REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina, a nie urząd gminy jest podatnikiem VAT

Sławomir Liżewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdolność prawną i zdolność do dokonywania czynności prawnych ma gmina, a nie urząd gminy - tak brzmi najnowsza interpretacja przepisów ustawy o VAT, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Do niedawna stanowisko organów podatkowych w tej kwestii nie było jednoznaczne i budziło wiele wątpliwości.

W związku z dokonywaniem przez gminy czynności podlegających opodatkowaniu VAT występuje obowiązek zarejestrowania jednostki na potrzeby tego podatku (na mocy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej - ustawa o VAT), np. w zakresie użytkowania wieczystego gruntów.

REKLAMA

Interpretacja wyjaśniająca, że to gmina jest podatnikiem VAT, wydana została 2 października 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP1/443-667/08-2/AI).

Podatnicy VAT

REKLAMA

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na jej cel i rezultat (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane. Przy czym nie dotyczy to czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).

Należy pamiętać, że gminy jako samorządowe osoby prawne nie mają własnych struktur organizacyjnych. Nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem swoich jednostek organizacyjnych, np. urzędów gmin. Przy czym każda czynność zarówno z zakresu prawa cywilnego, jak i prawa administracyjnego jest dokonywana nie przez jednostkę samorządu terytorialnego (gminę), a przez jej jednostkę administracyjną (np. urząd gminy).

Urząd posiada konta do rozliczeń VAT

Warto podkreślić, że przepisy rozporządzenia z 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat niepodatkowych, należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego nie przewidują kont do rozliczeń VAT dla jednostek samorządu, czyli np. dla gminy. Konta takie są jednak przewidziane m.in. dla urzędów gmin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynikałoby z tego, że podatnikiem VAT powinien być urząd gminy, a nie gmina. Takie stanowisko zajął m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie (patrz: postanowienie z 31 lipca 2007 r., sygn. ZP/443-04/2007).

Izba wskazuje na gminę

REKLAMA

Tymczasem poznańska Izba Skarbowa jest zdania, że podatnikiem dla celów VAT może być tylko gmina. W interpretacji indywidualnej wydanej 2 października 2008 r. w odpowiedzi na zapytanie jednostki samorządu dyrektor Izby wyjaśnił, że gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie NIP, a co za tym idzie - należy wystawić jedną deklarację rozliczeniową dla celów VAT. Zatem wszelkie dokumenty wymagające oznaczenia NIP, sporządzane przez urząd, dotyczące czynności przypisanych prawnie gminom, powinny być sygnowane numerem NIP gminy.

Inne organy niż urzędy gmin lub powiatów oraz urzędy marszałkowskie, tj. gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych, powinny dla celów rozliczeń z tytułu VAT rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębne oznaczenie NIP.

Podatnikiem jest gmina, nie urząd

W związku z tym podatnikiem VAT w stosunku do całej działalności, tj. gminy i urzędu gminy, jest gmina jako jednostka samorządu terytorialnego posiadająca osobowość prawną. Dlatego dla celów VAT gmina i urząd powinny stosować jednakowe oznaczenie identyfikacji podatkowej, tj. NIP, nadany gminie oraz składać jedno rozliczenie deklaracyjne w podatku od towarów i usług (patrz: interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 października 2008 r., sygn. ILPP1/443-667/08-2/AI).

Wcześniejsze rozstrzygnięcia

URZĄD GMINY, A NIE GMINA JEST PODATNIKIEM PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG

Gminy jako samorządowe osoby prawne nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędów gminy. Urząd ten nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dotyczącej rozliczeń podatku od towarów i usług dla gminy oraz dla urzędów, obsługujących od strony techniczno-organizacyjnej te osoby prawne. Potwierdzają to przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat niepodatkowych, należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego. Inne niż urzędy gmin, gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych, powinny dla celów rozliczeń z tytułu VAT rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębne oznaczenie (numeru) NIP.

Uwzględniając powyższe ustalenia faktyczne i prawne, należy uznać, iż to urząd gminy, a nie gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego

w Kępnie z 31 lipca 2007 r., sygn. ZP/443-04/2007

Sławomir Liżewski

PODSTAWY PRAWNE:

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 141, poz. 888)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat niepodatkowych, należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 112, poz. 761)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA