reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Szkolenie radnych a podatek dochodowy

Szkolenie radnych a podatek dochodowy

Radni rady miejskiej uczestniczyli w szkoleniu o tematyce samorządowej. Szkolenie było finansowane ze środków bieżących urzędu. Czy koszt szkolenia radnych gminy z racji pełnienia obowiązków społecznych stanowi dla nich przychód? Jeśli tak, to czy przychód ten jest opodatkowany, czy też zwolniony z opodatkowania?


Sfinansowanie przez urząd miasta kosztów szkolenia radnego jest świadczeniem nieodpłatnym. Stanowi przychód radnego, który należy opodatkować i naliczyć od niego koszty uzyskania przychodów.

Obowiązki społeczne i obywatelskie występują w przypadku czynności i zadań związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych. Przykładowo będą to obowiązki:

• wynikające z funkcji radnego, posła lub senatora,

• związane z uczestniczeniem obywateli w sprawowaniu władzy publicznej (zarówno wykonawczej, sądowniczej, jak i ustawodawczej).

Oznacza to, że obowiązki radnego mieszczą się w ramach pojęcia obowiązków społecznych i obywatelskich, które spełnione są w przypadku czynności i zadań związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych.

Za przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich (art. 13 pkt 5 updof). Przychody radnego są więc zaliczane są do przychodów z samodzielnej działalności. Sfinansowanie przez urząd miasta kosztów szkolenia radnego jest świadczeniem nieodpłatnym i stanowi jego przychód.

Zapamiętaj!

Przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów:

• wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c updof oraz

• od których na podstawie przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku (art. 9 ust. 1 updof).

W art. 21 updof zawierającym katalog czynności podlegających zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie przewidział zwolnienia z opodatkowania opłaty poniesionej na szkolenie osób osiągających dochody z działalności wykonywanej osobiście. A zatem sfinansowanie przez urząd kosztów szkolenia radnego nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z zapisami art. 22 ust. 9 pkt 5 updof, w związku z osiągnięciem takich dochodów należy zastosować koszty uzyskania przychodów.

W latach 2007-2008 koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 updof ustala się w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 updof. Jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, to roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć 2002,05 zł. Do obliczenia dochodu uzyskanego w 2008 r. z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej koszty uzyskania przychodów wynoszą 111, 25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

Należy też wspomnieć, że na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych (art. 25 ust. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów podróży służbowych, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 17 updof). Dlatego w przypadku radnych wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich zwolnieniu z podatku dochodowego podlegają tylko ich diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych.

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894)

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888)

• Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 173, poz. 1218)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama