REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na informatyzację szkoły gminnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pieniędzy na informatyzację szkoły gminnej trzeba szukać w urzędzie marszałkowskim. Dotacje będą przyznawane w ramach regionalnych programów operacyjnych  i w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wysokość dofinansowania to nawet 85 proc.
 

Jednostki samorządu terytorialnego mogą pozyskać unijne dofinansowanie na informatyzację szkół gminnych w ramach:

REKLAMA

• RPO województwa, na terenie którego gmina się znajduje, aplikując do działań związanych z: rozwojem infrastruktury społecznej w zakresie edukacji lub rozwojem społeczeństwa informacyjnego

• PO KL, aplikując do: poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Wyrównywanie szans

REKLAMA

W ramach PO KL na informatyzację szkół przeznaczone jest ponad 756 mln euro. Maksymalna wysokość dofinansowania to 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Minimalna wartość dotacji wynosi 50 tys zł. Jest możliwość otrzymania zaliczki w poczet poniesionych wydatków na zakup komputerów, oprogramowania i ich instalację w szkole. To oznacza, że gmina nie musi finansować projektu, by dopiero później, już po jego zrealizowaniu, otrzymać dofinansowanie. Istnieje możliwość otrzymania zaliczki w 100 proc. wartości dotacji. Pomoc w ramach PO KL w tym przypadku będzie udzielana w tzw. komponencie regionalnym. To oznacza, że środki unijne są w kompetencji urzędów marszałkowskich i w wielu przypadkach one albo instytucje rozwoju regionalnego przyjmują wnioski o dofinansowanie. Różne są terminy przyjmowania wniosków i różne instytucje odpowiadają za udzielenie pomocy.

W ramach wyrównywania szans pomoc będzie udzielana szkołom położonych na terenach wiejskich i w niewielkich miastach. Za unijne pieniądze można kupić oprogramowanie wraz ze sprzętem komputerowym i ich instalację. Wsparcie można otrzymać na zorganizowanie kursów nauki obsługi komputerów, internetu, naukę innych zaawansowanych form informatyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc z RPO

Prawie każdy z 16 wojewódzkich RPO ma priorytet o nazwie rozwój społeczeństwa informatycznego, rozwój infrastruktury społecznej albo edukacyjnej lub podobny. W ramach tych priorytetów można otrzymać dotację na informatyzację szkoły gminnej. Za pieniądze unijne można zorganizować szkolenie uczniów w zakresie informatyki, zasad obsługiwania komputera, komunikowania się albo grafiki komputerowej.

Maksymalne wsparcie unijne w ramach RPO może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Z reguły wydatki związane z realizacją podobnych projektów w przypadku szkół gminnych nie mogą być wyższe niż kilkaset tysięcy złotych. Niestety, nie wszystkie RPO w tym priorytecie oferują zaliczki jako formę dofinansowania.

Mimo tego z RPO można otrzymać szybciej wsparcie na informatyzację szkoły. Przed staraniem się o otrzymanie dotacji unijnych należy starannie zapoznać się ze szczegółowym opisem priorytetu RPO.

Wielkość wsparcia

Aby otrzymać dofinansowanie, konieczny jest dobry projekt. Można skorzystać z pomocy firmy konsultingowej. Konieczna jest ścisła współpraca z dyrekcją szkoły. Nauczyciele i dyrekcja są najbardziej zorientowani w potrzebach uczniów, czyli bezpośrednich beneficjentów projektu. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wkładu własnego. Z reguły wynosi on co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych, tj. ściśle związanych z nabyciem sprzętu informatycznego. Wkładem własnym może być np. praca informatyków zatrudnionych w urzędzie gminy przy instalacji sprzętu oraz udzielanie przez tych fachowców lekcji nauki obsługi komputerów.

REKLAMA

Należy pamiętać, by tytuł projektu nie był taki sam lub podobny do programu operacyjnego, z którego ma pochodzić dofinansowanie. Tytuł ten nie może być taki sam jak nazwa priorytetu, działania lub poddziałania konkretnego unijnego programu.

Projekt musi być sporządzony językiem niespecjalistycznym, bez technicznych zawiłości. Projekt czytają eksperci od funduszy unijnych nieposiadający technicznego wykształcenia z zakresu informatyki.

We wszystkich przypadkach trzeba pamiętać o przepisach ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 82, poz. 560 ze zm.). Dotyczy to zakupu samego sprzętu komputerowego, jego oprogramowania i instalowania tego sprzętu przez ekspertów.

Ważny adres

www.funduszestrukturalne.gov.pl - na tych stronach znajduje się szczegółowy opis PO KL oraz linki do wszystkich wojewódzkich RPO. Opisy RPO można także znaleźć na stronie internetowej poszczególnych urzędów marszałkowskich

Jak otrzymać dofinansowanie

Porozumienie - o współpracy z dyrekcją szkoły, nauczycielami i uczniami - władze gminy powinny zorientować się w potrzebach szkoły w zakresie jej informatyzacji.

Analiza - po konsultacjach w ścisłym porozumieniu z ekspertami od informatyki powinniśmy określić ramy projektu.

Informacja o programie - należy dokładnie przestudiować opis szczegółowy RPO i PO KL. Na podstawie zawartych tam informacji trzeba zdecydować, z jakiego programu chcemy skorzystać.

Projekt - na podstawie analizy i informacji o projekcie należy stworzyć odpowiedni projekt.

Wniosek - wnioski należy kierować do urzędu marszałkowskiego lub innej instytucji, która będzie przyjmowała wnioski w imieniu urzędu.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bioodpady z potencjałem. W 2026 r. mogą przyjść długo oczekiwane zmiany w prawie [WYWIAD]

Choć legislacja koncentruje się dziś głównie na tworzywach sztucznych, sektor bioodpadów czeka na własną, systemową rewolucję. Eksperci są zgodni: czas na normy jakości nawozów z odpadów i impuls inwestycyjny dla fermentacji kuchennych resztek.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA