REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W urzędzie warto zatrudniać niepełnosprawnych

Mariusz Gadomski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy, które zatrudniają niepełnosprawnych, nie muszą płacić kar na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto, tak jak inni pracodawcy, mogą ubiegać się o zwrot niektórych kosztów wynikających z zatrudniania inwalidów.

Co miesiąc większość samorządów płaci kary do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON) z tytułu niezatrudniania odpowiedniej liczby niepełnosprawnych. U każdego pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, 6% załogi muszą bowiem stanowić inwalidzi. Obowiązek ten dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego (art. 21 - 26 ustawy z 23 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej: ustawa).

REKLAMA

Kara wynosi kilkaset złotych miesięcznie za każdego brakującego niepełnosprawnego pracownika. Prywatni pracodawcy płacą kary na rzecz PFRON z własnej kieszeni, natomiast samorządy przeznaczają na to środki publiczne.

Mało niepełnosprawnych w urzędach

W połowie 2007 r. aż 4,8 tys. instytucji publicznych, w tym samorządów, płaciło kary z tytułu niezatrudniania odpowiedniego odsetka niepełnosprawnych. Brakuje inwalidów zarówno w jednostkach samorządowych, jak i urzędach centralnych. W 2006 r. zaledwie 3% ministerstw oraz podległych im jednostek osiągnęło wskazany w ustawie wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych. Rekordzistą był Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który co miesiąc płacił na PFRON 2 mln zł.

Są jednak instytucje, które nie mają problemów z osiągnięciem wymaganego ustawą wskaźnika. Należy do nich Lubuski Urząd Wojewódzki.

- Zatrudniamy obecnie 28 osób niepełnosprawnych, w tym 19 z niepełnosprawnością umiarkowaną i 9 z lekką - informuje Paweł Siminiak z biura prasowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. - Stanowią oni 7,7% ogółu zatrudnionych w urzędzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie wynagrodzeń

Korzyści wynikające z zatrudniania niepełnosprawnych to nie tylko brak kar. Pracodawcy, a więc również samorządy, którzy zatrudniają inwalidów, mogą także otrzymać z PFRON wsparcie finansowe. Z PFRON można dostać:

• dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych,

• refundacje składek na ubezpieczenie społeczne.

Dotacja do wynagrodzenia każdego niepełnosprawnego pracownika wynosi:

• 70% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób zaliczonych do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności,

• 90% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.

Natomiast w przypadku refundacji pracodawca otrzymuje zwrot:

• za pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - składkę emerytalną należną od pracownika i pracodawcy,

• za pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności - składkę wypadkową należną od pracodawcy.

Termin składania wniosków o pomoc to ostatni dzień miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Żeby starać się o dotacje, należy na 30 dni przed pierwszym, planowanym złożeniem wniosku o pomoc, zarejestrować się, osobiście lub za pośrednictwem poczty w PFRON. Formularze rejestracyjne można pobrać ze strony www.pfron.org.pl. Na stronie znajdują się również formularze wniosków o dofinansowanie, które należy składać w formie elektronicznej.

Dotacje na stanowiska pracy

Środkami PFRON przeznaczonymi na wsparcie pracodawców gospodarują również powiaty. Ze starostwa pracodawca (również samorządy i samorządowe jednostki organizacyjne) może otrzymać zwrot kosztów:

• wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych,

• przystosowania istniejących stanowisk do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Starostwa powiatowe, ze środków PFRON, dofinansowują również wynagrodzenie osób niepełnosprawnych.

Poza środkami PFRON, pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych mogą również ubiegać się o dotacje unijne, które są przeznaczone głównie na szkolenia i podnoszenie umiejętności inwalidów. Fundusze na te cele można znaleźć przede wszystkim w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki oraz Regionalnych Programach Operacyjnych.

Będą zmiany w systemie pomocy

REKLAMA

W 2009 r. mogą zmienić się zasady pomocy. Zmiany przewiduje bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (projekt można znaleźć na stronie Ministerstwa Polityki Społecznej w dziale Prawo), który rząd przyjął 14 października br. Ustawa trafiła już do Sejmu i najprawdopodobniej zostanie uchwalona jeszcze w listopadzie br. Rząd chce bowiem, by nowe prawo zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., ponieważ wymaga tego Komisja Europejska.

Zgodnie z nowymi zasadami dofinansowanie wynagrodzenia i refundacja składek społecznych zostałyby połączone w jednej dotacji, która wyniesie 75% kosztów zatrudniania niepełnosprawnego. Projekt nowelizacji ustawy ujednolica również zasady pomocy dla wszystkich pracodawców, bez względu na to, czy są to instytucje, przedsiębiorcy na otwartym rynku, czy zakłady pracy chronionej. To właśnie zakłady pracy chronionej, które obecnie korzystają z preferencyjnych zasad wsparcia, najbardziej stracą na zmianach.

Mariusz Gadomski

PODSTAWA PRAWNA:

• Ustawa z 23 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA