Policja poszukuje kandydatów do służby
REKLAMA
REKLAMA
Komendant główny policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy i limity przyjęć do służby. Podawane są one do publicznej wiadomości. Po ukazaniu się ogłoszenia osoba zainteresowana powinna udać się do odpowiedniego wydziału do spraw doboru, który znajduje się w każdej komendzie wojewódzkiej oraz stołecznej policji, i złożyć tam komplet dokumentów. Procedura ma charakter konkursowy, a o przyjęciu kandydata do służby decyduje pozytywne zaliczenie wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz liczba punktów uzyskanych przez niego w trakcie postępowania. Łącznie z wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów.
REKLAMA
Etapy naboru
Wstępna ocena dokumentów składanych przez kandydatów i sprawdzenie w bazach danych odbywa się w wydziałach do spraw doboru komend wojewódzkich lub stołecznej policji. Procedura sprawdzania kandydata w bazach danych odbywa się aż dwukrotnie. Testy wiedzy i ocena sprawności fizycznej przeprowadzane są w: Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkole Policji w Katowicach, Szkole Policji w Słupsku oraz w Szkole Policji w Pile.
Test z wiedzy i kondycji
Test z wiedzy składa się z 40 pytań. Pytania dotyczą funkcjonowania administracji publicznej, w tym policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Baza pytań testowych jest aktualizowana i dostępna na stronie www.policja.pl/rekrutacja.
REKLAMA
Z kolei ocena sprawności fizycznej polega na zaliczeniu w określonym czasie sprawnościowego toru przeszkód. Wyniki przeliczane są na punkty. Następnym etapem jest test psychologiczny przeprowadzany przez policyjnych psychologów. Ma on na celu określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby.
Po zaliczeniu testu psychologicznego kandydat przystępuje do kolejnego etapu, wywiadu. Zainteresowany odpowiada na pytania zespołu, w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby, w tym przedstawiciel tzw. komórki doborowej oraz funkcjonariusz policji. Aby zaliczyć ten etap, należy uzyskać co najmniej 36 punktów.
Badanie lekarskie
Następnie kandydat kierowany jest na komisję lekarską MSWiA na badania lekarskie. Są one wykonywane przez lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycznych. Mają one określić zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby.
W czasie trwania rekrutacji policja sprawdza również, jak zachowuje się kandydat na policjanta i czy potrafi dochować tajemnicy. Podstawą takiego postępowania jest ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631 z poźn. zm.).
Szkolenie zawodowe
REKLAMA
Po zaliczeniu wszystkich opisanych powyżej etapów punkty uzyskane przez kandydata są sumowane i zostaje on umieszczony na liście rankingowej, którą następnie zatwierdza właściwy komendant wojewódzki (stołeczny) policji. Kandydaci są umieszczani na liście w kolejności uzyskanych punktów od największej do najmniejszej. O przyjęciu decyduje miejsce, jakie zajmuje się na liście, oraz limit przyjęcia określony dla poszczególnych komend wojewódzkich lub stołecznej policji na określony termin przyjęcia.
Po pozytywnym zakończeniu postępowania i przyjęciu do służby w policji nowo przyjęty policjant kierowany jest na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej z pięciu szkół policyjnych. Szkolenie trwa około siedem miesięcy.
KTO MOŻE ZOSTAĆ POLICJANTEM
O przyjęcie do policji może ubiegać się osoba:
• posiadająca obywatelstwo polskie
• o nieposzlakowanej opinii
• niekarana
• korzystająca z pełni praw obywatelskich
• posiadająca co najmniej średnie wykształcenie
• posiadająca predyspozycje fizyczne i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych
• mężczyźni powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej
BoŻena Wiktorowska
bozena.wiktorowska@infor.pl
Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. nr 170, poz. 1202).
REKLAMA
REKLAMA