Dotacje unijne na informatyzację szkoły gminnej
REKLAMA
REKLAMA
Jednostki samorządu terytorialnego mogą pozyskać unijne dofinansowanie na informatyzację szkół gminnych w ramach:
REKLAMA
• RPO województwa, na terenie którego gmina się znajduje, aplikując do działań związanych z: rozwojem infrastruktury społecznej w zakresie edukacji lub rozwojem społeczeństwa informacyjnego
• PO KL, aplikując do: poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Wyrównywanie szans
REKLAMA
W ramach PO KL na informatyzację szkół przeznaczone jest ponad 756 mln euro. Maksymalna wysokość dofinansowania to 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Minimalna wartość dotacji wynosi 50 tys zł. Jest możliwość otrzymania zaliczki w poczet poniesionych wydatków na zakup komputerów, oprogramowania i ich instalację w szkole. To oznacza, że gmina nie musi finansować projektu, by dopiero później, już po jego zrealizowaniu, otrzymać dofinansowanie. Istnieje możliwość otrzymania zaliczki w 100 proc. wartości dotacji. Pomoc w ramach PO KL w tym przypadku będzie udzielana w tzw. komponencie regionalnym. To oznacza, że środki unijne są w kompetencji urzędów marszałkowskich i w wielu przypadkach one albo instytucje rozwoju regionalnego przyjmują wnioski o dofinansowanie. Różne są terminy przyjmowania wniosków i różne instytucje odpowiadają za udzielenie pomocy.
W ramach wyrównywania szans pomoc będzie udzielana szkołom położonych na terenach wiejskich i w niewielkich miastach. Za unijne pieniądze można kupić oprogramowanie wraz ze sprzętem komputerowym i ich instalację. Wsparcie można otrzymać na zorganizowanie kursów nauki obsługi komputerów, internetu, naukę innych zaawansowanych form informatyki.
Pomoc z RPO
Prawie każdy z 16 wojewódzkich RPO ma priorytet o nazwie rozwój społeczeństwa informatycznego, rozwój infrastruktury społecznej albo edukacyjnej lub podobny. W ramach tych priorytetów można otrzymać dotację na informatyzację szkoły gminnej. Za pieniądze unijne można zorganizować szkolenie uczniów w zakresie informatyki, zasad obsługiwania komputera, komunikowania się albo grafiki komputerowej.
Maksymalne wsparcie unijne w ramach RPO może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Z reguły wydatki związane z realizacją podobnych projektów w przypadku szkół gminnych nie mogą być wyższe niż kilkaset tysięcy złotych. Niestety, nie wszystkie RPO w tym priorytecie oferują zaliczki jako formę dofinansowania.
Mimo tego z RPO można otrzymać szybciej wsparcie na informatyzację szkoły. Przed staraniem się o otrzymanie dotacji unijnych należy starannie zapoznać się ze szczegółowym opisem priorytetu RPO.
Wielkość wsparcia
Aby otrzymać dofinansowanie, konieczny jest dobry projekt. Można skorzystać z pomocy firmy konsultingowej. Konieczna jest ścisła współpraca z dyrekcją szkoły. Nauczyciele i dyrekcja są najbardziej zorientowani w potrzebach uczniów, czyli bezpośrednich beneficjentów projektu. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wkładu własnego. Z reguły wynosi on co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych, tj. ściśle związanych z nabyciem sprzętu informatycznego. Wkładem własnym może być np. praca informatyków zatrudnionych w urzędzie gminy przy instalacji sprzętu oraz udzielanie przez tych fachowców lekcji nauki obsługi komputerów.
REKLAMA
Należy pamiętać, by tytuł projektu nie był taki sam lub podobny do programu operacyjnego, z którego ma pochodzić dofinansowanie. Tytuł ten nie może być taki sam jak nazwa priorytetu, działania lub poddziałania konkretnego unijnego programu.
Projekt musi być sporządzony językiem niespecjalistycznym, bez technicznych zawiłości. Projekt czytają eksperci od funduszy unijnych nieposiadający technicznego wykształcenia z zakresu informatyki.
We wszystkich przypadkach trzeba pamiętać o przepisach ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 82, poz. 560 ze zm.). Dotyczy to zakupu samego sprzętu komputerowego, jego oprogramowania i instalowania tego sprzętu przez ekspertów.
Ważny adres
www.funduszestrukturalne.gov.pl - na tych stronach znajduje się szczegółowy opis PO KL oraz linki do wszystkich wojewódzkich RPO. Opisy RPO można także znaleźć na stronie internetowej poszczególnych urzędów marszałkowskich
Jak otrzymać dofinansowanie
Porozumienie - o współpracy z dyrekcją szkoły, nauczycielami i uczniami - władze gminy powinny zorientować się w potrzebach szkoły w zakresie jej informatyzacji.
Analiza - po konsultacjach w ścisłym porozumieniu z ekspertami od informatyki powinniśmy określić ramy projektu.
Informacja o programie - należy dokładnie przestudiować opis szczegółowy RPO i PO KL. Na podstawie zawartych tam informacji trzeba zdecydować, z jakiego programu chcemy skorzystać.
Projekt - na podstawie analizy i informacji o projekcie należy stworzyć odpowiedni projekt.
Wniosek - wnioski należy kierować do urzędu marszałkowskiego lub innej instytucji, która będzie przyjmowała wnioski w imieniu urzędu.
ANDRZEJ OKRASIŃSKI
andrzej.okrasinski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA