosom i podejrzewano, że może nawet wywoływać wrzody żołądka. Jednak wieloletnie badania naukowe wykazały, że kawa ma wręcz prozdrowotne właściwości, a regularne, umiarkowane picie kawy wspiera profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Trzy–pięć filiżanek dziennie powoduje, że spada m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Dlatego kawę określa się dziś mianem „wschodzącej gwiazdy profilaktyki” i porównuje do zażywanej profilaktycznie aspiryny.
  86 mln zł od ZUS na żłobkowe
  W piątek 20 maja 2022 r. ZUS przelał na konta placówek w ramach świadczenia żłobkowego ponad 86 mln zł. Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie, wynosi ponad 65 tys. – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
  Matura 2022 r.: informatyka i język kaszubski [20 maja 2022 r.]
  Na maturze w piątek 20 maja 2022 r. pisemny egzamin z informatyki, a po południu pisemny z języka kaszubskiego. Oba nie są obowiązkowe.
  Pensja minimalna 2023 r.: 3350 zł i 3500 zł [wzrost o 490 zł]
  Podwyżkę minimalnego wynagrodzenia od początku 2023 r. do 3350 zł, a od lipca do 3500 zł zapowiada Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Wypowiedź padła na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w dniu 19 maja 2022 r.
  Rozporządzenie z 18 maja 2022 r. o wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiana dodatków i grup zaszeregowania
  Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta o kwotę od 130 zł brutto do 178 zł brutto. Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące wynagrodzeń.
  Małpia ospa w Szwecji i Hiszpanii. Po chorobie powstają blizny, które utrzymują się przez kilka lat
  Małpia ospa to choroba odzwierzęca. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy (wbrew nazwie choroby).
  Platforma Yoopies rusza z inicjatywą wsparcia dla ukraińskich uchodźców
  Platforma Yoopies pomaga znaleźć pracę uciekinierom przed wojną
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z fizyki [PDF]
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z fizyki [PDF]
  Egzamin ósmoklasisty 2021/2022. Co uczeń musi wiedzieć o tegorocznym egzaminie, by mieć dobry wynik?
  Egzamin ósmoklasisty potrwa od 24 do 26 maja 2022 r. Jest obowiązkowy, a pojawienie się ucznia na egzaminie jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
  Ułatwienia dla uczniów ukraińskich na egzaminie ósmoklasisty [RPO, MEiN]
  MEiN: Przepisy na egzaminie ósmoklasisty gwarantują uczniom ukraińskim nie tylko takie samo traktowanie jak polskim, ale obejmują także wiele ułatwień i dostosowań
  Poradnik CKE dla ósmoklasistów. Ósmoklasisto idź przed egzaminem na spacer
  Poradnik "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów" opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna z myślą o uczniach klas VIII szkół podstawowych, którzy w dniach 24-26 maja przystąpią do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty.
  Wynagrodzenie 4560 zł miesięcznie za dobrowolną zasadniczą służbę wojskową [od 21 maja 2022 r.]
  Od 21 maja 2022 r. można wnioskować o odbycie rocznej, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
  Matura 2022 r.: fizyka i historia sztuki [19 maja 2022 r.]
  Na maturze w czwartek 19 maja 2022 r. odbędzie się pisemny egzamin z fizyki, a po południu pisemny z historii sztuki. Oba nie są obowiązkowe.
  1300 zł przez dwa lata dla 31 000 Polaków. Skonsumują czy zainwestują te pieniądze? Bezwarunkowy dochód podstawowy rusza w Polsce
  W Polsce rusza bezwarunkowy dochód podstawowy. Nawet 31 000 osób będzie przez dwa lata otrzymywać 1300 zł miesięcznie. Po co? Ekonomiści chcą sprawdzić, czy skonsumują czy zainwestują te pieniądze. Czy będą się uczyć, próbować awansować albo tworzyć firmy.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z geografii [PDF]
  Na maturze w środę 18 maja 2022 r. odbył się pisemny egzamin z geografii.
  Warszawa: Można już legalnie pić alkohol nad Wisłą
  Od poniedziałku 16 maja 2022 r. został zniesiony stan epidemii. W związku z tym przestał obowiązywać wprowadzony przez radnych zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka.