Kategorie

W urzędzie warto zatrudniać niepełnosprawnych

Mariusz Gadomski
inforCMS
Samorządy, które zatrudniają niepełnosprawnych, nie muszą płacić kar na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto, tak jak inni pracodawcy, mogą ubiegać się o zwrot niektórych kosztów wynikających z zatrudniania inwalidów.

Co miesiąc większość samorządów płaci kary do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON) z tytułu niezatrudniania odpowiedniej liczby niepełnosprawnych. U każdego pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, 6% załogi muszą bowiem stanowić inwalidzi. Obowiązek ten dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego (art. 21 - 26 ustawy z 23 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej: ustawa).

Kara wynosi kilkaset złotych miesięcznie za każdego brakującego niepełnosprawnego pracownika. Prywatni pracodawcy płacą kary na rzecz PFRON z własnej kieszeni, natomiast samorządy przeznaczają na to środki publiczne.

Mało niepełnosprawnych w urzędach

W połowie 2007 r. aż 4,8 tys. instytucji publicznych, w tym samorządów, płaciło kary z tytułu niezatrudniania odpowiedniego odsetka niepełnosprawnych. Brakuje inwalidów zarówno w jednostkach samorządowych, jak i urzędach centralnych. W 2006 r. zaledwie 3% ministerstw oraz podległych im jednostek osiągnęło wskazany w ustawie wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych. Rekordzistą był Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który co miesiąc płacił na PFRON 2 mln zł.

Są jednak instytucje, które nie mają problemów z osiągnięciem wymaganego ustawą wskaźnika. Należy do nich Lubuski Urząd Wojewódzki.

- Zatrudniamy obecnie 28 osób niepełnosprawnych, w tym 19 z niepełnosprawnością umiarkowaną i 9 z lekką - informuje Paweł Siminiak z biura prasowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. - Stanowią oni 7,7% ogółu zatrudnionych w urzędzie.

Dofinansowanie wynagrodzeń

Korzyści wynikające z zatrudniania niepełnosprawnych to nie tylko brak kar. Pracodawcy, a więc również samorządy, którzy zatrudniają inwalidów, mogą także otrzymać z PFRON wsparcie finansowe. Z PFRON można dostać:

• dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych,

• refundacje składek na ubezpieczenie społeczne.

Dotacja do wynagrodzenia każdego niepełnosprawnego pracownika wynosi:

• 70% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób zaliczonych do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności,

• 90% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.

Natomiast w przypadku refundacji pracodawca otrzymuje zwrot:

• za pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - składkę emerytalną należną od pracownika i pracodawcy,

• za pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności - składkę wypadkową należną od pracodawcy.

Termin składania wniosków o pomoc to ostatni dzień miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Żeby starać się o dotacje, należy na 30 dni przed pierwszym, planowanym złożeniem wniosku o pomoc, zarejestrować się, osobiście lub za pośrednictwem poczty w PFRON. Formularze rejestracyjne można pobrać ze strony www.pfron.org.pl. Na stronie znajdują się również formularze wniosków o dofinansowanie, które należy składać w formie elektronicznej.

Dotacje na stanowiska pracy

Środkami PFRON przeznaczonymi na wsparcie pracodawców gospodarują również powiaty. Ze starostwa pracodawca (również samorządy i samorządowe jednostki organizacyjne) może otrzymać zwrot kosztów:

• wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych,

• przystosowania istniejących stanowisk do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Starostwa powiatowe, ze środków PFRON, dofinansowują również wynagrodzenie osób niepełnosprawnych.

Poza środkami PFRON, pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych mogą również ubiegać się o dotacje unijne, które są przeznaczone głównie na szkolenia i podnoszenie umiejętności inwalidów. Fundusze na te cele można znaleźć przede wszystkim w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki oraz Regionalnych Programach Operacyjnych.

Będą zmiany w systemie pomocy

Reklama

W 2009 r. mogą zmienić się zasady pomocy. Zmiany przewiduje bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (projekt można znaleźć na stronie Ministerstwa Polityki Społecznej w dziale Prawo), który rząd przyjął 14 października br. Ustawa trafiła już do Sejmu i najprawdopodobniej zostanie uchwalona jeszcze w listopadzie br. Rząd chce bowiem, by nowe prawo zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., ponieważ wymaga tego Komisja Europejska.

Zgodnie z nowymi zasadami dofinansowanie wynagrodzenia i refundacja składek społecznych zostałyby połączone w jednej dotacji, która wyniesie 75% kosztów zatrudniania niepełnosprawnego. Projekt nowelizacji ustawy ujednolica również zasady pomocy dla wszystkich pracodawców, bez względu na to, czy są to instytucje, przedsiębiorcy na otwartym rynku, czy zakłady pracy chronionej. To właśnie zakłady pracy chronionej, które obecnie korzystają z preferencyjnych zasad wsparcia, najbardziej stracą na zmianach.

Mariusz Gadomski

PODSTAWA PRAWNA:

• Ustawa z 23 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92)

 

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Konkursy dla gmin: Gmina na Medal #SzczepimySię i Najbardziej Odporna Gmina

  Konkursy dla gmin: Gmina na Medal #SzczepimySię i Najbardziej Odporna Gmina. Jakie są zasady konkursów? Jakie nagrody można wygrać?

  Czy organizatorzy wydarzeń mają prawo żądać od uczestników informacji o szczepieniu?

  Wyłączenia zaszczepionych z limitu osób na wydarzeniach a RODO. Czy organizatorzy wydarzeń mają prawo żądać od uczestników udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19?

  Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych

  Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To program, który jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu.

  Wynagrodzenia w budżetówce 2022

  Wynagrodzenia w budżetówce 2022. Projekt ustawy budżetowej na rok 2022 przewiduje podniesienie płacy minimalnej do 3000 zł brutto. Mimo to, wynagrodzenia w sferze budżetowej mają być zamrożone i wyniosą tyle samo co w roku 2021. Jak sytuacja wpłynie na samorządy?

  Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy, styl życia [RAPORT]

  Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy. Jak zmieniło się nasze życie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy? Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]

  Budowa mieszkań to kosztowne przedsięwzięcie, na które wiele miast nie może sobie pozwolić. Ale są i takie, które radzą sobie całkiem nieźle. Sprawdziliśmy, czy ich władze myślą o potrzebach mieszkaniowych mniej zamożnych mieszkańców?

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował, by z 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, w których udział teleporad wyniósł ponad 90 proc. nie przedłużyć umów. Minister wskazał, że główną barierą dla pacjentów w dostępie do lekarzy POZ jest w tej chwili nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych.

  Nowe limity osób na koncertach i wydarzeniach sportowych od 26 czerwca 2021 r.

  Limity na koncertach i wydarzeniach sportowych będą większe od 26 czerwca 2021 roku. Ile osób będzie mogło wejść na widownię?

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r. Czym jest deklaracja źródeł ciepła? Kogo dotyczy deklaracja? Jak można złożyć deklarację? Jakie są obowiązki gmin związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków?

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych. Jak będą funkcjonować?

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

  Wnioski paszportowe od 26 czerwca można składać w soboty

  Wnioski paszportowe - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, MSWiA przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich. Wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie obsługa będzie się odbywać w wydłużonych godzinach.

  Remont mieszkania spółdzielczego

  Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

  Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 – kiedy? Gdzie i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Przedstawiamy ważne informacje dla uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową.

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.