REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak monitoring może poprawić bezpieczeństwo w mieście

am

REKLAMA

W jaki sposób monitoring wizyjny wpłynął na poprawę bezpieczeństwa w Bydgoszczy? Czy na system monitoringu wizyjnego mogą sobie pozwolić tylko duże miasta? W jaki sposób można pozyskać dodatkowe środki na jego budowę?

 

REKLAMA


KONSTANTY DOMBROWICZ

prezydent Bydgoszczy

REKLAMA

Za rozwojem społeczno-ekonomicznym, nie zawsze nadąża wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Liczba rozbojów, włamań, wybryków chuligańskich ma raczej tendencje wzrostowe aniżeli spadkowe. Niestety do aktów agresji czy niszczenia mienia nierzadko dochodzi w miejscach publicznych. W takich przypadkach władze lokalne nie mogą być biernym obserwatorem. Muszą zadbać o wzrost poczucia bezpieczeństwa swoich mieszkańców. W Bydgoszczy problem potraktowano interdyscyplinarnie. Prace rozpoczęto od przygotowania mapy obrazującej miejsca najbardziej zagrożone (ulice, skrzyżowania, węzły komunikacyjne). Jednym z rozwiązań było udzielenie wsparcia Policji oraz Straży Miejskiej monitoringiem wizyjnym. Zainstalowany w naszym mieście system monitoringu wizyjnego pozwala na obserwację wielu miejsc jednocześnie, bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia.

W 2006 roku rozszerzono go poprzez stworzenie tzw. mobilnego studia monitorującego umieszczonego w pojeździe wyposażonym w kamery stałe oraz ruchome, pozwalające na dowolne ich rozmieszczenie w określonym możliwościami technicznymi rejonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ubiegłym roku dzięki wideomonitoringowi w naszym mieście ujawniono łącznie 6330 zdarzeń z czego 5562 przypadało na studio zlokalizowane w Komendzie Miejskiej Policji i dwa studia osiedlowe, zaś 768 w Komisariacie Policji Bydgoszcz - Fordon. W porównaniu z ilością zdarzeń w 2006 roku nastąpił spadek średnio o 16 proc. co zdecydowanie potwierdza tezę o wpływie monitoringu na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. System jest również zintegrowany z lokalnym monitoringiem obiektów sportowych: Stadionem Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Stadionem Żużlowym Polonia oraz Halą sportową Łuczniczka.

W ubiegłym roku ze środków Ministerstwa Edukacji oraz miasta uruchomiono monitoring szkół podstawowych, burs oraz gimnazjów. Kamery zainstalowano w 94 z ponad 100 szkół podstawowych. 34 szkoły transmitują sygnał z ponad 240 kamer zewnętrznych do głównego serwera znajdującego się w Bydgoskim Centrum Bezpieczeństwa obsługiwanego przez funkcjonariuszy służb dyżurnych Straży Miejskiej i wypełniają lukę we właściwym nadzorze placówek oświatowych.

Wartością dodaną przedsięwzięcia jest przeszkolenie i zatrudnienie 42 osób niepełnosprawnych oraz trwale pozostających bez pracy na stanowiskach obsługujących kamery. Tym samym odciążenie funkcjonariuszy Policji oraz Straży Miejskiej. Błędną jest teza, że na monitoring mogą sobie pozwolić tylko duże miasta. Najważniejsze jest systematyczne pozyskiwanie środków z różnych źródeł, w tym również od sponsorów. W taki sposób fundusze pozyskuje nasze miasto. W latach 2005 - 2007 podmioty gospodarcze oraz instytucje przekazały na konto urzędu 649 500 zł, co stanowiło prawie 29 proc. całości poniesionych kosztów budowy monitoringu, tj. 2 239 656 zł.

Ważnym czynnikiem decydującym o tempie rozbudowy monitoringu jest przede wszystkim szybkie uzyskiwanie decyzji administracyjnych, budowlanych oraz innych zezwoleń takich jak zgody konserwatorów zabytków, plastyków miejskich, wydziałów gospodarki komunalnej, umożliwiające natychmiastowe wchodzenie na plac budowy firmom wygrywającym przetargi.

 

AM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA