REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wójt musi mieć sekretarza gminy

Artur Radwan
Artur Radwan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W każdym urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim powinny zostać utworzone stanowiska sekretarza gminy, powiatu i województwa.

Kierownicy urzędów muszą niezwłocznie utworzyć stanowisko sekretarza, mimo że ustawa nie wskazuje terminu, w jakim powinni zatrudnić kogoś na takim stanowisku. W samorządach, gdzie kandydaci nie spełniają ustawowych wymagań, nabór trzeba powtórzyć.

REKLAMA

Wszędzie sekretarze

Na podstawie poprzedniej ustawy o pracownikach samorządowych, stanowisko sekretarza mogło zostać utworzone w gminie i starostwie. Obecnie sekretarz musi występować na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego.

Po raz pierwszy stanowisko sekretarza musi zostać utworzone w urzędach marszałkowskich. Sekretarz województwa przejął kompetencje od dyrektora generalnego urzędu. Wprowadzenie na wszystkich szczeblach samorządu stanowiska sekretarza i określenie jego kompetencji powinno usprawnić pracę w urzędach.

Bezpartyjni, ze stażem

REKLAMA

W gminach i starostwach, gdzie pracowali już wcześniej sekretarze, nie muszą oni stracić stanowiska. Mogą pozostać na nim jedynie wtedy, kiedy nie należą do partii politycznej. Ci, którzy nie spełniają takiego warunku, a chcą dalej piastować stanowisko, muszą zrzec się przynależności partyjnej. Ponadto osoby, które w dniu wejścia w życie nowej ustawy zajmowały stanowisko sekretarza i nie spełniają nowych wymagań ustawowych, mogą nadal pełnić tę funkcję.

W urzędach, gdzie nie było takiego stanowiska, powinien zostać przeprowadzony nabór. O zawarcie z nim umowy (w roli sekretarza pracującego zamiast dyrektora generalnego urzędu) może ubiegać się osoba, która posiada co najmniej czteroletni staż na stanowisku urzędniczym w jednostkach samorządowych, w tym co najmniej dwuletni na stanowisku kierowniczym. Sekretarzem może też zostać ten, kto posiada co najmniej czteroletnie doświadczenie urzędnicze w jednostkach samorządowych oraz co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w innych jednostkach sektora finansów publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powtórka procedury

Jeżeli podczas naboru nie zostanie wyłoniony odpowiedni kandydat, procedura powinna zostać powtórzona. Ustawa nie precyzuje jednak, w jakim czasie kandydat powinien zostać wyłoniony. Z wyjaśnień Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że kierownik urzędu musi zatrudnić sekretarza niezwłocznie. Nie może uchylać się od poszukiwania kandydata i przeprowadzania kolejnych naborów. Pominięcie procedury naboru może nastąpić jedynie w razie przeniesienia z innego urzędu. Oznacza to, że niedopełnienie przez np. wójta takich obowiązków może narazić go na zarzut niewykonywania obowiązków ustawowych.

Wprowadzenie na wszystkich szczeblach samorządu stanowisk sekretarzy i określenie ich kompetencji powinno poprawić jakość pracy w urzędach. Sekretarz z upoważnienia np. wójta ma się zajmować organizacją pracy i zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Nowa ustawa o pracownikach samorządowych obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

WAŻNE

Sekretarze nie są już zatrudniani na podstawie powołania, tylko zawierają umowę o pracę z kierownikiem urzędu. Sekretarz województwa przejmuje kompetencje dyrektora generalnego urzędu.

ARTUR RADWAN

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  REKLAMA