REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policja poszukuje kandydatów do służby

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

REKLAMA

O przyjęciu do służby w policji decyduje konkurs. Trzeba pozytywnie zaliczyć wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz zdobyć jak największą liczbę punktów.

Komendant główny policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy i limity przyjęć do służby. Podawane są one do publicznej wiadomości. Po ukazaniu się ogłoszenia osoba zainteresowana powinna udać się do odpowiedniego wydziału do spraw doboru, który znajduje się w każdej komendzie wojewódzkiej oraz stołecznej policji, i złożyć tam komplet dokumentów. Procedura ma charakter konkursowy, a o przyjęciu kandydata do służby decyduje pozytywne zaliczenie wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz liczba punktów uzyskanych przez niego w trakcie postępowania. Łącznie z wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów.

REKLAMA

Etapy naboru

Wstępna ocena dokumentów składanych przez kandydatów i sprawdzenie w bazach danych odbywa się w wydziałach do spraw doboru komend wojewódzkich lub stołecznej policji. Procedura sprawdzania kandydata w bazach danych odbywa się aż dwukrotnie. Testy wiedzy i ocena sprawności fizycznej przeprowadzane są w: Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkole Policji w Katowicach, Szkole Policji w Słupsku oraz w Szkole Policji w Pile.

Test z wiedzy i kondycji

Test z wiedzy składa się z 40 pytań. Pytania dotyczą funkcjonowania administracji publicznej, w tym policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Baza pytań testowych jest aktualizowana i dostępna na stronie www.policja.pl/rekrutacja.

REKLAMA

Z kolei ocena sprawności fizycznej polega na zaliczeniu w określonym czasie sprawnościowego toru przeszkód. Wyniki przeliczane są na punkty. Następnym etapem jest test psychologiczny przeprowadzany przez policyjnych psychologów. Ma on na celu określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby.

Po zaliczeniu testu psychologicznego kandydat przystępuje do kolejnego etapu, wywiadu. Zainteresowany odpowiada na pytania zespołu, w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby, w tym przedstawiciel tzw. komórki doborowej oraz funkcjonariusz policji. Aby zaliczyć ten etap, należy uzyskać co najmniej 36 punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie lekarskie

Następnie kandydat kierowany jest na komisję lekarską MSWiA na badania lekarskie. Są one wykonywane przez lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycznych. Mają one określić zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby.

W czasie trwania rekrutacji policja sprawdza również, jak zachowuje się kandydat na policjanta i czy potrafi dochować tajemnicy. Podstawą takiego postępowania jest ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631 z poźn. zm.).

Szkolenie zawodowe

REKLAMA

Po zaliczeniu wszystkich opisanych powyżej etapów punkty uzyskane przez kandydata są sumowane i zostaje on umieszczony na liście rankingowej, którą następnie zatwierdza właściwy komendant wojewódzki (stołeczny) policji. Kandydaci są umieszczani na liście w kolejności uzyskanych punktów od największej do najmniejszej. O przyjęciu decyduje miejsce, jakie zajmuje się na liście, oraz limit przyjęcia określony dla poszczególnych komend wojewódzkich lub stołecznej policji na określony termin przyjęcia.

Po pozytywnym zakończeniu postępowania i przyjęciu do służby w policji nowo przyjęty policjant kierowany jest na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej z pięciu szkół policyjnych. Szkolenie trwa około siedem miesięcy.

KTO MOŻE ZOSTAĆ POLICJANTEM

O przyjęcie do policji może ubiegać się osoba:

• posiadająca obywatelstwo polskie

• o nieposzlakowanej opinii

• niekarana

• korzystająca z pełni praw obywatelskich

• posiadająca co najmniej średnie wykształcenie

• posiadająca predyspozycje fizyczne i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych

• mężczyźni powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. nr 170, poz. 1202).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA