REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policja poszukuje kandydatów do służby

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

REKLAMA

O przyjęciu do służby w policji decyduje konkurs. Trzeba pozytywnie zaliczyć wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz zdobyć jak największą liczbę punktów.

Komendant główny policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy i limity przyjęć do służby. Podawane są one do publicznej wiadomości. Po ukazaniu się ogłoszenia osoba zainteresowana powinna udać się do odpowiedniego wydziału do spraw doboru, który znajduje się w każdej komendzie wojewódzkiej oraz stołecznej policji, i złożyć tam komplet dokumentów. Procedura ma charakter konkursowy, a o przyjęciu kandydata do służby decyduje pozytywne zaliczenie wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz liczba punktów uzyskanych przez niego w trakcie postępowania. Łącznie z wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów.

REKLAMA

Etapy naboru

Wstępna ocena dokumentów składanych przez kandydatów i sprawdzenie w bazach danych odbywa się w wydziałach do spraw doboru komend wojewódzkich lub stołecznej policji. Procedura sprawdzania kandydata w bazach danych odbywa się aż dwukrotnie. Testy wiedzy i ocena sprawności fizycznej przeprowadzane są w: Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkole Policji w Katowicach, Szkole Policji w Słupsku oraz w Szkole Policji w Pile.

Test z wiedzy i kondycji

Test z wiedzy składa się z 40 pytań. Pytania dotyczą funkcjonowania administracji publicznej, w tym policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Baza pytań testowych jest aktualizowana i dostępna na stronie www.policja.pl/rekrutacja.

REKLAMA

Z kolei ocena sprawności fizycznej polega na zaliczeniu w określonym czasie sprawnościowego toru przeszkód. Wyniki przeliczane są na punkty. Następnym etapem jest test psychologiczny przeprowadzany przez policyjnych psychologów. Ma on na celu określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby.

Po zaliczeniu testu psychologicznego kandydat przystępuje do kolejnego etapu, wywiadu. Zainteresowany odpowiada na pytania zespołu, w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby, w tym przedstawiciel tzw. komórki doborowej oraz funkcjonariusz policji. Aby zaliczyć ten etap, należy uzyskać co najmniej 36 punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie lekarskie

Następnie kandydat kierowany jest na komisję lekarską MSWiA na badania lekarskie. Są one wykonywane przez lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycznych. Mają one określić zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby.

W czasie trwania rekrutacji policja sprawdza również, jak zachowuje się kandydat na policjanta i czy potrafi dochować tajemnicy. Podstawą takiego postępowania jest ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631 z poźn. zm.).

Szkolenie zawodowe

REKLAMA

Po zaliczeniu wszystkich opisanych powyżej etapów punkty uzyskane przez kandydata są sumowane i zostaje on umieszczony na liście rankingowej, którą następnie zatwierdza właściwy komendant wojewódzki (stołeczny) policji. Kandydaci są umieszczani na liście w kolejności uzyskanych punktów od największej do najmniejszej. O przyjęciu decyduje miejsce, jakie zajmuje się na liście, oraz limit przyjęcia określony dla poszczególnych komend wojewódzkich lub stołecznej policji na określony termin przyjęcia.

Po pozytywnym zakończeniu postępowania i przyjęciu do służby w policji nowo przyjęty policjant kierowany jest na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej z pięciu szkół policyjnych. Szkolenie trwa około siedem miesięcy.

KTO MOŻE ZOSTAĆ POLICJANTEM

O przyjęcie do policji może ubiegać się osoba:

• posiadająca obywatelstwo polskie

• o nieposzlakowanej opinii

• niekarana

• korzystająca z pełni praw obywatelskich

• posiadająca co najmniej średnie wykształcenie

• posiadająca predyspozycje fizyczne i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych

• mężczyźni powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. nr 170, poz. 1202).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA