REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policja poszukuje kandydatów do służby

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

REKLAMA

O przyjęciu do służby w policji decyduje konkurs. Trzeba pozytywnie zaliczyć wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz zdobyć jak największą liczbę punktów.

Komendant główny policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy i limity przyjęć do służby. Podawane są one do publicznej wiadomości. Po ukazaniu się ogłoszenia osoba zainteresowana powinna udać się do odpowiedniego wydziału do spraw doboru, który znajduje się w każdej komendzie wojewódzkiej oraz stołecznej policji, i złożyć tam komplet dokumentów. Procedura ma charakter konkursowy, a o przyjęciu kandydata do służby decyduje pozytywne zaliczenie wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz liczba punktów uzyskanych przez niego w trakcie postępowania. Łącznie z wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów.

REKLAMA

Etapy naboru

Wstępna ocena dokumentów składanych przez kandydatów i sprawdzenie w bazach danych odbywa się w wydziałach do spraw doboru komend wojewódzkich lub stołecznej policji. Procedura sprawdzania kandydata w bazach danych odbywa się aż dwukrotnie. Testy wiedzy i ocena sprawności fizycznej przeprowadzane są w: Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkole Policji w Katowicach, Szkole Policji w Słupsku oraz w Szkole Policji w Pile.

Test z wiedzy i kondycji

Test z wiedzy składa się z 40 pytań. Pytania dotyczą funkcjonowania administracji publicznej, w tym policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Baza pytań testowych jest aktualizowana i dostępna na stronie www.policja.pl/rekrutacja.

REKLAMA

Z kolei ocena sprawności fizycznej polega na zaliczeniu w określonym czasie sprawnościowego toru przeszkód. Wyniki przeliczane są na punkty. Następnym etapem jest test psychologiczny przeprowadzany przez policyjnych psychologów. Ma on na celu określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby.

Po zaliczeniu testu psychologicznego kandydat przystępuje do kolejnego etapu, wywiadu. Zainteresowany odpowiada na pytania zespołu, w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby, w tym przedstawiciel tzw. komórki doborowej oraz funkcjonariusz policji. Aby zaliczyć ten etap, należy uzyskać co najmniej 36 punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie lekarskie

Następnie kandydat kierowany jest na komisję lekarską MSWiA na badania lekarskie. Są one wykonywane przez lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycznych. Mają one określić zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby.

W czasie trwania rekrutacji policja sprawdza również, jak zachowuje się kandydat na policjanta i czy potrafi dochować tajemnicy. Podstawą takiego postępowania jest ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631 z poźn. zm.).

Szkolenie zawodowe

REKLAMA

Po zaliczeniu wszystkich opisanych powyżej etapów punkty uzyskane przez kandydata są sumowane i zostaje on umieszczony na liście rankingowej, którą następnie zatwierdza właściwy komendant wojewódzki (stołeczny) policji. Kandydaci są umieszczani na liście w kolejności uzyskanych punktów od największej do najmniejszej. O przyjęciu decyduje miejsce, jakie zajmuje się na liście, oraz limit przyjęcia określony dla poszczególnych komend wojewódzkich lub stołecznej policji na określony termin przyjęcia.

Po pozytywnym zakończeniu postępowania i przyjęciu do służby w policji nowo przyjęty policjant kierowany jest na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej z pięciu szkół policyjnych. Szkolenie trwa około siedem miesięcy.

KTO MOŻE ZOSTAĆ POLICJANTEM

O przyjęcie do policji może ubiegać się osoba:

• posiadająca obywatelstwo polskie

• o nieposzlakowanej opinii

• niekarana

• korzystająca z pełni praw obywatelskich

• posiadająca co najmniej średnie wykształcenie

• posiadająca predyspozycje fizyczne i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych

• mężczyźni powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. nr 170, poz. 1202).

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA