REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Największy program w Unii Europejskiej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce w nowym okresie programowym na lata 2007-2013. Jest to największy, z punktu widzenia dostępnych środków, program operacyjny nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej.  

Na jego realizację w latach 2007-2013 Polska otrzyma z unijnego budżetu ok. 27,9 mld euro, z czego na inwestycje w ochronę środowiska przeznaczone będzie ok. 5 mld euro. Środki na realizację Programu Infrastruktura i Środowisko pochodzą z dwóch źródeł finansowania: z Funduszu Spójności (22,2 mld euro) oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (5,7 mld euro).

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska odpowiada za realizację osi I-V PO IiŚ.

Środowiskowe osie priorytetowe PO IiŚ

Oś priorytetowa I - Gospodarka wodno-ściekowa

Celem osi priorytetowej jest wyposażenie (do końca 2015 r.) aglomeracji powyżej 15 tys. RLM w systemy kanalizacji oraz oczyszczalnie ścieków zgodnie z wymogami dyrektywy Rady 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych.

Dofinansowywane będą projekty związane z gospodarką wodno-ściekową w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM, polegające przede wszystkim na budowie, rozbudowie i modernizacji systemów kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wsparcie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz podmioty świadczące usługi wodno-ściekowe w ramach realizacji obowiązków własnych gmin.

Do wykorzystania jest 2,784 mld euro z Funduszu Spójności.

Oś priorytetowa II - Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi

Celem osi priorytetowej jest zmniejszenie udziału składowanych odpadów komunalnych, rekultywacja terenów zdegradowanych oraz ochrona brzegów morskich.

Wspierane będą kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, a także projekty związane z przywracaniem terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych oraz ochroną brzegów morskich.

Dofinansowanie mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, wojsko, wojewodowie, PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne, urzędy morskie.

Na realizację osi priorytetowej przewidziano 1,216 mld euro z Funduszu Spójności.

Oś priorytetowa III - Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska

REKLAMA

Celem osi priorytetowej jest zapewnienie odpowiedniej ilości zasobów wodnych na potrzeby ludności i gospodarki kraju oraz minimalizacja skutków negatywnych zjawisk naturalnych, przeciwdziałanie poważnym awariom, zapewnienie dobrego stanu wód przybrzeżnych, a także wzmocnienie procesów decyzyjnych poprzez zapewnienie wiarygodnych informacji o stanie środowiska uzyskiwanych w ramach monitoringu środowiska.

Dofinansowanie otrzymają przedzięwzięcia związane z retencjonowaniem wody i zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, zapobieganiem i ograniczaniem skutków zagrożeń naturalnych oraz przeciwdziałaniem poważnym awariom. Wspierane będą również projekty związane z monitoringiem środowiska.

O pomoc w ramach osi priorytetowej będą mogły się ubiegać regionalne zarządy gospodarki wodnej, wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych, urzędy morskie, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne, Komenda Główna i komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej, Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Do wykorzystania jest 557 mln euro z Funduszu Spójności.

Oś priorytetowa IV - Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska

Celem osi priorytetowej jest ograniczanie negatywnego wpływu istniejącej działalności przemysłowej na środowisko i dostosowanie przedsiębiorstw do wymogów prawa wspólnotowego.

W ramach osi priorytetowej dofinansowywane będą systemy zarządzania środowiskowego oraz projekty związane z racjonalizacją gospodarki zasobami i odpadami, gospodarką wodno-ściekową, ochroną powietrza oraz wdrażaniem najlepszych dostępnych technik (BAT) w przedsiębiorstwach. Przewidziano również wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne.

O dofinansowanie w ramach osi priorytetowej mogą się ubiegać małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa.

Na realizację osi priorytetowej przewidziano 200 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Oś priorytetowa V - Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych

Celem osi priorytetowej jest ograniczenie degradacji środowiska naturalnego, strat jego zasobów oraz zmniejszania różnorodności biologicznej.

REKLAMA

Wsparcie otrzymają kompleksowe projekty związane z ochroną siedlisk przyrodniczych (ekosystemów) na obszarach chronionych, zachowaniem różnorodności gatunkowej oraz zwiększeniem drożności korytarzy ekologicznych. Dofinansowywane będą również zadania związane z opracowywaniem planów ochrony, a także kształtowaniem postaw społecznych sprzyjających ochronie środowiska, w tym różnorodności biologicznej.

Pomoc w ramach osi priorytetowej mogą otrzymać jednostki sprawujące nadzór nad obszarami chronionymi, parki narodowe, parki krajobrazowe i ich zespoły, nadleśnictwa i ich grupy, organizacje pozarządowe oraz instytucje naukowe.

Do wykorzystania jest 89,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

OSIE PRIORYTETOWE

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowane są następujące osie priorytetowe:

• Gospodarka wodno-ściekowa,

• Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi,

• Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska,

• Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska,

• Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych,

• Drogowa i lotnicza sieć TEN-T,

• Transport przyjazny środowisku,

• Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe,

• Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna,

• Bezpieczeństwo energetyczne, w tym dywersyfikacja źródeł energii,

• Kultura i dziedzictwo kulturowe,

• Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia,

• Infrastruktura szkolnictwa wyższego,

• Pomoc techniczna - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego,

• Pomoc techniczna - Fundusz Spójności.

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  REKLAMA

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  REKLAMA

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

  REKLAMA