REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak monitoring może poprawić bezpieczeństwo w mieście

am

REKLAMA

W jaki sposób monitoring wizyjny wpłynął na poprawę bezpieczeństwa w Bydgoszczy? Czy na system monitoringu wizyjnego mogą sobie pozwolić tylko duże miasta? W jaki sposób można pozyskać dodatkowe środki na jego budowę?

 

REKLAMA


KONSTANTY DOMBROWICZ

prezydent Bydgoszczy

REKLAMA

Za rozwojem społeczno-ekonomicznym, nie zawsze nadąża wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Liczba rozbojów, włamań, wybryków chuligańskich ma raczej tendencje wzrostowe aniżeli spadkowe. Niestety do aktów agresji czy niszczenia mienia nierzadko dochodzi w miejscach publicznych. W takich przypadkach władze lokalne nie mogą być biernym obserwatorem. Muszą zadbać o wzrost poczucia bezpieczeństwa swoich mieszkańców. W Bydgoszczy problem potraktowano interdyscyplinarnie. Prace rozpoczęto od przygotowania mapy obrazującej miejsca najbardziej zagrożone (ulice, skrzyżowania, węzły komunikacyjne). Jednym z rozwiązań było udzielenie wsparcia Policji oraz Straży Miejskiej monitoringiem wizyjnym. Zainstalowany w naszym mieście system monitoringu wizyjnego pozwala na obserwację wielu miejsc jednocześnie, bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia.

W 2006 roku rozszerzono go poprzez stworzenie tzw. mobilnego studia monitorującego umieszczonego w pojeździe wyposażonym w kamery stałe oraz ruchome, pozwalające na dowolne ich rozmieszczenie w określonym możliwościami technicznymi rejonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ubiegłym roku dzięki wideomonitoringowi w naszym mieście ujawniono łącznie 6330 zdarzeń z czego 5562 przypadało na studio zlokalizowane w Komendzie Miejskiej Policji i dwa studia osiedlowe, zaś 768 w Komisariacie Policji Bydgoszcz - Fordon. W porównaniu z ilością zdarzeń w 2006 roku nastąpił spadek średnio o 16 proc. co zdecydowanie potwierdza tezę o wpływie monitoringu na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. System jest również zintegrowany z lokalnym monitoringiem obiektów sportowych: Stadionem Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Stadionem Żużlowym Polonia oraz Halą sportową Łuczniczka.

W ubiegłym roku ze środków Ministerstwa Edukacji oraz miasta uruchomiono monitoring szkół podstawowych, burs oraz gimnazjów. Kamery zainstalowano w 94 z ponad 100 szkół podstawowych. 34 szkoły transmitują sygnał z ponad 240 kamer zewnętrznych do głównego serwera znajdującego się w Bydgoskim Centrum Bezpieczeństwa obsługiwanego przez funkcjonariuszy służb dyżurnych Straży Miejskiej i wypełniają lukę we właściwym nadzorze placówek oświatowych.

Wartością dodaną przedsięwzięcia jest przeszkolenie i zatrudnienie 42 osób niepełnosprawnych oraz trwale pozostających bez pracy na stanowiskach obsługujących kamery. Tym samym odciążenie funkcjonariuszy Policji oraz Straży Miejskiej. Błędną jest teza, że na monitoring mogą sobie pozwolić tylko duże miasta. Najważniejsze jest systematyczne pozyskiwanie środków z różnych źródeł, w tym również od sponsorów. W taki sposób fundusze pozyskuje nasze miasto. W latach 2005 - 2007 podmioty gospodarcze oraz instytucje przekazały na konto urzędu 649 500 zł, co stanowiło prawie 29 proc. całości poniesionych kosztów budowy monitoringu, tj. 2 239 656 zł.

Ważnym czynnikiem decydującym o tempie rozbudowy monitoringu jest przede wszystkim szybkie uzyskiwanie decyzji administracyjnych, budowlanych oraz innych zezwoleń takich jak zgody konserwatorów zabytków, plastyków miejskich, wydziałów gospodarki komunalnej, umożliwiające natychmiastowe wchodzenie na plac budowy firmom wygrywającym przetargi.

 

AM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

REKLAMA

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA