Kategorie

Policja poszukuje kandydatów do służby

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
O przyjęciu do służby w policji decyduje konkurs. Trzeba pozytywnie zaliczyć wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz zdobyć jak największą liczbę punktów.

Komendant główny policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy i limity przyjęć do służby. Podawane są one do publicznej wiadomości. Po ukazaniu się ogłoszenia osoba zainteresowana powinna udać się do odpowiedniego wydziału do spraw doboru, który znajduje się w każdej komendzie wojewódzkiej oraz stołecznej policji, i złożyć tam komplet dokumentów. Procedura ma charakter konkursowy, a o przyjęciu kandydata do służby decyduje pozytywne zaliczenie wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz liczba punktów uzyskanych przez niego w trakcie postępowania. Łącznie z wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów.

Etapy naboru

Wstępna ocena dokumentów składanych przez kandydatów i sprawdzenie w bazach danych odbywa się w wydziałach do spraw doboru komend wojewódzkich lub stołecznej policji. Procedura sprawdzania kandydata w bazach danych odbywa się aż dwukrotnie. Testy wiedzy i ocena sprawności fizycznej przeprowadzane są w: Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkole Policji w Katowicach, Szkole Policji w Słupsku oraz w Szkole Policji w Pile.

Test z wiedzy i kondycji

Test z wiedzy składa się z 40 pytań. Pytania dotyczą funkcjonowania administracji publicznej, w tym policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Baza pytań testowych jest aktualizowana i dostępna na stronie www.policja.pl/rekrutacja.

Reklama

Z kolei ocena sprawności fizycznej polega na zaliczeniu w określonym czasie sprawnościowego toru przeszkód. Wyniki przeliczane są na punkty. Następnym etapem jest test psychologiczny przeprowadzany przez policyjnych psychologów. Ma on na celu określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby.

Po zaliczeniu testu psychologicznego kandydat przystępuje do kolejnego etapu, wywiadu. Zainteresowany odpowiada na pytania zespołu, w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby, w tym przedstawiciel tzw. komórki doborowej oraz funkcjonariusz policji. Aby zaliczyć ten etap, należy uzyskać co najmniej 36 punktów.

Badanie lekarskie

Następnie kandydat kierowany jest na komisję lekarską MSWiA na badania lekarskie. Są one wykonywane przez lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycznych. Mają one określić zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby.

W czasie trwania rekrutacji policja sprawdza również, jak zachowuje się kandydat na policjanta i czy potrafi dochować tajemnicy. Podstawą takiego postępowania jest ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631 z poźn. zm.).

Szkolenie zawodowe

Reklama

Po zaliczeniu wszystkich opisanych powyżej etapów punkty uzyskane przez kandydata są sumowane i zostaje on umieszczony na liście rankingowej, którą następnie zatwierdza właściwy komendant wojewódzki (stołeczny) policji. Kandydaci są umieszczani na liście w kolejności uzyskanych punktów od największej do najmniejszej. O przyjęciu decyduje miejsce, jakie zajmuje się na liście, oraz limit przyjęcia określony dla poszczególnych komend wojewódzkich lub stołecznej policji na określony termin przyjęcia.

Po pozytywnym zakończeniu postępowania i przyjęciu do służby w policji nowo przyjęty policjant kierowany jest na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej z pięciu szkół policyjnych. Szkolenie trwa około siedem miesięcy.

KTO MOŻE ZOSTAĆ POLICJANTEM

O przyjęcie do policji może ubiegać się osoba:

• posiadająca obywatelstwo polskie

• o nieposzlakowanej opinii

• niekarana

• korzystająca z pełni praw obywatelskich

• posiadająca co najmniej średnie wykształcenie

• posiadająca predyspozycje fizyczne i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych

• mężczyźni powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. nr 170, poz. 1202).

 

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?